Хрустальова Ірина Володимирівна


Почесний член кафедри анатомії сільськогосподарських тварин ім. акад. В. Г. Касьяненка
Національного аграрного університету
ДОКТОР ВЕТЕРИНАРНИХ НАУК, ПРОФЕСОР
КАФЕДРИ АНАТОМІЇ СВІЙСЬКИХ ТВАРИН
МОСКОВСЬКОЇ ДЕРЖАВНОЇ АКАДЕМІЇ
ВЕТЕРИНАРНОЇ МЕДИЦИНИ І БІОТЕХНОЛОГІЇ ІМ. К. І. СКРЯБІНА

народилася 18 лютого 1919 року у Києві. Родина час від часу переїздила з місця на місце у зв'язку з професійною діяльністю батька. Зрештою Ірина Володимирівна стає студенткою Казанського ветеринарного інституту який з відзнакою закінчила у 1942 році і була направлена на роботу до Киргизії. Тут Ірина Володимирівна пройшла у важкий військовий час суворий гарт дільничого ветеринарного лікаря при районом земвідділі, заміщаючи відразу чотирьох лікарів, що пішли на фронт. Вона – ветеран Великої Вітчизняної війни і нагороджена медаллю «За доблестный труд в период Великой Отечественной войны».

З 1947 року Ірина Володимирівна в Москві і з того часу її науково-педагогічна діяльність пов'язана з кафедрою анатомії тварин Московської ветеринарної академії, де вона пройшла тернистий шлях від асистента до почесного професора академії. У 1953 році асистент І.В.Хрустальова захищає дисертацію на здобуття вченого ступеня кандидата біологічних наук, в 1958 році Ірина Володимирівна проходить по конкурсу на посаду доцента кафедри анатомії Білоцерківського сільськогосподарського інституту, де пропрацювала 10 років. За цей період вона багато сил віддала облаштуванню кафедри і створенню учбового анатомічного музею. Тут Ірина Володимирівна підготувала докторську дисертацію по порівняльній анатомії нервів кісток грудних кінцівок тварин у зв'язку з принципом сегментарної іннервації.

У 1968 році Ірина Володимирівна знову повертається на кафедру анатомії Московської ветеринарної академії і в 1970 році успішно захищає докторську дисертацію. З 1971 року по 1998 рік Ірина Володимирівна – завідувач кафедрою анатомії тварин. На цій посаді глибоко розкрилися її якості вченого і талант керівника, педагога-лектора і громадського діяча, Розвиваючи традиції основоположника кафедри професора А.Ф.Клімова, вона проводить величезну роботу по розширенню бази кафедри, механізації трудомістких процесів, реконструкції анатомічного музею. Кафедра поповнюється молодими педагогами, багато хто з яких в даний час є докторами і кандидатами наук.

Наукова тематика очолюваної Іриною Володимирівною кафедри охоплює широке коло питань в області функціональної, порівняльної, вікової, породної і екологічної морфології. Вона тісно пов'язує свої дослідження з практичними завданнями сучасного промислового тваринництва. Кафедра анатомії тварин Московської ветеринарної академії, керована Іриною Володимирівною, однією з перших укладає договір з атахофабрикою і проводить наукові експерименти в умовах промислових комплексів. Більше тридцяти років тому Ірина Володимирівна приступила до вивчення проблеми негативного впливу гіпокінезії на організм тварин. Під її керівництвом успішно розробляється новий науковий напрям у ветеринарній морфології по з'ясуванню впливу чинника рухової активності на морфофункціональний стан основних систем організму тварин. Професор Хрустальова І.В. запропонувала оригінальну концепцію про роль руху для організму вищих хребетних тварин, обгрунтувала причини незамінності руху і запропонувала прийоми профілактики гіподинамії.

Ірина Володимирівна – прекрасний лектор і талановитий педагог. Її виступи емоційні, вона роздумує і імпровізує, доводить і стверджує. Вона майстер своєї справи, що любить свій предмет, оригінально мислячи, що і дозволяє їй швидко і міцно завоювати увагу і симпатії студентської аудиторії. Хочеться навести декілька рядків з вірша студентів – учнів Ірини Володимирівни:

«Анатомию брали с боями,

Каждый шаг был победой атак,

Хрусталева, сверкая глазами,

Наставляла студентов вот так:

«Не ходите неверной дорогой,

Я в науке Вам строгая мать,

Никогда не берите зубрежкой,

Анатомию надо понять!» (газета «К знаниям», 1956 г).

Педагог, вихователь за покликанням, вона всю душу вкладає в активізацію пізнавальної діяльності студентів. Багато Ірина Володимирівна віддає вдосконаленню форм навчально-методичної роботи, впровадженню в учбовий процес сучасних методичних прийомів, досягнень науки і передового досвіду, тісно пов'язує процес навчання з вихованням в студентах особистих цивільних якостей. Під її керівництвом створені нові підручники з анатомії свійських тварин як для вузів так і для технікумів. Ці підручники не тільки описують будову організму і окремих його органів, але і відображають результати нового наукового напряму (морфологічний контроль). Постійну увагу Ірина Володимирівна приділяє підготовці науково-педагогічних кадрів. Під її керівництвом захищено 12 докторських і 32 кандидатських дисертацій. Серед її учнів такі відомі ветеринарні морфологи, як проф. Н.А.Слесаренко (завідувач кафедри анатомії тварин Московської державної ветеринарної академії і біотехнології ім. академіка К.І. Скрябіна), проф. Б.В.Кріштофорова (завідувач кафедри анатомії тварин Південного філіалу Національного аграрного університету), проф. І.С.Решетников (завідувач кафедри Якутської Державної сільськогосподарської академії), проф. Х.Б.Баймішев (завідувач кафедри Самарської Державної сільськогосподарської академії), проф. С.Б.Селезнев (Російський університет дружби народів ім. Патріса Лумумби), проф. С.І.Кузнецов (Пензенська Державна сільськогосподарська академія).

Ірина Володимирівна, будучи членом президії Всесоюзного (Всеросійського) товариства анатомів, гістологів і ембріологів відстоює інтереси морфологів сільськогосподарських вузів. Вона твердо впевнена в тому, що морфологія повинна зайняти законне місце серед інших наук, що вирішує проблеми тваринництва. За видатні заслуги в області морфології тварин вона нагороджена дипломом Почесного члена Всеросійського наукового товариства анатомів, гістологів і ембріологів.

Ірину Володимирівну не можна собі уявити поза громадським життям. Вона була депутатом районної ради, членом парткому моковської ветеринарної академії, головою профспілкового комітету, членом дисертаційних рад, рецензентом і експертом Вищої атестаційної колегії СРСР. Безкорислива допомога людям в складних наукових пошуках, і в життєвих справах – характерна риса Ірини Володимирівни Хрустальової. Протягом всієї її багатогранної діяльності вона неодноразово нагороджувалася почесними грамотами і подяками, зокрема вона нагороджена нагрудним значком «За відмінні успіхи в галузі вищої освіти», медалями «Ветеран праці», «100-ліття В.І.Леніна», «100-ліття профспілки Росії». У 1985 році Ірина Володимирівна була занесена в Книгу Пошани Московської ветеринарної академії, в 2005 році – в список видатних співробітників Московської ветеринарної академії на Стелі Меморіал. Крім того Ирина Володимирівна є академіком Міжнародної академії аграрної освіти, почесним професором Московської ветеринарної академії та Якутської сільськогосподарської академії. Указом президента Росії Ірині Володимирівні пнрисвєно звання Заслужений діяч науки Російської Федерації.

Ірина Володимирівна – мати чотирьох синів, якими вона по праву може гордитися. Старший син Сергій – доктор наук, Владимир – почесний громадянин Індії. Вони подарували їй 6 внуків і 3-х правнуків.

Протягом всієї своєї довготривалої науково-педагогічної діяльності Ірина Володимирівна постійно знаходила час для співпраці з кафедрою анатомії колишньої Української сільськогосподарської академії нині Національний аграрний університет.

Рішенням кафедри анатомії сільськогосподарських тварин ім. акад. В. Г. Касьяненка Національного аграрного університету протокол № 1 від 25 серпня 2005 року Хрустальовій Ірині Володимирівні за заслуги перед анатомічною наукою та багаторічну співпрацю з кафедрою анатомії сільськогосподарських тварин ім. акад. В.Г. Касьяненка Національного аграрного університету присвоєно звання "Почесний член кафедри анатомії сільськогосподарських тварин ім. акад. В. Г. Касьяненка Національного аграрного університету". 30 грудня 2005 року під час засідання вченої ради Московської академії ветеринарної медицини і біотехнології, на прохання кафедри анатомії сільськогосподарських тварин ім. акад. В. Г. Касьяненка Національного аграрного університету, ректор академії академік Російської академії сільськогосподарських наук, доктор ветеринарних наук, профечор Васілєвіч Федір Іванович вручив Ірині Володимирівні нагрудний знак та диплом "Почесного члена кафедри анатомії ім. акад. В. Г. Касьяненка Національного аграрного університету" № 013.

Померла Ірина Володимирівна у віці 92 роки 2 січня 2011 року.


С.К. Рудик, І.В. Хрустальова, О.П. Мельник.
Остання зустріч з Іриною Володимирівною
Москва, лютий 2009 р.

 

 

 

 

 

 

Регіональні навчальні заклади (синій)Набір на навчання (синій)_2015Захисти дисертацій

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook