Гуртківці відпрацювали методику відбору кісткового мозку у дрібних тварин

21 квітня 2019 року

Вибір місця відбору кісткового мозку, як основного джерела стовбурових клітин є основою біотехнологічних підходів отримання стовбурових клітин, оскільки саме кістковий мозок є основним їх джерелом. Характер самого оперативного втручання та оперативний доступ визначається не лише кількістю очікуваного об’єму отриманого аспірату кісткового мозку та вмісту у ньому бажаної фракції клітин. Він враховує також складність виконання оперативного втручання та доступність відповідної методики, необхідність післяопераційного догляду за твариною та ймовірність виникнення різного роду ускладнень. Не останнє місце у виборі методичного підходу щодо оперативного втручання при отриманні кісткового мозку посідає також ступінь травматизації тварини (суттєве ушкодження м’яких тканин кінцівки).
При виборі кістки для відбору кісткового мозку звертають увагу не лише на її розміри та розташуванням, а й на співвідношенням у її будові губчастої та компактної кісткової тканини.
В переліку кісток, придатних для відбору кісткового мозку у тварин завдяки наявності в них переважно губчаста кісткова тканина, багатої на стовбурові елементи, в першу чергу знаходяться груднина і клубова кістка. Проте маніпуляції щодо відбору кісткового мозку з цих кісток виконують переважно у великих тварин, зокрема конях.
Значного поширення набув метод отримання кісткового мозку з трубчастих кісток (стегнової, плечової тощо). При цьому оперативне втручання проводиться в дистально-латеральній ділянці відповідних анатомічних структур. Даний метод вимагає пошарово розтину шкіри, підшкірної клітковини, фасції м’язів та самих м’язів до кістки з послідуючим виконанням отвору у компактній кістковій тканині з допомогою свердла. Недоліком даного способу являється суттєве ушкодження м’яких тканин кінцівки, необхідність накладання швів та післяопераційного догляду за твариною.
Як відомо, трубчасті кістки окрім компактної кісткової тканини у ділянці епіфізів побудовані також з губчастої кісткової тканини, яка складає їх основу та є також джерелом стовбурових клітин. Разом з тим, в літературі відсутня інформація про методику отримання кісткового мозку у тварин, яка б характеризувалася низькою травматизацією тканин.
З огляду на це, гуртківцями було відпрацьовано методику отримання кісткового мозку з губчастої кісткової тканини трубчастих кісток дрібних тварин (на прикладі кролів і собак), яка характеризується простотою виконання, малою тривалістю, незначним ушкодженням м’яких тканин кінцівки, потребує мінімальних витрат шовного матеріалу та необхідності післяопераційного догляду за твариною.

Регіональні навчальні заклади (синій)Набір на навчання (синій)_2015Захисти дисертацій

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook