До Дня вишиванки студенти та викладачі факультету харчових технологій провели челендж «Вишиванка–місток єднання минулого, сьогодення та майбутнього українців»
НАД УКРАЇНОЮ ВСМІХНУЛОСЬ СОНЦЕ КРАСНЕ,
ЗІГРІЛО ЗЕМЛЮ ПРОМЕНЕМ СВОЇМ.
А Я ВДЯГНУЛА ЗРАНКУ ВИШИВАНКУ.
Я - УКРАЇНКА І ПИШАЮСЬ ЦИМ!
Лариса Баль-Прилипко
Вишиванка… Краса і оберіг нашого народу, історія поколінь і погляд у майбутнє…
День української вишиванки 2022 − свято, яке українці зустрічають щороку. На честь нього не передбачені вихідні, але ця подія − урочистий день для кожної людини у нашій країні.День української вишиванки не має постійної дати − щорічно він відзначається в третій тиждень травня. У 2022-му році свято випадає на 19 травня.У мирний час в різних містах люди влаштовували флешмоби і ярмарки, змагання та концерти. Зараз, у воєнний час, влада не рекомендує влаштовувати масові заходи, але кожен українець може вдягти вдома вишиванку і зустріти торжество в колі сім'ї. Тому саме в цей день викладачі і студенти факультету харчових технологій та управління якістю продукції АПК провели онлайн флеш-моб, дрес-кодом цього дня була вишиванка, і вся факультетська родина замайоріла різнобарвними візерунками української вишивки.
Вишиванка −символ Батьківщини,
Дзеркало народної душі,
В колисанці купані хвилини,
Світло і тривоги у вірші…
Маю вишиванку, яку вишила мені моя прабабуся, вона для мене найцінніший скарб… Для мене вишиванка − це не просто одяг, а пам‘ять про мою прабабусю. До кожної вишитої бусини вона читала молитву, це свого роду оберіг для мене.
Катерина Горбань
Вишиванка для мене є символом українського духу, свободи і незламності. Чорні та червоні візерунки відображають щастя й горесті, зірки й тернії великого українського народу та нашої історії. Історії людей, для яких свобода та незалежність - найсвятіші цінності.
Вишиванка - ДНК моєї нації.
Слава Україні!
За Священну Українську Перемогу!
Маркова Діана
Для українців вишиванка − не просто одяг. Це щось дуже особливе: особисте, рідне і святе. Вишивка – як символ, який зберігає коріння, ідентичність, розуміння себе.
Шелих Марія
Для мене вишиванка – поєднання з Україною та всіма українцями. Вишиванка несе в собі велике сенсове навантаження про патріотизм, знання батьківщини та краси українця. Надає впевненості в собі, як частини великого могутнього народу.
Євгенія Сизон
Українська вишита сорочка− це не просто елемент гардеробу, а й потужний оберіг. З давніх-давен слов'яни використовували льон і конопляне полотно, червоні і чорні нитки. Також мало значення і те, для кого шиється сорочка − для дівчинки, хлопчика, жінки або чоловіка, а може бути, для воїнів. Історики стверджують, що українці споконвіку вишивали такі сорочки, "зачаровуючи" їх на здоров'я, удачу або любов.
Під час створення вишиванки важливо враховувати значення орнаменту:
- ромб −символ родючості, поліпшення добробуту сім'ї;
- квадрат − баланс, гармонія, удача і порядок;
- спіраль − циклічність часу, символ змін;
- сварги (нагадують половину цифри 8) − сила духу;
- восьмикутна зірка − символ возз'єднання чоловічого і жіночого, посилює інтуїцію;
- хрест − захист від темних сил, гармонія і духовне просвітлення;
- калина − безсмертя роду і довголіття сім'ї;
- ромашка − символ кохання і юності;
- маки − потужний захист від зла, наближення виконання бажань.
Згідно з повір'ями, чоловікам краще носити вишиванку з геометричним візерунками, а жінкам - із зображеннями рослин, трав і квітів.
Українська сорочка-вишиванка ввібрала в себе теплоту сонця і запах трави, шум гаїв і голубінь небес, всю розкіш землі і смуток чарівної пісні. Це не лише витвір мистецтва, а й наш оберіг. Вона закодована одвічними життєдайними знаками сонця, землі і води. І захищає така сорочка, й сили додає, й кохання береже…
В нас обереги вишивають здавна…
Така традиція в народі прижилась.
Вона прадавня, вічна й дуже славна.
В культурі й до сьогодні збереглась.
Ані вікам, ні моді не здолати —
Вона в людському серці і в душі.
У ній любові, мрій, надій багато
І ти традиції забути не спіши…
Не помилимось, коли скажемо, що саме наш народ подарував світові вишиванку. Такої багатої натхненної душі годі шукати у світі − піснею виливаються узори вишиття і долі на полотно, радують очі гордістю і неповторністю.
Сьогодні свято… Але вишиванка − не лише атрибут свята, це повсякденний елемент життя народу. Тішить те, що мода на вишиванку не відходить в минуле з роками − все більше і більше вихоплюють з натовпу очі вишитих узорів. Розквітають вони на одежі не лише українців, а зачаровують і наших іноземних гостей.
Багато світових дизайнерів, таких як Валентино, Дольче Габбана, Ніна Річі, Елі Сааб та багато інших, прикрашають свій одяг вишивкою, в тому числі й українськими орнаментами і візерунками. Вишивка на одязі виглядає дуже ніжно і романтично, здатна освіжити будь-який, навіть сумний комплект. Ось чому вишиванка є такою популярною − це стильний одяг для людей, які знаються на моді.
Вишиванка − це наш національний скарб, який передається з покоління в покоління. В ній − оригінальність, неповторність і, звичайно, краса. Можна було б назвати її модним трендом, але не повертається язик, бо вишита сорочка − це не дань моді, а наше минуле, теперішнє і майбутнє. За кожним стібком голкою − своя історія, свій біль і радість, зустрічі й розлуки, журба і любов…
Як би скептично ми не ставилися до різної магії і забобонів, але факт залишається фактом − з давніх часів і до наших днів налічується чимало випадків, коли сорочка, вишита дбайливими маминими руками, не раз рятувала від нещасть і постійно повертала до рідного порогу. Наші предки вірили в силу вишитих візерунків і вважали вишиванку надійним оберегом від бід і неприємностей. Кожен візерунок на сорочці виконує свою функцію і несе певний сенс і значення…
Хочеться вірити, що люди одягають вишивані сорочки не під впливом моди. Бо щоб носити вишиванку, її потрібно відчувати душею… Оберіг для душі − вишиванка, дарує спокій, згладжує проблеми, освітлює добром і радістю кожен день, тому не лише у свято вдягайте вишиванки. Хай це стане добрим звичаєм почати день із позитиву, очистити екологію не лише природи, а й душі.
Я вишию сорочку
Я вишию сорочку кольорову
Й по білім світі гордо в ній піду.
У ній зустріну пору світанкову
І щастя світле я у ній знайду.
Я – українець! Дуже гордий з цього.
Несу у світ традиції свої
Для себе в Бога не прошу нічого,
Все в мене є: і гори, і гаї,
Поля родючі, повноводні ріки,
Озера сині, чисті небеса...
Я син землі від роду і навіки,
В краю, де поруч казка і краса.
Я – українець з щедрою душею,
На вишитому рушникові хліб несу.
Горджуся Україною своєю
І в серці бережу її красу,
Історію, традицію і пісню,
Й правдиве слово-думу Кобзаря...
То ж вишиванку я до серця тисну
І вірю, що зійде моя зоря.
Надія Красоткіна
ОДЯГАЙТЕ ВИШИВАНКУ,
де б ви не були...
Щоб яскраві візерунки у світі цвіли.
Маками, калиною, колосками з поля...
ХАЙ НАМ, БРАТТЯ, УКРАЇНЦІ
УСМІХНЕТЬСЯ ДОЛЯ!
Тетяна Розбицька, PhD
заступник декана з виховної роботи