10 років спротиву і боротьба за суверенітет і незалежність України: підсумки всеукраїнського науково-практичного вебінару «Російсько-українська війна: від гібридної агресії до повномасштабного вторгнення»
20 лютого 2014-го розпочалася активна збройна агресія Росії проти України, а десятиріччя потому, 24 лютого 2022 року - повномасштабне воєнне вторгнення в Україну. Це радикально вплинуло на життя і світогляд кожного із нас, пришвидшивши процес консолідації української нації. Події та наслідки війни мають і матимуть вплив на українську та світову спільноту і по закінченню бойових дій. Вже зараз зрозуміло, що історія сучасної російсько-української війни посяде центральне місце в новітній українській історії та національній пам’яті.
Ці та інші теми стали предметом обговорення учасників Всеукраїнського науково-практичного вебінару, який було організовано і проведено колективом кафедри міжнародних відносин і суспільних наук гуманітарно-педагогічного факультету НУБіП України 23 лютого 2024 року. Співорганізаторами заходу стали Чорноморський національний університет імені Петра Могили, Київський столичний університет імені Бориса Грінченка, Державний університет «Житомирська політехніка». Серед учасників заходу були студенти, магістри і аспіранти факультетів гуманітарно-педагогічного, біотехнологічного, готельно-ресторанної справи і туризму НУБіП України.
У своїх зверненнях заступник декана гуманітарно-педагогічного факультету НУБіП України, Наталія Шевченко, завідувачка кафедри міжнародних відносин і суспільних наук НУБіП України Вікторія Хвіст, завідувачка кафедри міжнародних відносин і політичного менеджменту Державного університету «Житомирська політехніка» Вікторія Загурська-Антонюк, професорка кафедри історії Чорноморського національного університету імені Петра Могили Інна Підберезних, наголосили, що ця війна зруйнувала систему колективної світової безпеки, ставши глобальним викликом. Шляхом брутального, демонстративного порушення норм міжнародного права рф прагне демонтувати міжнародний порядок і несе загрозу єдності демократичних країн.
Проаналізував процес переходу агресії рф від гібридної інвазії до повномасштабного вторгнення студент 2 курсу спеціальності «Політологія» Державного університету «Житомирська політехніка» Михайло Тарасюк.
Звитяжна оборона Донецького аеропорту, яка тривала 242 дні та стала зразком незламності воїнів-кіборгів стала лейтмотивом виступу «Бої за Донецький аеропорт. Кіборги» студенток 3 курсу спеціальності «Міжнародні відносини, суспільні комунікації і регіональні студії» НУБіП України Софії Набоки, Марини Пікуліної, Анастасії Чулакової.
Основу доповіді Дар’ї Мигур і Олександра Чікала, студентів 291 групи, спеціальності «Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії» Чорноморського Національного Університету ім. Петра Могили становили питання реформування системи колективної безпеки стала тема міжнародної безпеки: «Проблема реформування ООН в умовах російсько-української війни».
Проблемам внутрішньо переміщених осіб і закладів освіти була присвячена доповідь аспірантки кафедри міжнародних відносин і суспільних наук НУБіП України Євгенії Шевцової «Досвід переміщення Луганського національного університету імені Тараса Шевченка (2014, 2022 роки)».
Значний резонанс викликала проблематика доповідей Даниїла Топчія, студент 2 курсу спеціальності «Політологія» Державного університету «Житомирська політехніка», Владислава Юрковського, студента магістерської програми «Політичні технології та консультування» 1 року навчання Київського столичного університету імені Бориса Грінченка, Максима Іващука, аспіранта кафедри міжнародних відносин і суспільних наук НУБіП України, Іллі Рязанцева, аспіранта кафедри соціології і політології Чорноморського Національного Університету ім. Петра Могили, Олександра Ніколаєва, аспіранта кафедри міжнародних відносин і суспільних наук НУБіП України.
Доповіді викладачів та студентів фокусували увагу на процесах, пов’язаних із війною: кримській проблемі, волонтерстві, збереженні культурної спадщини, гендерних питаннях, розвитку туризму і готельної справи в умовах військових дій, євроінтеграції, впливу війни на економіку України, вирішенні продовольчої проблеми, інформаційної безпеки.
У підсумку можна зазначити, що доповідачі погодилися із тим, що перемога залежить від нас самих. Боротьба проти російських окупантів є і має бути у центрі уваги кожного.
За роки тяжких випробовувань українці пережили масштабні втрати серед цивільного населення та військових, гуманітарну кризу, відчай, проте не втрачали надію та віру в Перемогу. Ця війна є доказом того, що сила нації може бути тільки в єдності, у рішучості відстоювати свій вибір, свої ідеали, свої принципи.
Олена Кропивко,
доцент кафедри міжнародних відносин і суспільних наук