Чи потрібно скасовувати безоплатну приватизацію земель в Україні?

21 жовтня 2019 року
     Черговий Всеукраїнський науково-практичний семінар «Безоплатна приватизація земель в Україні: скасувати не можна реформувати» відбувся на факультеті землевпорядкування НУБіП України за всебічної підтримки ГО «Асоціація фахівців землеустрою України» та Асоціації «Земельна спілка України». Головною метою його проведення постало питання реформування системи приватизації земель державної (комунальної) власності, що вже давно, на думку більшості учасників семінару, перетворилася в неприховане джерело корупції та збагачує не державу чи громаду, а тих, хто розпоряджається дефіцитним товаром – землею.

     На початку зустрічі з вітальним словом до учасників семінару звернувся декан факультету землевпорядкування Тарас Євсюков. Свій виступ він розпочав з важливої для факультету землевпорядкування та НУБіП події – встановлення в університеті перманентної GNSS-станції. Очільник факультету подякував причетним до цього роботодавцям – Андрію Меньку (ТОВ "ЕЛНАВ"), Михайлу Туряниці (ПрАТ «Systems Solutions»), а також Рашиду Бурхлаллю регіональному директору у країнах Східної Європи, Середнього Сходу та Африки компанії CHC NAVIGATION. Також Тарас Олексійович наголосив на важливості та актуальності даної теми, оскільки існуючі у чинному законодавстві норми щодо можливості громадян безоплатно одержати в приватну власність земельні ділянки із земель державної та комунальної власності сьогодні перетворилися на корупційний механізм розбазарювання земель.

     Потому до слова запросили Рашида Бурхлалля, який високо оцінив потенціал фахової підготовки студентів факультету та пообіцяв подальшу підтримку університету. З вітальним словом до учасників звернувся проректор з навчальної і виховної роботи НУБіП України Сергій Кваша. Він подякував від імені адміністрації університету компанії CHC NAVIGATION, оскільки взаємодія освіти, науки та підприємництва є дуже важливим процесом. Стосовно тематику семінару, то він зазначив, що українське суспільство обурене тим, що відбувається сьогодні навколо процесу приватизації земель. Потенційно кожен українець може безкоштовно приватизувати земельну ділянку, проте в реальному житті використовують цю норму далеко не всі. Глобальна ціль земельної реформи – це добробут населення. Подібні обговорення проблем дають змогу виявити недоліки і вносити правки в законопроекти. На завершення він побажав плідної роботи та «гарячої» дискусії.

     У своєму виступі голова правління ГО «Асоціація фахівців землеустрою України» Анатолій Полтавець наголосив, що на практиці процес безоплатної приватизації земель нерідко супроводжується корупцією. Такий стан справ не є прийнятним, і ситуація потребує кардинальних змін. Тому потрібно запропонувати способи вирішення існуючих проблем. Андрій Кошиль – президент Асоціації «Земельна спілка України», підтримав думку співорганізаторів семінару стосовно важливості піднятого питання і знову ж таки підкреслив, що механізм безоплатної приватизації земель – залишається проблемним джерелом корупції для "місцевих князьків". Доки вона не буде скасована, корупцію у земельних питаннях (як в органах влади так і місцевого самоврядування) подолати не можливо. Разом з тим, він зазначив, що скасування цієї норми не повинно стосуватися пільгових категорій, зокрема учасників АТО.

     Потому до слова було запрошено головного юридичного радника проекту USAID «Підтримка аграрного і сільського розвитку» Павла Кулинича. На його глибоке переконання, Україна повинна завершити епоху безоплатної приватизації. Водночас, підкреслив експерт, це певною мірою порушуватиме норми статті 22 Конституції України. Адже прийняттям нових законів або внесенням змін до чинних не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод громадян. Хоча необхідно констатувати, що кількість земель державної власності істотно зменшилась і вже не може бути об’єктом права безоплатної приватизації. Якщо на початку реформи вихід земельних ділянок з державної власності відбувався без проблем, то з часом неприватизованої землі дедалі ставало все менше. На думку Павла Федотовича, потрібно внести зміни до Земельного кодексу України щодо безоплатної приватизації земель, не порушуючи при цьому норм Конституції України, а незабезпеченим верствам та АТОвцям надавати грошову компенсацію.

     Наступним до слова було запрошено завідувача кафедри землевпорядного проектування НУБіП України Андрія Мартина. Свою доповідь він побудував у вигляді порівняння тих норм безоплатної приватизації земель, які діють сьогодні і тих, які повинні їх замінити.
     Наприклад, чинним законодавством передбачено, що громадяни України мають право на одержання будь-де в Україні 5 земельних ділянок, а якщо ти фермер, то ще +1 ділянка:

 • від 1 га до 8 га (в середньому 4 га по Україні) для ведення фермерського господарства;
 • до 2 га для особистого селянського господарства;
 • до 0,25 га в селі, до 0,15 га в смт, до 0,10 га в містах для будівництва жилого будинку;
 • до 0,12 га для садівництва;
 • до 0,10 га для дачного будівництва.

     Разом з тим, право на безоплатне одержання землі є дуже умовним, адже воно не забезпечене ні правовими механізмами примусової реалізації, ні достатньою кількістю земель. Переважного права чи першочергового порядку одержання землі не забезпечено, навіть в учасників АТО. Не має нікого реєстру або контролю скільки разів і де громадянин одержав землю. 
     На думку експерта, в майбутньому варто лише частково залишити безоплатну приватизацію земель, а частково монетизувати (пільговий викуп землі).

     Безоплатна приватизація має залишитися тільки для громадян України, які:

 • мають у власності на цій землі жилий або дачний або садовий будинок;
 • одержали землю в користування до 2002 року;
 • одержують землю при приватизації державних і комунальних сільгосппідприємств.
 • Слід надати право на викуп землі на пільгових умовах:
 • соціальній сфера села (вчителі, лікарі, медики, фармацевти, працівники культури, наукових установ, які працюють в сільській місцевості, та пенсіонери з них, що проживають в селі);
 • постраждалим внаслідок ЧАЕС;
 • ветеранам війни;
 • учасникам АТО;
 • особам з інвалідністю внаслідок АТО та Революції Гідності;
 • сім‘ям загиблих в АТО та Революції Гідності.

     Необхідно предбачити умови викупу та умови грошової компенсації. Так, пільговий викуп землі повинен здійснюватися на таких умовах: за експертною грошовою оцінкою, зі знижкою у 50% та розстроченням платежу до 7 років, експертна грошова оцінка ділянки не має перевищувати 400 000 грн. Крім того, на землі викуплені на пільгових умовах накладаються обмеження у їх використанні – 7-річна заборона продавати, змінювати цільове призначення, передавати землю в користування третім особам (дані вносяться до Державного земельного кадастру та Реєстру прав, що унеможливлює зловживання та не потребує додаткового контролю з боку держави). Грошова компенсація повинна становити 15 прожиткових мінімумів для працездатних осіб за 1 ділянку – 30 000 грн. (max 120 000 грн., якщо відмова від 4-ох ділянок). Розміри земельних ділянок, що одержуються, повинні бути наступні: для ОСГ – до 0,60 га; для будівництва жилого будинку – до 0,25 га в селі, до 0,15 га в смт, до 0,10 га в містах; для садівництва – до 0,12 га; для дачного будівництва – до 0,10 га.

    Крім того, землі лісогосподарського призначення та водного фонду не можуть передаватися безоплатно у власність, можуть або орендуватись або придбаватись. Земельні ділянки можуть надаватися в користування (оренда, емфітевзис) без проведення земельних торгів, але на них встановлюється обмеження – заборона на термін договору на передачу в користування земельної ділянки третім особам. Землі, які перебувають у користуванні (оренда, емфітевзис, постійне користування) можуть бути приватизовані їх користувачами виключно, якщо вони були надані їм до 2002 року. Земельні ділянки для сінокосіння та випасання худоби передаються в оренду виключно на аукціонах. Також передбачено можливість віднесення таких земель органами влади до земель загального користування для подальшого створення на них громадських сіножатей і пасовищ. Житлово-будівельним та гаражно-будівельним кооперативам земельні ділянки не можуть передаватися безоплатно у власність, можуть або надаватись в оренду або продаватись. 

     До активного обговорення долучився Анатолій Мірошниченко, професор кафедри земельного та аграрного права Київського національного університету імені Тараса Шевченка. На його переконання, дуже важливо реформувати механізм так званої безоплатної приватизації, яка є безоплатною лише на папері, а насправді супроводжується численними зловживаннями. Існування системи безоплатної приватизації землі в такому вигляді, який вона має сьогодні, не можливе. Безоплатна приватизація земельних ділянок (ст.118, 121 та ін. Земельного кодексу України) давно вже не є такою, натомість, вона часто слугує лише джерелом збагачення корумпованих чиновників. Право на приватизацію земельних ділянок має бути монетизовано у фіксовані «знижки» на придбання державних та комунальних земель. Виключення слід зробити щодо земельних ділянок, які розташовані під приватними садибними, садовими будинками та гаражами. На погляд експерта, вони повинні бути передані власникам такого майна безпосередньо в силу закону. Крім того, щодо безоплатної приватизації земель експерт навів як приклад досвід Польщі, де забужанським переселенцям компенсували вартість за майно, яке вони залишили на території Західної України.

     Експерт у сфері правового регулювання земельних відносин, консультант Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин Сергій Біленко в своєму виступі зазначив, що давно вже безоплатна приватизація відверто провокуює корупцію, а норми Земельного кодексу розраховані лише на «обраних». Рано чи пізно їх треба позбутися. Земля має продаватися чесно як будь яке майно. Також він повідомив, що уже було декілька спроб парламенту щодо корегування системи безоплатної приватизації земель (2004 р. та 2017 р.), але на жаль вони не закінчилися успіхом. Від скасування «безоплатної» приватизації незахищені верстви населення, які хочуть обробляти землю, нічого не втратять, якщо їм буде надано пільгові умови придбання. Учасникам АТО та їх родинам, а також іншим незахищеним категоріям населення потрібно надати змогу отримати винагороду у грошовій формі.

  

  

     Також, до жвавої дискусії долучилися голова правління голова Ради Асоціації «Земельна спілка України» Микола Калюжний, завідувач кафедри земельного кадастру НУБіП України Віктор Заяць, директор Товариства з обмеженою відповідальністю «Земінформ» Павло Матвєєв та ін.

     Семінар транслювався у прямому ефірі в соціальній мережі Facebook (відеозапис доступний за адресою: https://www.facebook.com/afzukr/videos/548675869294287/).

Людмила Гунько,
доцент кафедри землевпорядного проектування
 

Набір на навчання (синій)_2015Регіональні навчальні заклади (синій)Захисти дисертацій

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook