Правда про «дубові» пристрасті
Правда про «дубові» пристрасті
1 квітня 2021 року
Кілька днів поспіль інформаційний простір сколихнула «сенсація» - в голосіївському лісі невідомі спиляли вікові дуби. Чи так це і що насправді відбувається ми дізналися у директора Ботанічного саду Національного університету біоресурсів і природокористування України Олександра Сливи.
![](/sites/default/files/u107/dsc_8988_0.jpg)
- Протягом останніх років мешканці будинків по Сільськогосподарському провулку, батьки дітей, які відвідують дитячий садочок та школу, які знаходяться поруч, власники автівок, що паркуються там, та власне і наші студенти неодноразово зверталися з проханням щось зробити з аварійними сухостоями, які можуть будь-якої миті впасти, пошкодити майно, які потенційно загрожують здоров’ю і життю людей. До слова, цієї зими трапився інцидент, коли сухе дерево впало на огорожу цього ж дитячого садка. Дякувати Богу, все минулося без прикрощів.
Разом з тим, кожне сухостійне, аварійнонебезпечне дерево попередньо обстежується кваліфікованою комісією, направляється запит в екологічну службу для отримання актів на видалення аварійних, сухостійних і фаутних дерев.
Окрім того, в 2018 році університет отримав відповідні приписи про необхідність прибирання аварійних дерев на своїй території. У разі залишення в подальшому таких дерев у насадженні балансоутримувач завідома приймає на себе відповідальність, в т.ч. кримінальну, за наслідки, які будуть спричинені у разі падіння вищевказаних дерев.
![](/sites/default/files/u107/4.3.jpg)
![](/sites/default/files/u107/17.1.jpg)
Як виглядали аварійні дерева взимку
Розуміючи, що саме ці сухі дерева знаходяться на території ботанічного саду, були подані відповідні заявки та отримані необхідні документи для проведення цих санітарних робіт. Власне – зрізання померлих дерев. Ці дозволи датуються ще 2019 роком і протягом двох років ця робота планово велася. Розумієте, не можна одночасно зрізати все, навіть коли це треба. Ботанічний сад – це унікальна біосистема, тут знаходяться понад дві тисячі таксонів, частина з яких належить до екзотів, сформована відповідна фауна. Тому санітарна чистка і була розтягнута в часі, аби не зруйнувати це.
- Чому, на вашу думку, саме зараз виникла така увага до звичайних буденних речей, як прибирання сухих дерев?
- Хочу ще раз наголосити, що зрізані дерева не просто сухі, померлі, вони – аварійні, такі, що загрожували безпеці і життю людей. А потімітили це «небайдужі» кияни, «екоактивісти» скоріше всього через те, що ці дерева знаходилися безпосередньо біля проїжджої частини та житлового будинку. От і не розібравшись в тому, що відбувається, вони, журналісти створили з цього звичного і буденного процесу «хайп», розбавивши фейковими фотографіями. Ну так зараз модно, заробляти собі «авторитет», збільшувати кількість підписників в соціальних мережах… Але я б хотів подякувати журналістам телеканалів, які професійно розібралися в ситуації і відобразили реальну ситуацію. Хоча частина з них також хотіла сенсацій і гучних заголовків. А ще у мене зустрічне запитання - чому нікого не цікавить факт, що ми приєдналися до всесвітньої акції і в університетському підрозділі, в Боярській лісовій дослідній станції, восени висадили мільйон дерев! Та й тиждень тому, в День лісів, три десятки рідкісних дерев було висаджено в Ботанічному саду.
![](/sites/default/files/u107/img-b9b16b6bf0b9ee57d25c7bebe755191c-v.jpg)
![](/sites/default/files/u107/img-958cc510fc3ec1a03b703de32827ca3e-v.jpg)
![](/sites/default/files/u107/img-0d2dfe48f3b532657ed1de85b1145f7b-v.jpg)
Справжні фото зрізаних дерев
- Окрім уваги громадськості, до Ботанічного саду завітали представники міністерства захисту довкілля та природних ресурсів, екологічної інспекції…
- І навіть національної поліції! Ми завжди ради бачити гостей і запрошуємо відвідати ботсад з якогось іншого інформаційного приводу, наприклад, невдовзі розквітнуть магнолії, колекція видів яких найбільша в Україні.
Але повертаючись до вашого запитання, так, два заступники міністра, екоінспекція, поліція – усі перевірили і впевнилися в законності наших дій. Та й навіть непрофесіонал лісівник якщо огляне ці дерева зробить однозначний висновок – вони усі сухі і насправді аварійні. Тож заявники і скаржники отримали усі відповіді на свої запитання.
- Прокоментуйте чутки про нібито бажання віддати цю землю забудовникам…
- Важко коментувати чиїсь фантазії. Ну як можна серед білого дня вирубати ліс і забудувати? Це нісенітниця. Я відповідально запевняю – ні про яке будівництво мови немає, це територія науково-навчального підрозділу, де навчаються студенти і проводять дослідження науковці університету, Ботанічний сад є об’єктом природно-заповідного фонду України. І так буде і надалі.
- Дякуємо вам за коментар!
- Навзаєм і принагідно запрошую киян, гостей столиці відвідати наш ботанічний сад, оглянути експозицію екзотичних і рідкісних рослин, галерею дерев’яних скульптур, майданчики з динозаврами, екологічні класи, де навчаються студенти та багато іншого!
Розмовляв Валентин Обрамбальський