Васільєв Кирило Антонович


Почесний член кафедри анатомії сільськогосподарських тварин ім. акад. В. Г. Касьяненка
Національного аграрного університету
ДОКТОР БІОЛОГІЧНИХ НАУК, ПРОФЕСОР КАФЕДРИ АНАТОМІЇ
СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ТВАРИН БУРЯТСЬКОЇ ДЕРЖАВНОЇ
СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОЇ АКАДЕМІЇ

народився 18 квітня 1918 року в улусі Ікінат Аларського району Іркутської області. Навчався в школах Верхнеудінська (нині Улан-Уде), Хабаровська, Москви, в 1935 році він закінчив 8 класів Загустайськой середньої школи. Після цього Кирило Антонович поступив на останній курс робітфаку при Сибірському фінансово-економічному інституті (Іркутськ), після закінчення якого, в 1936 році, поступає на ветеринарний факультет Бурят-монгольського зооветеринарного інституту і закінчує його, з відзнакою, в 1940 році.

Після закінчення ветеринарного факультету, Кирило Антонович по напрямку Наркомзема Бурят-монгольської АРСР працює викладачем ветеринарних дисциплін в Тамчинському зооветеринарному технікумі (Селенгінський район Бурят-монгольська АРСР).

У роки Великої Вітчизняної війни з 1941 року по 1946 рік К.А.Васільев був призваний до лав Червоної Армії. Службу проходив у складі військ Забайкальського фронту, брав участь в боях проти японських мілітаристів.

З 1946 року, після демобілізації Кирило Антонович, працює в Бурят-монгольському зооветеринарному інституті, Бурятському сільсько-господарському інституті, Бурятській державній сільськогосподарській академії імені В.Р.Філіппова. За цей час пройшов шлях від асистента до професора, від ветеринарного лікаря до доктора наук. Протягом 20 років завідував кафедрою анатомії і 8 років працював деканом ветеринарного факультету, проявивши себе при цьому чудовим організатором навчального процесу, методистом і лектором. В даний час він працює професором кафедри анатомії свійських тварин і має незаперечний авторитет, пошану студентів і колективу факультету та академії.

Становлення Кирила Антоновича як вченого-анатома відбувалося в стінах кафедри, де під керівництвом професора І.А.Спірюхова, не проходячи аспірантуру, як пошукач, виконав і в 1954 р. успішно захистив дисертацію на ступінь кандидата біологічних наук "Про ріст і місцеположення печінки великої рогатої худоби в ембріональний період". У 1968 р.

К.А.Васільєв захищає докторську дисертацію "Внутріутробний розвиток печінки, шлунку і кишечника яків і великої рогатої худоби", в 1970 р. йому присвоєне вчене звання професора. К. А. Васільєв, розвиваючи ідеї свого вчителя професора І.А.Спірюхова, створив свою школу ветеринарних анатомів Бурятії, що отримала визнання серед морфологів Росії і країн СНД.

Разом із співробітниками кафедри і учнями він розробляє питання вікової і видової анатомії тварин, що розводяться в умовах Бурятії. При цьому основна увага приділена вивченню морфофункциональной характеристики як організму в цілому, так і окремих органів і систем домашнього яка в онтогенезі.

Він створив свій науковий напрям по вивченню морфо-функціональних особливостей сільськогосподарських тварин. У своїх дослідженнях він розкриває закономірності росту і розвитку організму в цілому і окремих морфологічних структур, його органів і систем.

Результати його досліджень увійшли до підручників з анатомії тварин (А.І.Акаєвський " Анатомия домашних животных". - М., 1975 для ветеринарних вузів; П.А.Глагольов, В.І. Іпполітова "Анатомія сільськогосподарських тварин".- М., 1979 для зооинженерного факультету). Профессором К.А. Васільєвим підготовлено 14 кандидатів і 3 доктори наук.

В різних виданнях Васільєвим К.А. опубліковано більше 100 наукових, методичних робіт і науково-популярних брошур. У числі наукових робіт монографія "Морфофункциональная характеристика онтогенеза яка по периодах развития", опублікована в 1991 році. Васільєв

К.А. є автором: "Практикуму по анатомії свійських тварин і птахів".- Улан-Уде, 1999, "Атласу з анатомії свійського яка".-Улан-Удэ, 2002. "Короткого словника-довідника з анатомії свійських тварин". Такою ж плідною є суспільна і адміністративна діяльність професора К.А.Васільєва. Протягом восьми років він працював деканом ветеринарного факультету, був головою місцевого комітету і Ради кураторів інституту, неодноразово обирався членом партбюро і парткому, працював ректором Університету сільськогосподарських знань, народним засідателем Народного суду міста Улан-Уде, депутатом районної Ради народних депутатів, 20 років - завідувачкам кафедрою анатомії свійських тварин.

Більше 30 років К.А. Васільєв є заступником голови дисертаційної ради із захисту спочатку кандидатських, нині докторських дисертацій; з 1957 р. - голова Бурятського відділення Всеросійського наукового товариства анатомів, гістологів і ембріологів. Після його ініціативи і керівництва проведено три наукові конференції морфологів Сибіру і Далекого Сходу (1990, 1992, 1998), в яких взяли участь, окрім представників регіону, учені Центральної Росії і країн СНД, видано сім збірок наукових робіт членів відділення товариства.

Бойові і трудові заслуги професора К.А.Васільєва відмічені урядовими нагородами: орденом Вітчизняної війни II ступеня, орденом Трудового Червоного Прапора, медалями "За бойові заслуги", "За перемогу над Японією", низкою ювілейних медалей, присвячених Великій Вітчизняній війні, медаллю "За доблесну працю в ознаменування 100-ліття з дня народження В.І.Леніна", знаками Міністерства сільського господарства "Відмінник соціалістичного змагання сільського господарства РРФСР і СРСР", нагрудним знаком Міністерства вищої і середньої спеціальної освіти СРСР "За відмінні успіхи в роботі" і багатьма Почесними грамотами і подяками.

Професор К.А.Васільєв удостоєний почесних звань "Заслужений ветеринарний лікар Бурятською АРСР" (1968 р.), "Заслужений діяч науки Бурятською АРСР "(1978 р.), "Почесний працівник вищої професійної освіти Росії" (1997 р.), "Заслужений діяч науки Російської Федерації" (1998 р.).

Рішенням кафедри анатомії сільськогосподарських тварин Національного аграрного університету протокол № 9 від 14 червня 2002 року громадянину Росії Васільєву Кирилу Антоновичу за заслуги перед анатомічною наукою та багаторічну співпрацю з кафедрою анатомії Національного аграрного університету присвоєне звання "Почесний член кафедри анатомії сільськогосподарських тварин ім. акад. В. Г. Касьяненка Національного аграрного університету". 30 грудня 2005 року на засідані вченої ради Бурятської державної сільськогосподарської академії на прохання кафедри анатомії Національного аграрного університету ректор академії Олександр Петрович Попов вручив Кирилу Антоновичу нагрудний знак та диплом "Почесного члена кафедри анатомії сільськогосподарських тварин ім. акад. В. Г. Касьяненка Національного аграрного університету" № 009.

Помер Кирило Антонович на 89 році життя 25 листопада 2007 року.

 

 

 

 

 

 

Захисти дисертаційНабір на навчання (синій)_2015Регіональні навчальні заклади (синій)

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook