28 квітня – Всесвітній день охорони праці
28 квітня – Всесвітній день охорони праці
28 квітня 2023 року
Щорічно 28 квітня у понад 100 країнах світу, з метою привернення уваги суспільства і, головне, влади до проблеми безпеки людини на робочому місці, відзначають Всесвітній День охорони праці або Всесвітній день безпеки та здоров’я на роботі.
![](https://nubip.edu.ua/sites/default/files/u142/den_praci.jpg)
Ідея проведення Всесвітнього Дня охорони праці бере початок від Дня вшанування пам’яті працівників, які загинули на роботі. Він уперше був організований американськими та канадськими робітниками в 1989 р.
У 1996 р. Міжнародна організація праці (МОП) приєдналась до ініціативи Міжнародної конференції вільних профспілок про визнання 28 квітня всесвітнім Днем охорони праці, який вперше офіційно був відзначений в 2003 р.
Метою Дня охорони праці було привернути увагу світової громадськості до масштабів проблеми, виявити, наскільки створення та просування культури охорони праці може сприяти зниженню смертності на робочих місцях. З огляду на тяжкість наслідків від нещасних випадків і захворювань, пов’язаних з працею на виробництві, та зважаючи на необхідність створення належних умов праці для людини за принципом пріоритетності її життя та здоров’я, Міжнародна організація праці (МОП) щороку відзначає Всесвітній день охорони праці – pedcollege.kiev.ua.
Міжнародна організація праці (МОП) є однією з найстаріших міжнародних міжурядових організацій. У 1946 р. МОП стала першою спеціалізованою установою Організації Об’єднаних Націй. МОП розробляє міжнародні трудові норми у формі конвенцій і рекомендацій, що встановлюють мінімальні стандарти основних трудових прав: свободу асоціації, право на організацію, ведення колективних переговорів, заборону примусової праці, гендерну рівність тощо. Основними стратегічними цілями МОП є сприяння реалізації основоположних принципів та прав у сфері праці, створення більш широких можливостей для працівників з метою забезпечення гідної зайнятості та отримання належної заробітної плати, підвищення ефективності соціального захисту для всіх верств населення, а також зміцнення трипартизму (термін, який характеризує принцип і практику тристоронніх консультацій з метою вироблення компромісної тристоронньої угоди) та соціального діалогу – aop.nmu.org.ua.
День охорони праці встановлений в Україні за Указом Президента України «Про День охорони праці» від 18 серпня 2006 р. № 685/2006. Відзначається щорічно 28 квітня – у Всесвітній день охорони праці (World Day for Safety and Health at Work).
![](https://nubip.edu.ua/sites/default/files/u142/den_praci2.jpg)
Цьогорічний девіз Всесвітнього дня безпеки та здоров’я на роботі – 2023: «Безпечне та здорове робоче середовище як основний принцип і основне право у світі праці».
У червні 2022 р. Міжнародна конференція праці (МКП) вирішила включити «безпечне та здорове робоче середовище» в систему основних принципів і прав у сфері праці, що діє в МОП. З цієї нагоди Конвенція про безпеку та здоров’я на роботі (№ 155) та Конвенція про основи, що сприяють безпеці та здоров’ю на роботі (№ 187), були проголошені основними конвенціями.
У результаті цього рішення всі держави-члени МОП, навіть ті, які не ратифікували вказані конвенції, мають зобов’язання, що випливає вже із самого факту їхнього членства в Організації, дотримуватися, зміцнювати та реалізовувати добросовісно та відповідно до Статуту МОП принципи, що стосуються основних прав, які є предметом цих конвенцій – protec.ua.
![](https://nubip.edu.ua/sites/default/files/u142/den_praci3.jpg)
![](https://nubip.edu.ua/sites/default/files/u142/den_praci4.jpg)
Враховуючи повномасштабну збройну агресiю росiйської федерацiї проти України, яка почалася 24 лютого 2022 р., вci зусилля країни спрямованi на захист Батькiвщини.
Праця в умовах воєнного стану пов’язана з великою кiлькiстю нових, у тому числi смертельно небезпечних ризикiв, що призводять до погiршення умов працi в ycix галузях економiки. Україна несе великi втрати в цiй вiйнi, i цi втрати збiльшуються внаслiдок загибелi працiвникiв на робочих мiсцях.
Наразi в Держпрацi використовуються всі можливi засоби для поширення iнформації з питань працi. Вiдповiдi на найбiльш поширенi питання розмiщуються на офiцйному веб-сайтi служби та на cтopiнкax у соцiальних мережах, регулярно розмiщуються iнформацiйнi повiдомлення в засобах масової iнформації. Також Державна служба України з питань праці з метою оперативного поширення iнформацiї запустила Теlеgrаm–бот для оперативного отримання вiдповiдей на поширенi запитання – dp.dsp.gov.ua.
Бережіть себе та Україну!
Марія Поливач,
директор музею історії НУБіП України