Каліфорнійський університет припиняє підписку на видання найбільшого в світі наукового видавця Elsevier та надає широкий доступ до відкритих досліджень.
![](https://nubip.edu.ua/sites/default/files/imagecache/w200/the_university_of_california_1868.svg_.png)
Будучи лідером глобального руху відкритого доступу до публічно-фінансованих досліджень, Каліфорнійський університет (UC) обирає тверду позицію, вирішивши не продовжувати свою підписку на Elsevier. Про це 28 лютого 2019 р. повідомив офіс президента цього відомого в світі закладу вищої освіти. Незважаючи на багаторічні переговори щодо контракту, Elsevier не хотів підтримати ключову мету UC: забезпечити універсальний відкритий доступ до досліджень UC, у той час як витрати, пов'язані з публікацією в комерційних журналах, інтенсивно зростають.
Зазначається, що у переговорах з Elsevier UC прагнув прискорити темпи доступу до наукових відкриттів. Дослідження, проведені 10 кампусами UC, становлять близько 10 % всього випуску видавництва і вони повинні бути в негайному доступі для вчених світу, без витрат для читача. За запропонованими Elsevier умовами, видавець стягував би з авторів UC велику плату за публікацію на додаток до багатомільйонної підписки університету. Це призвело до набагато більших витрат для університету та набагато вищих прибутків для Elsevier.
"Знання не повинні бути доступними лише для тих, хто може платити", – говорить Роберт Мей, голова академічного сенату UC. – “Прагнення до повного відкритого доступу є дуже важливим, якщо ми хочемо по-справжньому відстоювати місію свого університету”.
Публікація у відкритому доступі, яка робить дослідження доступними для будь-кого, у будь-якій точці світу, виконує місію UC. Це дає можливість передавати здобуті знання значно ширше, полегшувати нові відкриття та відповідає принципам наукового спілкування, якими керується колектив UC.
"Я цілком підтримую наших викладачів, співробітників і студентів у подоланні виплат, які перешкоджають обміну новаторськими дослідженнями", – сказала президент UC Джанет Наполітано. – "Це питання не тільки впливає на UC, але й на незліченну кількість вчених, дослідників і вчених по всьому світу. Тому ми солідарні з ними в їхньому прагненні до повного, беззаперечного доступу".
Elsevier є найбільшим науковим видавництвом у світі, що розповсюджує близько 18 % журналів, створених вченими UC. Запропонована UC модель полегшить і зробить доступнішою для авторів публікацію в середовищі відкритого доступу.
«Не робіть помилки: ціни на наукові журнали зараз настільки високі, що жоден університет у США – не тільки Університет Каліфорнії, а й Гарвард, жодна інституція не можуть дозволити собі підписатися на всі ці журнали», – сказав Джеффрі Маккі-Мейсон, професор університету та співголова переговорної команди UC. – «Платна публікація наших досліджень позбавляє людей доступу та переваг публічних досліджень. Це страшно для суспільства».
Elsevier не хотів відповідати розумним умовам контракту UC, які включали б плату за підписку і плату за публікацію у відкритому доступі, який повинен існувати за замовчуванням для будь-якої статті вченого UC і стабілізуючи витрати на журнал для університету.
«Перехід до відкритого доступу для університету і світу вже існує протягом значного періоду. Багато установ та країн погоджуються, що існуюча система є фінансово нежиттєздатною та одночасно непристосованою до потреб сьогоднішньої глобальної дослідницької роботи», – сказала Айві Андерсон, заступник виконавчого директора електронної бібліотеки UC та співголова переговорної групи. – "Відкритий доступ буде стимулювати швидше та краще дослідження і більшу глобальну рівність доступу до нових знань".
Щоб дізнатися більше про зусилля UC у створенні відкритого доступу, відвідайте веб-сайт UC Office Scholarly Communication.
Основні принципи відкритої науки опубліковані тут.
Джерело: University of California
Переклад і редакція В. Трокоз