Захаренко Микола Олександрович
Доктор біологічних наук, професор, член-кореспондент НААН України
Захаренко Микола Олександрович
Тел.: (044)-527-81-56
Електронна пошта: [email protected]
У 1975 р. закінчив зооінженерний факультет Української сільськогосподарської академії. З 1975 по 1977 рр. стажист-дослідник, а 1977 по 1980 рр. –аспірант кафедри біохімії УСГА. Після закінчення аспірантури й захисту дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук (Інститут біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України, 1981 р.) працював асистентом (1980 – 1986 рр.), а потім доцентом (1986 – 1988 рр.) кафедри біохімії Української сільськогосподарської академії. З 1988 по 1991 р. – докторант кафедри біохімії, з 1991 по 1993 р. – доцент, а з 1993 р. по 1996 р. – професор, в.о. завідувача кафедри біохімії і біотехнології Національного аграрного університету. З 1995 по 1996 р. за сумісництвом в.о. академіка-секретаря відділення загальної біології УААН. З лютого 1996 по березень 2020 року М.О. Захаренко спочатку завідувач кафедри зоогігієни, проектування та будівництва тваринницьких підприємств, а згодом кафедри гігієни тварин та санітарії ім. професора А.К. Скороходька. З 1997 по 2001 рр. працював деканом зооінженерного факультету, з 2001 по 2008 рр. – директором ННІ тваринництва та водних біоресурсів, а з 2008 по 2009 рік – директором НДІ технологій виробництва і переробки продукції тваринництва та рибництва Національного аграрного університету. Сьогодні М.О. Захаренко професор кафедри ветеринарної гігієни ім. професора А.К. Скороходька.
Дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора біологічних наук на тему: «Механізми порушень обміну речовин та способи їх корекції у новонароджених телят» – захистив у 1993 році на спеціалізованій вченій раді Інституту фізіології і біохімії тварин УААН. У 2003 році Указом президента України професору М.О. Захаренку присвоєно почесне звання «Заслужений працівник освіти України», а в 2007 році обрано член-кореспондентом НААН України. Тривалий час М.О. Захаренко очолював НМК із спеціальності Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва при МОН України. За його участі в університеті було створено 2 нових факультети та 4 кафедри, 3 наукових лабораторії, розбудовано матеріально технічну базу ННІ тваринництва та водних біоресурсів.
М.О. Захаренко є співавтором понад 400 наукових праць, багато з яких опубліковано в центральних наукових виданнях «Український біохімічний журнал», « Гідробіологічний журнал», «Доповіді НАН України». Він спів автор 3 підручників, 9 монографій, 2 посібників, 2 словників, 9 державних стандартів України з підготовки бакалаврів та магістрів із спеціальності технологія виробництва і переробки продукції тваринництва та водні біоресурси, 30 патентів на винаходи та авторських свідоцтв, 16 навчально-методичних розробок, 12 базових програм навчальних дисциплін. Розробив і впровадив у виробництво 4 нових лікувально-профілактичних препарати, 6 науково-методичних рекомендацій, а в навчальний процес 12 методичних розробок. Підготував 3 докторів та 10 кандидатів ветеринарних та сільськогосподарських наук, керує науковою роботою 3 аспірантів та магістрів. Професором М.О. Захаренком встановлені молекулярні механізми порушень метаболізму у новонароджених телят за гострих розладів травлення, розроблено способи їх профілактики й лікування, створено нові премікси для тварин на основі синтезованих халатних сполук мікроелементів, розроблено нові джерела каротиноїдів, удосконалено біотехнологію переробки побічних продуктів тваринництва, розроблено способи оптимізації умов утримання високопродуктивних лактуючих корів за екстремальних температур повітря. Професор М.О. Захаренко – голова спеціалізованої вченої ради Д. 26.004.08, спеціальності 03.00.04 – біохімія (біологічні і ветеринарні науки) та 16.00.06 – гігієна тварин та ветеринарна санітарія, член експертної групи з атестації наукових установ при МОН України, голова експертної комісії та член Вченої ради факультету ветеринарної медицини, член редколегій ряду наукових видань.
Напрями наукових досліджень: Сучасні технології хелатних сполук мікроелементів та їх застосування у тваринництві та ветеринарній медицині, використання каротиноїдів у годівлі тварин та птиці, біотехнології переробки відходів тваринницьких підприємств, гігієна утримання високопродуктивних лактуючих корів за екстремальних умов, екологічні проблеми тваринницьких підприємств, виробництво курятини з низькими антистресовими властивостями.