Практичне заняття зі Стандартизації та сертифікації техніки і обладнання
Доцент кафедри технічного сервісу та інженерного менеджменту імені М. П. Момотенка Олена ДЕВ`ЯТКО і студенти 2 курсу скороченого терміну навчання ОПП «Агроінженерія» бакалавратури механіко-технологічного факультету Національного університету біоресурсів і природокористування України мали змогу набути практичних навичок з використання технічних засобів при виконанні процедури оцінки відповідності техніки згідно до нормативних вимог з дисципліни «Стандартизація та сертифікація техніки і обладнання». Даний захід відбувався на базі стейкхолдера ОПП Інституту механіки та автоматики агропромислового виробництва Національної академії аграрних наук України, за сприяння Державного підприємства «Науково-технічний центр сертифікації «АгроСЕПРО» Національної академії аграрних наук України».
Ознайомлення студентів з можливостями, якими володіє Інститут механіки та автоматики агропромислового виробництва Національної академії аграрних наук України розпочалося з теоретичних засад і їх практичного впровадження. Найбільш цікавим напрацюванням даної установи є основи виконання технологічних операцій машинними агрегатами безпілотного керування, про які доповів заступник директора з наукової роботи Інституту механіки та автоматики агропромислового виробництва Національної академії аграрних наук України - Андрій БОРИС.
Знайомство з процедурою оцінки відповідності тракторів вимогам Технічного регламенту затвердження типу сільськогосподарських та лісогосподарських тракторів, їх причепів і змінних причіпних машин, систем, складових частин та окремих технічних вузлів затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 р. №1367 здійснив директор Державного підприємства «Науково-технічний центр сертифікації «АгроСЕПРО» Національної академії аграрних наук України» Володимир ВОЛЬСЬКИЙ. Затвердження типу включає таку складову, як випробування.
Представники ТОВ «ТРАНС АГРО МАРКЕТ» ознайомили студентів з лінійкою тракторів марки «YTO» та їх можливостями щодо застосування і виконання агротехнічних заходів.
Для закріплення практичних навичок, отриманих під час лекційних занять в Національному університеті біоресурсів і природокористування України студентам у даній установі було надано змогу прийняти участь у випробуванні (демонстрації), тракторів YTO NLX 1404 та YTO NLX 1024, які надало ТОВ «ТРАНС АГРО МАРКЕТ». Також представники компанії надали інформацію щодо технічних характеристик вище згаданої техніки.
Завідувач відділу Випробувального центру Інституту механіки та автоматики агропромислового виробництва Національної академії аграрних наук України Ростислав КОЦЮБАНСЬКИЙ ознайомив студентів із самою процедурою, а також методами та випробувальним обладнанням, яке буде використано під час практичної демонстрації. Він зазначив, що все обладнання задіяне під час практичних елементів випробування є справним, воно має відповідні документи про перевірку стану (свідоцтва/сертифікати калібрування).
У процесі практичної демонстрації окремих методів випробувань техніки взяли участь випробувачі Випробувального центру Інституту механіки та автоматики агропромислового виробництва Національної академії аграрних наук України, провідні інженери Ілля АФАНАСЬЄВ та Ігор САХАРЕВИЧ. Випробувачі зазначили, що кожен прилад має власну технічну характеристику, умови використання та межі вимірювання. Тому, якщо прилад у визначених умовах не може використовуватися, необхідно випробування не проводити до настання сприятливих обставин для його використання.
Студенти мали можливість практично спостерігати за процесом випробувань техніки у реальному часі на прикладі тракторів YTO NLX 1404 та YTO NLX 1024.
Процедура оцінки відповідності техніки розпочиналася з важливої складової випробувань це ідентифікації зразка, який отримано на випробування. Ключовим елементом даного процесу передбачено, що у наданому випробувальному зразку техніки має бути наявність маркувальної таблички, що жорстко закріплена на відповідному місці й містить належну інформацію, а саме відомості про виробника, модель, ідентифікаційний номер, рік випуску та інше. Дані про маркувальну табличку розміщені у нормативних документах. Це дозволило переконатись, що саме даний технічний засіб (трактор) підлягає перевірці. Огляд маркувальної таблички підтвердив інформацію, з документації на техніку, що техніка відібрана вірно. Всі результати ідентифікації та дані отримані під час випробувань заносилися у журнал випробувань (журнал первинних даних), який заповнювався власноручно випробувачами.
Далі здійснювався процес з визначення допустимих умов для застосування відповідних методів та виконання зазначеної процедури випробування техніки.
Визначення умов випробувань здійснювалось із застосуванням стандартизованого методу та з використанням приладу «Термогігроанемометра Testo 410-2». Встановлювалися показники температури повітря його вологість та швидкість вітру.
Тиск в шинах коліс, як елемент випробувань, випробувачі визначали із застосуванням стандартизованого методу та за допомогою приладу «Манометра шинного». Слід зазначити, що тиск в шинах коліс має відповідати інформації з інструкції (настанови) з експлуатації.
Далі перевірка здійснювалася органолептичним методом, перевірявся зовнішній вигляд технічного засобу згідно нормативних документів. Після огляду ідентифікували написи на шинах коліс
Іншою обов’язковою складовою перевірки з оцінки відповідності є визначення доступу до робочого місця оператора в кабіні. Застосовуючи стандартизований метод та використовуючи прилад «Лазерний далекомір BOSCH GLM-150» за результатами вимірів даним приладом було отримано розміри входу на робоче місце оператора.
Однією з компонентів випробування є рівень шуму, що створює наданий технічний засіб (трактор). Даний показник вимірювався згідно законодавчих актів та нормативної документації за допомогою приладу «Шумомір-аналізатор спектру, віброметр портативний ОКТАВА-110А» і його результати в майбутньому напряму впливають на працездатність оператора, так як надмірний шум призводить до його втоми.
Частиною випробувань є керованість технічних засобів згідно нормативних документів її встановлювали за допомогою «Перетворювача вимірювального кута повороту ИСЛ-М.01» де визначався люфт рульового колеса.
Випробування валу відбирання потужності (ВВП), як складова, згідно нормативних вимог встановлювався тип ВВП, розміри ВВП за допомогою «Штангенциркуля ШЦ-1-125», кількість шліців, частоту обертання ВВП визначали за допомогою «Тахометра годинникового ТЧ 10-Р», а також напрям обертання ВВП мав бути за годинниковою стрілкою.
Елемент перевірки гальмівних систем передбачав використання «Вимірювача ефективності гальмівних систем Ефект-02.01 ГТН», даний прилад надав змогу отримати фактичне значення максимального гальмівного шляху та середнє сповільнення випробуваного технічного зразка.
Компонент перевірки стану гальмівної системи ручне стоянкове гальмо трактора здійснювався на «Стенді з ухилом 18% для випробування стоянкових гальм», що дозволило підтвердити справність стоянкової гальмівної системи трактора.
Провідним аспектом була перевірка зразка трактора на стійкість до перекидання. Вона виконувалася визначенням кута поперечної стійкості за допомогою «Стенду для визначення кутів поперечної статичної стійкості машин та агрегатів», з використанням «Кутоміра електронного Shahe 5339-90» в режимі реального часу.
За результатами отриманими підчас випробувань та заповненими у відповідний журнал випробувань в подальшому складається протокол випробувань де робляться відповідні висновки та тлумачення, щодо того чи відповідає зразок заявленим вимогам із використаними відповідними методами.
Студенти і науково-педагогічні працівники кафедри технічного сервісу та інженерного менеджменту імені М.П. Момотенка НУБіП України вдячні за співпрацю стейкхолдеру та особисто
академіку НААН Валерію АДАМЧУКУ.
Олена ДЕВ’ЯТКО
Володимир ВОЛЬСЬКИЙ