Лісівнича освіта і наука Баварії у фокусі стажування співробітників кафедри таксації лісу і лісового менеджменту НУБіП України
З метою налагодження співпраці між Національним університетом біоресурсів і природокористування України та Університетом прикладних наук Вайєнштефан-Тріздорф (Hochschule Weihenstephan-Triesdorf), співробітники кафедри таксації лісу та лісового менеджменту ННІ лісового і садово-паркового господарства, а саме доцент Олександр Леснік, молодший науковий співробітник Роман Задорожнюк та професор Андрій Білоус відвідали факультет лісового господарства у м. Фрайзинг (Німеччина). Стажування було здійснено в рамках діючої програми ERASMUS+ KA171-HED – Mobility of higher education students and staff supported by external policy funds (KA171-HED) фонду DAAD на 2025-2027 рік. В рамках трирічного періоду буде здійснюватися мобільність студентів та викладачів, налагодження спільної наукової роботи, навчання та посилення співпраці між двома закладами освіти.
Розпочалась програма стажування із робочої зустрічі із деканом лісогосподарського факультету, проф. Йоргом Евальдом. Де було обговорено ряд важливих питань, що стосуються виконання спільних наукових досліджень, перспектив академічної мобільності студентів та викладачів. Представлено особливості організації навчального процесу.
У рамках візиту делегації вчених НУБіП України було представлено наукову доповідь проф. Андрія Білоуса «Втрата лісів в Україні під час війни та ризики для майбутнього» академічній спільноті Університету прикладних наук Вайєнштефан-Тріздорф та Мюнхенського технічного університету, яка викликала жваву дискусію та обговорення.
Важливим питанням удосконалення робочих програм основних фахових дисциплін є врахування специфіки їхнього викладання провідними вишами європейських країн. З даною метою була проведена зустріч із проф. Андреасом Роте, під час якої розглянули основні аспекти викладання навчальних дисциплін: лісову таксацію, лісовпорядкування та інвентаризацію лісів, а також особливості практичної складової підготовки лісівників.
Особливої уваги заслуговує механізм організації взаємодії наукових установ лісового сектору у Баварії. В межах одного м. Фрайзінг функціонують три установи, які опікуються розвитком лісового господарства, а саме: Університет прикладних наук Вайєнштефан-Тріздорф, Мюнхенський технічний університет та Дослідний лісогосподарський інститут, які координуються Центром «Ліс. Насадження. Деревина» з питань розвитку науки і освіти. Делегація лісівників НУБіП України провела робочу зустріч з директором цього центру, д-ром Маркусом Шаллєром.
Університет прикладних наук Вайєнштефан-Тріздорф має велику кількість лабораторій, де працівники та студенти мають змогу проводити наукові дослідження та практичну підготовку. Під час зустрічі із проф. Крістіаном Зангом розглянуто особливості виконання дендрохронологічних досліджень у лабораторії, яку він очолює. Делегація ознайомилась із можливостями та прикладами використання сучасного обладнання та програмного забезпечення, яке застосовується для підготовки кернів та зрізів деревини до датування річних кілець, обробки та виведення даних для подальшого аналізу.
Враховуючи, що Університет прикладних наук Вайєнштефан-Тріздорф знаходиться на одній території з Технічним університетом Мюнхена та між цими закладами є тісна наукова співпраця, доктор Карл-Хайнц Хеберле радо поділився досвідом проведення наукових досліджень з впливу посухи на ріст, розвиток та вразливість деревних рослин.
Неймовірно насиченою видалася поїздка до Національного парку «Баварський ліс», який відомий пралісами та розташований у гірській місцевості на німецько-чеському кордоні. Проф. Ервін Гуссендьорфер провів наукову екскурсію лісовими масивами, де поділився історією парку та особливостями ведення природноорієнтованого лісівництва з мінімальним втручанням людини, про причини значних обсягів всихання ялинових деревостанів, особливостями природного відновлення лісу після порушень та специфікою управління лісами за впливу змін клімату.
Цікавий об’єкт який вартий уваги як з навчальної, так і наукової точки зору «Світовий ліс Фрайзінга» (площею близько 100 га), який зібрав рослинність з різних континентів. Інформацією про історію створення та наповнення арборетуму поділився лісівник з двадцятирічним стажем та викладач вишу д-р Герберт Рудольф.
У результаті стажування було досягнуто домовленостей щодо перспектив академічної мобільності студентів ННІ лісового і садово-паркового господарства на осінній семестр 2025 року як ОС Бакалавр (мова навчання німецька) так і ОС Магістр (мова навчання англійська) в межах програми Erasmus+, а також можливості проведення спільних україно-німецьких досліджень у 2025 році з оцінювання лісових ресурсів.
Щира подяка колегам з Університету прикладних наук Вайєнштефан-Тріздорф та особисто докторантці НУБіП України Світлані Білоус за високий рівень організації стажування та розвитку наукової роботи у межах Erasmus+.
Заступник директора ННІ ЛіСПГ
з міжнародної діяльності Євгеній Хань