Історія НУБіП УКРАЇНИ у приватних фотоархівах. Частина 1.
Історія НУБіП УКРАЇНИ у приватних фотоархівах. Частина 1.
13 грудня 2024, 19:43
Музей історії НУБіП України отримав у подарунок фотографії (електронні копії) з історії університету за 1939-1941 роки. Дарувальником стала родина випускника факультета електрифікації сільського господарства Київського сільськогосподарського інституту Костянтина Никифоровича Мацедонського. Власником оригіналів фотографій є його онук Д.В. Левицький, який і надав нам дозвіл опублікувати їх на сайті нашого університету.
Ці фотографії є, у прямому і переносному сенсі, безцінні для історії НУБіП України. Адже, у період Другої світової війни, документальний та фотоархів Київського сільськогосподарського інституту зазнав відчутних втрат. Саме тому, кожен експонат, кожен документ та кожна фотографія першої половини ХХ ст. безумовно доповнять наші знання про історію навчального закладу.
Факультет електрифікації сільського господарства був створений у 1932 р. у структурі Київського сільськогосподарського інституту. На факультеті функціонувала спочатку кафедра загальної електротехніки, на базі якої у 1934 р. було створено ще дві: теоретичних основ електротехніки і електричних вимірів та електричного приводу і застосування електричної енергії у сільському господарстві. З 1938 р. було відкрито ще одну кафедру – виробництва та розподілу електроенергії у сільському господарстві. У 1936 р. відбувся перший випуск у кількості 34 чоловік.
Перший власник фотографій К.Н. Мацедонський 1921 р.н. Його фотографії підписані 1939-1941 рр. Тобто йому 18 років, і відповідно це 1 курс.
Перші фото – студенти у навчальній аудиторії. Такі фотографії можуть стати основою для реконструкції наших знань про інтер’єри навчальних авдиторій. Вони допомагають створити візуальну картину тогочасного навчального закладу.
Наступне фото датоване 9 квітня 1939 р. 12.00. Важливо, що на фото написані прізвища студентів – Мацедонський, Стотланд, Прайсман, Петруня. Такі знімки створюють емоційний міст між поколіннями студентів, роблячи історію НУБіП України живою та зрозумілою для сучасників. Фотограф Грудницький.
Наступні фото – це історія студентських караулів. Такі караули були частиною системи організації внутрішнього порядку і дисципліни в навчальних закладах. Студентські караули розглядалися як частина військово-патріотичного виховання, як частина військової підготовки студентів, що була обов’язковою в інституті. Участь у караулах підтверджувалась курсами з основ військової справи, цивільної оборони та медичної допомоги. Караули були елементом радянської ідеології, що формувала у студентів відчуття відповідальності перед суспільством і державою. Участь у таких загонах підкреслювала вадливість колективізму та дисципліни. Студентські караули забезпечували безпеку інститутських приміщень і навчального обладнання, підтримували порядок у гуртожитках, авдиторіях і на території інституту.
Підпис до фото: 6 листопада 1939 р. 22.00. Київський сільськогосподарський інститут Електрифікаційний факультет. 2 зміна караулу перед виходом на пост. У караульному приміщенні. Протасенко (розвідний), Грудницкий, Томашевский, Мележик, Гаврилов. Фотограф Порфир’єв.
Підпис до фото: 6 листопада 1939 р. 19.00. Київський сільськогосподарський інститут. Електрифікаційний факультет. Відпочинок перед караулом. У караульному приміщенні. Томашевський, Тугай. Фотограф Порфір'єв.
Наступне фото підписане з іронією: На бойовому посту. 6 листопада 1939 р. 23.00. 2 корпус. Київський сільськогосподарський інститут. А.П. Мележик. Фотограф Порфир’єв.
Підпис до фото: 6 листопада 1939 р. Київський сільськогосподарський інститут. Ауд. 36. Караул Електрифікаційного факультету. Караул пильнує. У караульному приміщенні Мележик, Грудницький, Томашевський, Стотланд. Фотограф Порфир’єв.
Підпис до фото: 6 листопада 1939 р. 21.00. Київський сільськогосподарський інститут. Караул Електрифікаційного факультету. У фотолабораторії. Томашевський, Мележик, Грудницький. Фотограф Порфир’єв.
Підпис до фото: «Київ. Київський сільськогосподарський інститут. 1941. Лабораторія електричних машин. Професор – Іноземцев І. С.».
Фотографія без підпису. Ймовірно, у другому ряду по центру Костянтин Никифорович Мацедонський та його майбутня дружина Лідія Іванівна Омельченко (1918 р.н.). Вона навчалась на «економічному» факультеті. Була двоюрідною сестрою О.О. Омельченко (про нього тут nubip.edu.ua/node/156691).
Висловлюємо щиру подяку Д.В. Левицькому за збереження фотографій і надану можливість їх оприлюднити, а також І. Гринчук за технічні роботи зі сканування цих раритетів.
Оксана СИЛКА,
директор музею історії НУБіП України