1 жовтня – День захисників і захисниць України

29 вересня 2023 року
Ніжинський агротехнічний інститут

День захисників і захисниць України щорічно відзначається разом із давнім релігійним святом Покрови. З часом це свято перестало бути суто релігійним і причина цього – непроста, буремна історія України. З часів Київської Русі і до сьогодні боротьба із зовнішнім агресором була однією із головних підвалин у формуванні національної ідентичності.

Традиційно також цей день вважається святом українського козацтва, бо якраз на Покрову вони масово з’їжджалися на Січ, щоб вшанувати святу Покрову саме в Покровській церкві на Запорізькій Січі, яка була головною церквою всіх запорозьких козаків. В сучасну добу в умовах російської військової агресії значна частина військових з’єднань Збройних сил України носить ім’я славних гетьманів і отаманів.

Вже у ХХ ст. це релігійне свято отримало новий вимір. Військовий символізм свята взяли собі на озброєння бійці армії УНР в 1917-1920 роках. Також саме цього дня святкують заснування УПА, адже в день святої Покрови 1942 р. було проголошено про створення Української повстанської Армії, яка продовжила славетні традиції українського козацтва у боротьбі проти іноземних загарбників.

2014 року в українському суспільстві внаслідок реакції на збройну агресію Росії підсилилися тенденції декомунізації – відмови від радянських символів і свят. Саме тому Президентом України було встановлено щорічно, 14 жовтня, відзначати – День захисника України та скасовано святкування Дня захисника Вітчизни 23 лютого, знаного за радянських часів як «День Радянської армії і Військово-морського флоту».

Через реформу церковного календаря в Україні з 2023 року святкування перенесено з 14 жовтня на 1 жовтня.

День захисників і захисниць України – це і данина пам’яті воїнам-Героям, які загинули в боях за свободу, волю та незалежність України. Серед них, на жаль, наші студенти, колишні і теперішні: Дмитро Олександрович КУРИЛЕНКО, Станіслав Іванович ПРОЩЕНКО, Андрій Миколайович БЕРЕЗАН, Роман Юрійович ХНІПЕЛЬ, Костянтин Юрійович КРОПИВА, Андрій Петрович БЛИЗНЮК, В'ячеслав Олександрович ПІНЧУК, Віктор Вікторович ПІЮК, Євгеній Олегович КОВАЛЬЧУК, Юрій Олексійович ГУРСЬКИЙ, Андрій Юрійович МІЩАНИН, Олег Дмитрович БЛОХА, Євген Михайлович КОТОВ, Владислав Юрійович КРИЖАНОВСЬКИЙ, Василь Михайлович КОВТУН, Микола Станіславович КОТ, Віктор Леонідович ГАРБУЗ, Максим Юрійович САЧОК, Сергій Юрійович БУХНО.

Схилимо голови перед Героями, які полягли у боротьбі за Україну! Їх подвиг та жертовність, мужність і відданість Вітчизні назавжди залишаться в нашій пам’яті!

Олександр Сидорович, в.о. завідувача
кафедри соціально-гуманітарних дисциплін
Набір на навчання (синій)_2015Захисти дисертаційРегіональні навчальні заклади (синій)

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook