Підвищення кваліфікації викладачів кафедри обліку та оподаткування: штучний інтелект в освіті
Підвищення кваліфікації викладачів кафедри обліку та оподаткування: штучний інтелект в освіті
22 грудня 2024 року
Використання штучного інтелекту (ШІ) в освітніх закладах з кожним днем набуває все більшої популярності, оскільки є ефективним інструментом для оптимізації як процесів навчання, адміністрування, так і забезпечення індивідуалізованого підходу до студентів. Сучасні технології відкривають нові можливості для автоматизації рутинних завдань для освітніх закладів. Вони можуть ефективно оптимізувати процеси, такі як переклад документів, робота з презентаційними матеріалами, знижуючи навантаження на працівників освітніх закладів. ШІ спонукає великі компанії та корпорації використовувати масштабні програми професійної перепідготовки, необхідної для впровадження не лише ШІ, а й інших цифрових технологій. Мета – навчання нових навичок, зміна менталітету співробітників, важливість спільної роботи з іншими колегами і взаємодії зі ШІ.
Сучасний світ переживає стрімкий розвиток технологій, зокрема ШІ, який має великий потенціал для трансформації освітніх процесів. Професійний педагог має бути готовим до використання інноваційних підходів, включаючи ШІ, для підготовки здобувачів освіти. Нещодано відбувся вебінар «Використання штучного інтелекту для оптимізації діяльності в освітніх закладах», організований однією з найбільших міжнародних аудиторських і консалтингових мереж BDO в Україні у партнерстві з асоціацією AICPA & CIMA. Він був присвячений використанню новітніх цифрових технологій для підвищення ефективності управління в навчальних закладах. Захід зібрав понад 150 учасників, серед яких були і викладачі кафедри обліку та оподаткування – завідувач кафедри Володимир Литвиненко, професор кафедри Любов Гуцаленко, доценти Олена Боярова, Тамара Гуренко, Оксана Данілочкіна, Світлана Дерев'янко, Наталія Кузик, Людмила Мельянкова, Любов Миськів, Катерина Шевчук, старший викладач Олег Криворот.
Цікавим є те, що ШІ почав свій розвиток ще у 1956 році під час знаменитої Дартмутської конференції, яка була організована Джоном Маккарті, а нині визнається як один з ключових напрямків науково-технічного прогресу XXI століття. ШІ проявляється у різноманітних формах, від базових цифрових інструментів до комплексних систем зі здатністю до мислення та навчання, що підкреслює його значення як важливого елемента в структурі цифрової економіки.
ШІ перетворюється на всеохоплюючий ресурс для аналізу даних, здатний сприяти економічному зростанню та зміцненню безпеки на різних рівнях – від індивідуальних корпорацій до державних структур. Ця технологія забезпечує передові можливості в галузях, де традиційні підходи вже не можуть ефективно справлятися з викликами сучасності.
На вебінарі детально було розглянуто дуже цікаві теми.
Штучний інтелект для перекладів: Технології перекладу, які допомагають подолати мовні бар’єри та поліпшити ефективність міжнародної співпраці в освітніх установах. Аналітик в BDO в Україні, чемпіон з впровадження штучного інтелекту в компанії Тетяна Оксенюк продемонструвала, як за допомогою ChatGPT-4.0, Copilot, DeepL та інших інструментів можна швидко працювати з текстами, PDF-документами та адаптувати матеріали для особистих потреб.
ШІ у підготовці грантових заявок: Можливості ШІ для збору та аналізу даних, автоматичної перевірки помилок і створення успішних грантових заявок. Проектний менеджер в BDO в Україні Тетяна Демченко показала, як ефективно використовувати ChatGPT-4.0 для аналізу грантових оголошень, створення заявок та підготовки документації. Вона акцентувала на перевагах автоматизації процесів та дала практичні поради щодо написання промптів для отримання якісних результатів.
Microsoft 365 для навчальних закладів: Використання Microsoft 365 для управління навчальними і адміністративними процесами, поліпшення спільної роботи над документами та забезпечення ефективної комунікації в освітніх установах. ІТ Директор в BDO в Україні Андрій Пайос розповів про переваги хмарних рішень, корпоративних версій ШІ та безпечних каналів зв’язку.
Підготовка презентацій за допомогою ШІ: Робота з ШІ для створення та оптимізації презентацій, включно з графікою, контентом і структурою. Тетяна Оксенюк зупинилась на технології АІ, яка використовує алгоритми для автоматизації складних процесів, таких як створення тексту, візуалізація даних, оптимізація дизайну та адаптація контенту. Її використання робить процес підготовки презентації менш трудомістким та інтуїтивно зрозумілим. АІ стає незамінним інструментом для освітян, бізнес-лідерів, креативних фахівців.
Застосування ШІ у фінансах, рекомендації від AICPA&CIMA: Огляд практик використання ШІ та цифрові інструменти для поліпшення навчальних процесів і управління. Цікавим та змістовним був виступ голови Представництва в Південно-Східній Європі, Асоціація Міжнародних Сертифікованих Професійних Бухгалтерів (АІСРА, США & СІМА, Велика Британія) Наталії Вовчук. Використання ШІ у фінансовому секторі виявляється як потенційна панацея для вирішення широкого спектру економічних та фінансових викликів. ШІ сприяє оптимізації процесів, підвищенню безпеки та зниженню ризиків, впроваджуючи новітні методи аналізу та прийняття рішень, що робить його незамінним інструментом у світі фінансів. Технології ШІ, зокрема машинне навчання та автоматизація, відіграють ключову роль у вдосконаленні фінансових операцій та стратегій. Однак, інтенсивна інтеграція ШІ також викликає питання щодо потенційних економічних ризиків, змін у ринковій конкуренції та потреби у нових підходах до регуляції цифрових технологій. Це змушує глибше аналізувати можливості та виклики, що їх ставить застосування ШІ у фінансовій сфері. «ШІ не може замінити професійне судження. Люди мають залишатися залученими до перегляду і аналізу результатів ШІ, а при необхідності коригувати їх» – зазначила вона.
На завершення Андрій Боренков, CFA, партнер, керівник Advisory в BDO в Україні, поділився досвідом впровадження CRM системи та Microsoft 365. Так, CRM-система стає необхідною для професійних асоціацій та об’єднань з понад 100 учасників, освітніх спільнот (випускників, наукових груп, студентських організацій), громадських організацій з активною комунікацією та членством. Вона дає можливість досягти централізації даних про учасників, автоматизувати фінансові процеси (членські внески та їх облік), швидкої та прозорої комунікації. Основними перевагами впровадження CRM-рішення є можливість створення аналітики та звітності одним дотиком, підвищення прозорості внутрішніх процесів, гнучкість у можливостях автоматизації та оптимізації витрат часу.
Спікери продемонстрували, як сучасні цифрові інструменти, автоматизація та ШІ можуть суттєво оптимізувати управлінські процеси, підвищити ефективність роботи освітніх закладів та сприяти реалізації інноваційних проектів.
Використання штучного інтелекту в освітніх закладах дає можливість оптимізувати роботу, покращити якість навчання, забезпечити індивідуальний підхід до кожного студента, а також значно спростити адміністративні завдання. Однак важливо пам'ятати про етичні аспекти, забезпечення справедливості та баланс між людською взаємодією та технологічними інноваціями. Проведений вебінар став платформою для обміну досвідом та знаннями між учасниками, мотиваційним поштовхом для впровадження інновацій безпосередньо в закладах освіти та інформаційним джерелом для розуміння викликів майбутнього.
Олена БОЯРОВА, Світлана ДЕРЕВ’ЯНКО,
доцентки кафедри обліку та оподаткування