Валерій Дубровін: Піролізний котел — це і економія, і тепло оселі

7 листопада 2014 року

Видання: Агробізнес Сьогодні - № 21 (292), листопад 2014

     Українці масово переходять на режим економії, причому не лише фінансової, а й енергетичної. Так, у зв’язку із вимушеною ощадливістю по відношенню до російського газу, люди шукають альтернативу — хтось відновлює старі буржуйки, а дехто робить ставку на каміни та груби. Про те, як можна правильно зігріти будинки за допомогою твердопаливного котла, що слід враховувати та скільки це буде коштувати пересічному споживачеві розповів доктор технічних наук, професор, директор Технічного навчально-наукового інституту НУБіП України Валерій Дубровін.

– Не секрет, що сьогодні люди намагаються зекономити на опаленні власних осель. Якими чином їм знайти альтернативи?

– Я почну з того, що сьогодні не менше 30% сільського населення зацікавлені в тому, аби переходити на альтернативні джерела енергії, проте лише 10% селян можуть це собі дозволити.

Пам’ятаю, на початку розвитку біоенергетики в Україні нас дуже турбувало — наскільки українці взагалі готові до цього процесу? У чотирьох областях України ми провели соціо-економічне дослідження і виявили, що головною причиною того, що технології альтернативної енергетики в нашій країні не розвиваються як у західній Європі, є те, що населення не обізнане із їх можливостями. Якщо подивитесь на віковий склад, то найбільше зацікавлені у переході до подібних новацій люди 25-48 років. Це та категорія, яка на сьогодні готова сприймати та втілювати нові технології. Люди більш старшого віку, у своїй більшості, залишаються консервативними.

Сучасна ситуація в країні не залишає вибору — населення дедалі більше вимушене застосовувати додаткові джерела енергії, економлячи таким чином кошти. Дуже важливою у цьому процесі стане і підтримка держави — адже нещодавно на рівні влади сказано про компенсації частини вартості паливних котлів та обладнання для тих, хто їх встановить у себе. Це стане каталізатором переходу з природного газу й вугілля на альтернативні види твердого палива. На мою думку, Україна сьогодні змушена швидко й цілеспрямовано диверсифікувати використання енергетичних ресурсів на користь власних, щоб стати енергетично незалежною, а українці — мають масово освоїти сучасне теплотехнічне обладнання й нові види палива для котлів, щоб у кожного в оселі було тепло і затишно, ще й економно для сімейного бюджету.

– З чого треба починати займатись енергоефективністю власної оселі?

– Звичайно, ніхто на даному етапі не говорить про повну відмову від традиційних природного газу та вугілля. Але якщо для вас цей енергетичний ресурс на опалення набагато дорожчий, ніж альтернативний, то ви маєте подумати, чи не прийшов час замінити його. Як свідчить багаторічна практика, ціна традиційних палив зростає завжди швидше, ніж ціни на сільськогосподарську продукцію, тому від енергетичної кризи страждають, в першу чергу, селяни. Тому кожному з нас корисно спокійно проаналізувати та подивитись на ті ресурси, які наявні у найближчій місцевості, і які можна використовувати для опалення помешкання. Можливо, біля вашого будинку є цех з виробництва паливних гранул або брикетів із відходів деревини чи соломи. Сьогодні майже всі меблеві фабрики і підприємства, окрім основної спеціалізації, займаються напряму або підтримують партнерське виробництво подібної енергопродукції, і купити її можна за відносно прийнятними цінами. В той же час врахуйте, що енергетичним еквівалентом 1 кг дизельного палива є 3 кг соломи, а це означає, що ми часто не помічаємо, як доступне нам тепло просто лежить під ногами, і таких прикладів можна навести безліч.

– Окрім купівлі самої сировини для опалення постає питання обладнання. Яким чином слід обирати твердопаливний котел?

– Перш за все, треба розуміти, що котел і додаткове обладнання до нього люди купують для ефективного енергозабезпечення оселі, економного використання енергоресурсу, а не для того, щоб дрова або брикети використовувались тонами. Один мій знайомий сказав, що переходячи від звичного старого до сучасного опалювального котла людина з кочегара перетворюється на «білого комірця». У цій фразі зосереджена вся суть й глибина даної технологічної трансформації, яка в підсумку призводить до суттєвої економії часу, праці і грошей. Якщо ККД котлів старого зразка (зараз їх продовжують широко використовувати і в побутових приміщеннях, і на виробництвах) становить 45-55%, то сучасні котли у разі, якщо вони правильно підібрані та встановлені в оселі, мають ККД до 92%.

Дуже важливо забезпечити відповідний баланс між потужністю котла та тим об’ємом приміщення, який треба обігріти. Не слід ставити котел з великим запасом потужності, але й замалий буде недоцільним.

– На що ще слід звернути увагу, купуючи подібне обладнання?

– Ми повинні впевнитись, що зайве не гріємо, а якщо таке є, то — ліквідувати втрати тепла. Так, наприклад, температура оздоблюваної поверхні котла нового покоління, як правило має температуру оточуючого середовища, інше означатиме, що ваше обладнання працює неправильно.

Хочу звернути увагу селян не лише на котли, а й на димарі — коли ви працюєте на котлі старого зразка, то температура пічних газів дуже висока, а отже тепло і гроші «вилітають у повітря». Сучасні димарі не лише ззовні виглядають привабливіше, а й мають в рази кращу теплоізоляцію і характеристики тяги – температура на виході у них значно менша, ніж при роботі із котлами старої формації. Таким чином, новий котел та димар заощадять власникові мінімум 25-30% палива. А в домі буде тепло і затишно.

– Які помилки допускають споживачі при купівлі, встановленні та експлуатації паливного котла?

– Перше — запам’ятайте, що робота сучасних котлів істотно залежить від якості та вологості сировини. Якщо це не враховувати, то ви велику частину отриманої енергії будете витрачати на те, аби сушити дрова. Тому варто особливо слідкувати за якістю гранул, брикетів чи дрів — їх потрібно заготовляти завчасно та тримати у сухих вентильованих приміщеннях. Вологість деревини має бути не більше 8%, а гранули й брикети мають бути упакованими.

Друге — не погоджуйтесь без ретельного обгрунтування на додаткові сервіси. Як правило, фірми пропонують дорогі альтернативи та електроніку, яка не завжди потрібна, але складає до половини базової вартості самого котла. Третє — не купуйте пристрої для опалення у сезон — краще робити це влітку, коли ціна є меншою, а асортимент — ширшим. Взимку через збільшення замовлень зростає кількість некваліфікованих робітників та бригад, які можуть неякісно виконати роботи.

Четверте — слідкуйте за чистотою як самого котла, так і димових каналів. Останні слід чистити за допомогою спеціальних йоржиків не рідше 1-2 разів за сезон.

П’яте — застерігаю вас від покупки дешевих антифризів в якості енергоносіїв. Серед цих речовин є досить агресивні, які можуть за сезон-два вивести ваш котел із ладу.

І останнє — купуючи котел, дивіться на масовість його виробництва. Якщо завод постачає на ринок десятки тисяч котлів на рік — їх якість є вищою, аніж тих, що збирають у маленьких цехах, бодай і з меншою ціною за виріб. Не купуйте котли у не перевірених компаній із сумнівною репутацією.

– Які системи опалення ви б назвали найбільш оптимальними — як за ціною, так і за ефективністю їхньої роботи?

– Сільські будинки в середньому займають площу від 80 до 300 м2. Сьогодні найбільш доцільно їх опалювати піролізними або автоматичними котлами, останні працюють на паливних гранулах. Розрахувати необхідну потужність котла також можна досить просто – на кожні 100 метрів2 будинку треба 10 кВт теплової потужності +20% додатково. Таким чином, на будинок у 300 м2 потрібен котел потужністю близько 36 кВт.

– У чому перевага піролізних котлів над іншими видами?

– Емісії газу, що виходять з димарів піролізних котлів є набагато безпечнішими для екології, відповідають діючим нормативам ЄС. Це відбувається завдяки виконанню камери, де згоряє піролізний газ, з кераміки. Крім того, такі котли є достатньо доступними — середня вартість близько 10 тис. грн. Саме на цей вид котлів зараз існують черги з бажаючих їх придбати та почати економити вже сьогодні.

– Чи є технології заощадження виробленого паливними котлами тепла?

– Сьогодні поширення набувають системи акумуляції тепла, які дозволяють підвищити ефективність роботи котлів, що працюють за принципом піролізу, чи котлів-автоматів. Біля котла ставиться пристрій, що ззовні схожий на великий термос. Котел працює на повну потужність, нагріває воду всередині такого акумулятора теплової енергії, а потім тепла вода йде далі — в батареї — за допомогою насосу. Якщо температура повітря на вулиці близько 5 градусів морозу, ви можете протягом декількох днів взагалі не вмикати опалення — у приміщенні буде тепло, автоматика підтримає Ваш комфортний стиль життя.

– Існують побоювання, щодо безпечності паливних котлів. Наскільки високим є рівень ризику?

– Наведу приклад. Раніше, коли лише з’явились перші іномарки, водії боялись купувати їх після звичних всім «жигулів» та «москвичів». Сьогодні у столиці ретроавто значно менше. Те саме і з паливними котлами — технології не стоять на місці. Ви купуєте нове обладнання й встановлюєте його з гарантією, тож ризик тут не більший, ніж із будь-яким іншим побутовим пристроєм. Крім того, я напевне знаю, що камери згорання сучасних котлів принципово відрізняються від тих, що виготовлялися раніше тим, що їх зварюють роботи, а не люди, тож вплив чинника людської помилки або недбалості мінімальний. Як закордонні, так і вітчизняні виробники багато часу приділяють безпеці приладів — всі, без виключення, котли проходять спеціальні тестування — їх внутрішні частини перевіряють на герметичність та якість під тиском. Це вже не просто норма, а обов’язків захід для того, щоб втриматись на ринку.

– У сільській місцевості часто вимикають електроенергію. Чи впливає це на якість роботи паливного котла?

– Не слід хвилюватись. Сьогодні до цих опалювальних приладів продають акумулятори безперебійного живлення, які, у разі відключення електроенергії, можуть тримати котел у робочому стані до 10 годин.

– Паралельно із встановленням опалювального котла спеціалісти пропонують також утеплювати стіни будинку. Навіщо це робити?

– Якщо ви не хочете витрачати більше на паливо, то зовнішні стіни будинку також потребують утеплення — мінімум 5-10 см пінополістиролу, краще — використати негорючі матеріали. Це зекономить Вам іще до 30% енергії.

Використовуючи наведені вище технології утеплення і сучасні системи опалення, можна уникнути до 60% зайвих витрат на паливо. Наша практика засвідчує, що витрати на встановлення даних систем окупаються господарями за 2-3 роки експлуатації.

– Яким ви бачите майбутнє ощадливого способу використання енергії?

– У нас складається парадоксальна ситуація — газу і гарячої води немає, всі мерзнуть натомість, ліси засмічені поваленими деревами. У Європі такого немає – адже люди знають, як правильно використати природу на благо людини. Тому я хочу, щоб у кожній українській оселі взимку було тепло. Аби ми не витрачали останню копійку на те, щоб зігрітися, а завдяки новітнім технологіям навпаки — заощаджували ресурси природи й сімейні кошти, могли витрачати їх на інші потрібні речі.


 

Видання: Агробізнес Сьогодні - № 21 (292), листопад 2014

 


Захисти дисертаційНабір на навчання (синій)_2015Регіональні навчальні заклади (синій)

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook