До 100-річчя відомого вченого з сільськогосподарської та лісової ентомології, доктора біологічних наук, професора Йосипа Покозія
Йосип Трохимович Покозій народився 27 січня 1925 року у селі Хотімля Вовчанського району Харківської області. Із відмінними знаннями закінчив середню школу. З 1946 року навчався в Харківському СГІ, який закінчив з відзнакою у 1950 році за фахом «учений лісівник». З 1950 по 1954 рр. — аспірант кафедри ентомології і зоології. В 1954 році захистив кандидатську дисертацію і був запрошений на посаду асистента ХСГІ. У 1963 році Покозію Й.Т. присвоєно вчене звання — доцент. В 1965 році захистив докторську дисертацію, а в 1968 році отримав звання професора кафедри ентомології і зоології.
Науково-педагогічна діяльність Й.Т. Покозія була пов’язана із Харківським сільськогосподарським інститутом ім. В.В. Докучаєва, Кубанським СГІ та Національним університетом біоресурсів і природокористування України, де впродовж тривалого часу він обіймав посаду завідувача кафедри загальної ентомології та зоології.
Покозій Йосип Трохимович — відомий вчений України, напрямом наукових досліджень якого були актуальні, фундаментальні та прикладні питання лісової та сільськогосподарської ентомології, а також інноваційні питання з фітосанітарного моніторингу комах-фітофагів за новітніх ресурсозберігаючих технологій та розробці захисних заходів. Автор 259 наукових праць. Співавтор і редактор 34 науково-методичних розробок і програм, підручників «Сільськогосподарська ентомологія» (1976, друге видання: 1983), «Практикум із зоології» (1996), «Шкідники сільськогосподарських рослин» (2004), «Фітосанітарний моніторинг» (2004), «Лісова ентомологія» (2007), «Ентомологія» (2013). Тривалий час був членом двох спеціалізованих Рад по захисту докторських дисертацій в НАУ (НУБіП) та інституті зоології НАНУ, членом експертної комісії УААН. Й.Т. Покозій з 1982 р. — віцепрезидент, а з 2004 р. — виконуючий обов’язки президента Українського ентомологічного товариства.
Він підготував 20 кандидатів і 5 докторів наук. Його вихованці — Я.М. Гадзало, М.М. Доля, Ю.П. Яновський, С.В. Довгань, В.А. Фарафонов, М.С. Константинова, Л.М. Наджиб, О.М. Лапа, В.Г. Яценко, О.М. Коханець, М.Л. Алексеніцер, В.О. Трокоз, Г.І. Драган, Г.В. Пащенко та ін. Учні продовжують проводити системні дослідження щодо динаміки чисельності сучасних ентомокомплексів за взаємодії комплексу чинників і розробки біологічно-орієнтованих заходів захисту польових, овочевих, кормових культур і плодово-ягідних насаджень. Зокрема, фітосанітарного стану агробіоценозів поширення та шкідливості фітофагів за інноваційних технологій ведення рослинництва і стресових чинників, а також механізмів стійкості сортів і гібридів до шкідників за глобальних змін клімату та умов антропогенного навантаження.
Йосип Трохимович був ветераном Другої світової війни. Вісімнадцятирічним хлопцем пішов на фронт захищати Батьківщину від німецько-фашистських загарбників. Служив наводчиком міномета 1-го Українського фронту. Брав участь у боях за Сандомирський плацдарм, за визволення Польщі, Чехословаччини, у штурмі Берліна. В боях отримав три поранення. Нагороджений орденом Вітчизняної війни 2-го ступеня та шістнадцятьма медалями, у тому числі: «За відвагу», «За особисту мужність», «За перемогу над Німеччиною».
Нагороджений медалями «Відмінник сільського господарства», відомчою трудовою Мінагрополітики «Знак Пошани», почесними грамотами Мінсільгосппроду, Міністерства освіти і науки України та НУБіП України.
Низький уклін ВЧИТЕЛЮ за знання і формування високопрофесійних особистостей наукової школи!
Микола Доля,
колектив кафедри ентомології, інтегрованого захисту
та карантину рослин