Вчена рада розглянула якість підготовки на кафедрах тракторів, автомобілів та біоенергосистем і будівництва

25 квітня 2018 року

     25 квітня відбулося засідання вченої ради університету. Центральним питанням порядку денного стала діяльність двох кафедр інженерних факультетів: тракторів, автомобілів та біоенергосистем і будівництва. Але про все по порядку.

     Перед початком засідання ректор Станіслав Ніколаєнко вручив нагороди найталановитішим студентам – переможцям наукових конкурсів та олімпіад і викладачам – переможцям змагань.

     Потому традиційно Станіслав Миколайович коротко проінформував про те, чим жив університет упродовж останнього місяця, а він видався насиченим на прийом іноземних делегацій і закордонні поїздки, дні відкритих дверей, оліміпади для вступників і студентів, міжнародні обміни. Продовжила свою роботу ректорська Школа лідерства. Відбулося і кілька зустрічей з аспірантами. Створені проектні групи з розробки освітніх програм. Окремо ректор звернув увагу на пророблену роботу щодо підтвердження статусу національного університету. Не залишилися поза увагою і справи фінансово-господарські.

     Наступне питання – наукова доповідь, цього разу присвячена питанню розробки електротехнологічних комплексів для сушіння зерна. Оскільки з 60 мільйонів тонн збіжжя 42 підлягає сушінню, а втрати через брак сушарок складають щорічно близько 10% валового збору, завідувач кафедри доктор технічних наук Андрій Жильцов запропонував і власне представив технологічне рішення зазначеної проблеми. Колективом його однодумців запропоновано електротехнологічний комплекс для сушіння зерна на базі теплогенераторів індукційного типу для невеликих фермерських господарств.

     Озвучене доповідачем викликало жваве обговорення в аудиторії. Свої запитання щодо впливу електромагнітного поля на зерно, можливості використання комплексу для сушіння кукурудзи, економічної доцільності комплексу для промислових масштабів, механічного пошкодження зерна під час сушіння йому адресували ректор університету Станіслав Ніколаєнко, проректор з навчальної і виховної роботи Сергій Кваша, професори Василь Туринський, Анатолій Бикін, Валерій Ушкалов, декан агробіологічного факультету Оксана Тонха. А завідувач кафедри Світлана Каленська, відзначивши актуальність піднятої доповідачем проблеми, запропонувала співпрацю у цьому напрямку.

     Після вчена рада приступила до обговорення діяльності двох кафедр, заявлених у порядку денному. Спершу завідувач кафедри тракторів, автомобілів та біоенергосистем Геннадій Голуб крізь призму досягнень його колективу поділився досвідом, як цього вдається досягнути. А мова йшла ось про що. Практично всі викладачі кафедри мають особистий коефіцієнт рейтингу 2 і більше. Постійним є їхнє підвищення кваліфікації. Виконання бюджетних тематик дає змогу поліпшувати матеріально-технічну базу лабораторій. Колектив долучається до участі і в міжнародних грантах. Кафедра за публікаційною активністю входить до десятки найкращих по університету за цим показником. До науки залучають активно і студентів. Дбають тут і про передові бази практичного навчання. До речі, випускники кафедри працевлаштовуються за фахом на кращих підприємствах. А ще кафедра виступає і сама площадкою для підвищення кваліфікації інженерних кадрів і вже готує агрегат, який, маємо сподівання, випускатиме Червона Зірка. Тож ці лише кілька пунктів уже свідчать про результативність роботи її колективу.

     Ректор Станіслав Ніколаєнко підкреслив, що кафедрі потрібна візитівка, те, що підкреслюватиме її унікальність. А ще запитав доповідача, що потрібно для того, аби відвідуваність студентами занять була високою. Насамперед, треба, щоб лекції були цікаві, прозвучало у відповідь.

     Завідувач кафедри будівництва Олександр Давиденко звернув увагу на те, що кафедра, яку він представляє, на відміну від попередньої, є досить молодою. Але за шість років їй вдалося наростити контингент студентів з 9 до 50. Причому для навчання однойменну з кафедрою спеціальність обирають і студенти-іноземці. Також доповідач зазначив, що викладачі разом із своїми вихованцями надають науково-технічні послуги, виконують проектні роботи. Встановлені зв’язки з підприємствами, спорідненими закладами освіти в Україні і за кордоном. Серед перспектив завідувач виокремив оновлення матеріально-технічної бази, відкриття нової спеціальності.

     Проректор з навчальної і виховної роботи Сергій Кваша відмітив багато позитиву, який мають обидві кафедри. Однак зупинився на кількох моментах, що потребують вирішення. Це визначення пріоритету в діяльності першої кафедри, змістивши акцент від біоенергетики. Також обом підрозділам слід звернути увагу на об’єктивну необхідність укрупнення дисциплін та осучаснення матеріально-технічної бази. І, звісно, взяти на озброєння основні п’ять завдань, визначених ректором у новому курсі університету.

     Про перевірку окремих елементів освітнього процесу доповіла начальник навчального відділу Оксана Зазимко. За формальними ознаками кадрового складу колективу і обсягами навчального навантаження обидві кафедри відповідають вимогам чинного законодавства. Однак якщо колектив на чолі із завідувачем Геннадієм Голубом має високі рейтингові показники, то іншій кафедрі над цим треба працювати. Відвідані лекції, практичні і лабораторні заняття проведені в цілому на високому рівні. Однак веб сторінки кафедр, електронні навчальні курси – це те, що слід актуалізувати. Бажає бути кращим і методичне забезпечення дисциплін.

     Начальник науково-дослідної частини Володимир Отченашко зазначив, що кафедра тракторів, автомобілів та біоенергосистем за всіма критеріями є активною у плані провадження наукової діяльності. Чого не скажеш про кафедру будівництва, якій потрібно подбати про підготовку наукових кадрів, наукові тематики і впорядкувати діяльність наукового гуртка.

     Участь в обговоренні взяли також декан Оксана Тонха, професори Микола Стародуб, Іван Ковальчук. Свою точку зору висловили і декани факультетів, чиї кафедри сьогодні обговорювалися, – Зіновій Ружило і Ярослав Михайлович.

     Підсумовуючи, ректор університету Станіслав Ніколаєнко зазначив, що кафедрі будівництва слід на перспективу обдумати про розширення до двох випускових кафедр. А взагалі обом колективам, які чимало мають позитивних результатів, слід не припиняти працювати із самовіддачею. Особлива увага має бути приділена стажуванню викладачів на виробництві з тим, аби давати студенту передові знання. Координуюча роль в цьому плані покладена на деканати факультетів.  

     Також на вченій раді затвердили освітні програми, доопрацьований план видань підручників і навчальних посібників, який буде розміщено на офіційному сайті, зміни до положення про перевірку на плагіат, правил прийому на 2018 рік, звіт про надання статусу національного університету. Рекомендовано до друку навчальну і наукову літературу та кандидатури до міжгалузевої ради з вищої освіти та до присудження іменної стипендії Верховної Ради України найталановитішим ученим.

Ольга Наконечна

 

Захисти дисертаційРегіональні навчальні заклади (синій)Набір на навчання (синій)_2015