28 квітня – Всесвітній день охорони праці

28 квітня 2023 року
  Щорічно 28 квітня у понад 100 країнах світу, з метою привернення уваги суспільства і, головне, влади до проблеми безпеки людини на робочому місці, відзначають Всесвітній День охорони праці або Всесвітній день безпеки та здоров’я на роботі.
 
 
  Ідея проведення Всесвітнього Дня охорони праці бере початок від Дня вшанування пам’яті працівників, які загинули на роботі. Він уперше був організований американськими та канадськими робітниками в 1989 р.
  У 1996 р. Міжнародна організація праці (МОП) приєдналась до ініціативи Міжнародної конференції вільних профспілок про визнання 28 квітня всесвітнім Днем охорони праці, який вперше офіційно був відзначений в 2003 р.
 Метою Дня охорони праці було привернути увагу світової громадськості до масштабів проблеми, виявити, наскільки створення та просування культури охорони праці може сприяти зниженню смертності на робочих місцях. З огляду на тяжкість наслідків від нещасних випадків і захворювань, пов’язаних з працею на виробництві, та зважаючи на необхідність створення належних умов праці для людини за принципом пріоритетності її життя та здоров’я, Міжнародна організація праці (МОП) щороку відзначає Всесвітній день охорони праці – pedcollege.kiev.ua.
  Міжнародна організація праці (МОП) є однією з найстаріших міжнародних міжурядових організацій. У 1946 р. МОП стала першою спеціалізованою установою Організації Об’єднаних Націй. МОП розробляє міжнародні трудові норми у формі конвенцій і рекомендацій, що встановлюють мінімальні стандарти основних трудових прав: свободу асоціації, право на організацію, ведення колективних переговорів, заборону примусової праці, гендерну рівність тощо. Основними стратегічними цілями МОП є сприяння реалізації основоположних принципів та прав у сфері праці, створення більш широких можливостей для працівників з метою забезпечення гідної зайнятості та отримання належної заробітної плати, підвищення ефективності соціального захисту для всіх верств населення, а також зміцнення трипартизму (термін, який характеризує принцип і практику тристоронніх консультацій з метою вироблення компромісної тристоронньої угоди) та соціального діалогу – aop.nmu.org.ua.
  День охорони праці встановлений в Україні за Указом Президента України «Про День охорони праці» від 18 серпня 2006 р. № 685/2006. Відзначається щорічно 28 квітня – у Всесвітній день охорони праці (World Day for Safety and Health at Work).
 
 
  Цьогорічний девіз Всесвітнього дня безпеки та здоров’я на роботі – 2023: «Безпечне та здорове робоче середовище як основний принцип і основне право у світі праці».
  У червні 2022 р. Міжнародна конференція праці (МКП) вирішила включити «безпечне та здорове робоче середовище» в систему основних принципів і прав у сфері праці, що діє в МОП. З цієї нагоди Конвенція про безпеку та здоров’я на роботі (№ 155) та Конвенція про основи, що сприяють безпеці та здоров’ю на роботі (№ 187), були проголошені основними конвенціями.
 У результаті цього рішення всі держави-члени МОП, навіть ті, які не ратифікували вказані конвенції, мають зобов’язання, що випливає вже із самого факту їхнього членства в Організації, дотримуватися, зміцнювати та реалізовувати добросовісно та відповідно до Статуту МОП принципи, що стосуються основних прав, які є предметом цих конвенцій – protec.ua. 
 
  Враховуючи повномасштабну збройну агресiю росiйської федерацiї проти України, яка почалася 24 лютого 2022 р., вci зусилля країни спрямованi на захист Батькiвщини.
  Праця в умовах воєнного стану пов’язана з великою кiлькiстю нових, у тому числi смертельно небезпечних ризикiв, що призводять до погiршення умов працi в ycix галузях економiки. Україна несе великi втрати в цiй вiйнi, i цi втрати збiльшуються внаслiдок загибелi працiвникiв на робочих мiсцях.
  Наразi в Держпрацi використовуються всі можливi засоби для поширення iнформації з питань працi. Вiдповiдi на найбiльш поширенi питання розмiщуються на офiцйному веб-сайтi служби та на cтopiнкax у соцiальних мережах, регулярно розмiщуються iнформацiйнi повiдомлення в засобах масової iнформації. Також Державна служба України з питань праці з метою оперативного поширення iнформацiї запустила Теlеgrаm–бот для оперативного отримання вiдповiдей на поширенi запитання – dp.dsp.gov.ua.
 

Бережіть себе та Україну!

 
 
 
Марія Поливач,
директор музею історії НУБіП України

    

Набір на навчання (синій)_2015Захисти дисертаційРегіональні навчальні заклади (синій)

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook