Участь студентів у міжнародній науковій конференції

17 листопада 2023 року

Студенти групи МВ-21002б гуманітарно-педагогічного факультету НУБіП України взяли участь у Міжнародній конференції "Глобальні та регіональні виміри сучасної системи міжнародних відносин" в рамках 20-річчя кафедри міжнародних відносин та зовнішньої політики Чорноморського національного університету імені Петра Могили, яка відбулася 17 листопада 2023 р.

Після вітальних промов із доповіддю виступив професор Олександр Дзьобан. Він розглядав медіаспект війни, підкреслюючи, що війна розгортається не лише на полі бою, але й на екранах телевізорів та інших медіаплатформах. Також було розглянуто позитивні та негативні наслідки медіадизації війни, де ефективність реальності може бути використана для пропаганди та дезінформації. Професор висвітлив роль поширення фейків як основний метод впливу на сучасне суспільство, а також обговорив важливість контролю, цензури та суб'єктивної інтерпретації подій у медіапросторі.


Було зазначено, що в умовах глобалізації будь-який конфлікт привертає увагу і залучає інші держави через "ефект метелика". Модернізація та глобалізація невід'ємно пов'язані, а стратегічні шляхи обговорюються з наукової точки зору. Процес медіатизації війни визначений технологічним прогресом, що полегшує отримання та передачу інформації, проте ставить питання про шкідливий вплив фотографій прильотів, які викладаються в соціальних мережах. Професор продовжив розмову про важливість та зручність інформаційних пристроїв, які значно полегшують доступ до інформації. Водночас, в контексті воєнного часу, він підкреслив, що необхідна цензура, оскільки кожен може фотографувати прильоти, що може бути шкідливим для суспільства та військових сил.
Далі розглядалися причини медіатизації війни, зокрема технологічний прогрес, глобалізація, конкуренція серед медіа, вплив громадськості (емоції, реакції), політика та військова стратегія. Професор висловив стурбованість щодо поширення фейків, які намагаються залучити якнайбільше людей. Вказавши на перспективи, зазначено, що технологічні інновації, стрімінг та дезінформація будуть актуальними напрямами в майбутньому. Однак ці тенденції також можуть стати джерелом проблем, оскільки новітні технології використовуватимуться як для блага, так і для зла.
Мова йшла про розвиток медіаосвіти як інструменту протистояння фейковій інформації та вирішення етичних питань. Наголошено, що медіаграмотність суспільства є ключовим фактором для створення обізнаного суспільства. Таким чином, проблема медіатизації війни залишається актуальною, і вирішенням цієї проблеми є необхідність розвитку медіаосвіти та зосередження на важливих етичних питаннях.

Юлія Палагнюк, провідний науковець та автор колективної монографії "War in Ukraine, media", представила дослідження про тенденції висвітлення російсько-української війни.
Виступ почався з акценту на те, як війна впливає на медійні інструменти, відзначаючи їхню зміну від камер до смартфонів. Також було детально обговорено про функцію розваги в контексті військового конфлікту, де меми виступають інформативним та повчальним важливим елементом.
Дослідження висвітлило створення образу ворога та акцентувало проблеми пропаганди та інформаційної війни. Зазначено напрями впливу на громадян та визначення ворога, висвітлено проблему обмеження свободи слова. Також визначена тенденція тривалості війни та етапи її екскалації.
Зараз війна втрачає статус провідної теми, і велика увага приділяється етапам її тривалості. Під впливом негативних новин, спостерігається втрата відчуття можливості змін. Виступ завершився зазначенням основних тез дослідження, яке було проведено колективно.

Доктор історичних наук, професор та академік УВАН в США, Юрій Макар, презентував виступ на конференції на тему "Польсько-українські відносини". Розпочавши обговорення умов російської агресії, він зазначив, що роздивлятися ці відносини слід, зокрема, в контексті подій 24 лютого 2022 р. Виступ висвітлив формування відносин між Україною та Польщею, розподіляючи їх на міждержавні та міжлюдські. Представлена проблематика наукового дослідження стосувалася важливості дискусії та відсутності одноголосності. Зазначено, що українська дипломатія сформувалася в 1917 році, вказавши на зв'язок із становленням Української Народної Республіки.
Основний акцент роботи був зроблений на тому, як створення централізованих держав у Польщі та в інших частинах Європи вплинуло на взаємини. Юрій Макар також відзначив важливість конференцій, які проводить студентське товариство "Меридіан" з метою наукової співпраці.

На пленарному засіданні з доповіддю «Російсько-українська війна як складова державницької концепції Росії» виступила доктор історичних наук, професор кафедри міжнародних відносин і суспільних наук нашого університету Олена Любовець. У своєму виступі вона зазначила, що складовою державницької концепції Росії є перманентна потреба в приєднанні нових територій та розширенні кордонів держави. Всі завоювання трактуються як захист кордонів держави та як усунення вогнищ потенційних загроз її безпечному існуванню. В контексті цього війна з Україною розглядається як відновлення «історичної справедливості» й повернення «исконно русских земель». З огляду на це наша держава буде й після закінчення цієї війни буде знаходитися під постійною військовою агресією з боку Росії. Покращити ситуацію зможе тільки розпад імперії.

Під час нашої участі у конференції ми отримали важливі уроки та інсайти щодо впливу російсько-української війни на різні сфери життя. Ми звернули увагу на значущість медійних аспектів війни, їх вплив на громадську думку та роль інформаційних технологій у цьому контексті. Зокрема, висвітлено проблеми медіатизації війни, включаючи маніпуляції, пропаганду та дезінформацію.
Завдяки можливості бути присутніми на цій конференції, ми отримали унікальну можливість почути виступи визначних науковців та експертів, які розкрили глибину проблем, пов'язаних із війною. Велика подяка професору кафедри міжнародних відносин і суспільних наук Олені Любовець за надання цієї можливості нам, студентам, взяти участь у дискусіях та поглибити наше розуміння сучасних міжнародних відносин та впливу війни на суспільство.

Сердечно вітаємо кафедру міжнародних відносин та зовнішньої політики Чорноморського національного університету імені Петра Могили з 20-річним ювілеєм і бажаємо нових здобутків на навчальній та науковій нивах та гарних студентів! 

 

 

Анастасія Чулакова, Марина Пікуліна, Софія Набока,
Анастасія Кошевацька, Іванна Бусло, Дарина Коноваленко,
Вероніка Вебер, Олександра Свириденко, Анастасія Ткаченко,
студенти групи МВ 21002б

 

 

Набір на навчання (синій)_2015Регіональні навчальні заклади (синій)Захисти дисертацій

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook