Обговорення проєкту освітньо-професійної програми «Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності» підготовки здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти зі спеціальності 073 Менеджмент на 2024-2025 навчальний рік

12 квітня 2024 року

12 квітня 2024 року на кафедрі адміністративного менеджменту та зовнішньоекономічної діяльності відбулося обговорення проєкту освітньо-професійної програми «Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності» другого (магістерського) рівня вищої освіти за спеціальністю 073 «Менеджмент».

     12 квітня 2024 року в он-лайн режимі відбулося обговорення проєкту освітньо-професійної програми «Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності» підготовки здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти зі спеціальності 073 «Менеджмент».
     В обговоренні проєкту взяли участь декан факультету аграрного менеджменту Остапчук Анатолій Дмитрович; завідувач кафедри адміністративного менеджменту та зовнішньоекономічної діяльності, к.е.н., доцент Ковтун Олена Анатоліївна; гарант освітньо-професійної програми «Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності» підготовки здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти к.е.н., доцент, доцент кафедри адміністративного менеджменту та зовнішньоекономічної діяльності Діброва Лариса Василівна; члени проєктної групи освітньо-професійної програми д.е.н., професор, професор кафедри адміністративного менеджменту та зовнішньоекономічної діяльності Ібатуллін Марат Ільдусович; к.е.н., доцент, доцент кафедри адміністративного менеджменту та зовнішньоекономічної діяльності Файчук Олександр Михайлович; к.е.н., доцент, доцент кафедри адміністративного менеджменту та зовнішньоекономічної діяльності Кузьменко Сергій Володимирович; к.е.н., доцент, доцент кафедри адміністративного менеджменту та зовнішньоекономічної діяльності Чорненька Людмила Миколаївна; здобувач другого (магістерського) рівня вищої освіти ОПП «Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності» Колошнюк Дмитро Сергійович, а також запрошені стейкхолдери: виконуючий обов’язки Міністра аграрної політики та продовольства України Висоцький Тарас Миколайович (член Ради роботодавців факультету агарного менеджменту); старший науковий співробітник Лейбніц-Інституту аграрного розвитку у країнах з перехідною економікою (IAMO) Олександр Перехожук (член Ради роботодавців факультету агарного менеджменту); д.е.н., професор, завідувач кафедри економіки та міжнародних економічних відносин Полтавського державного аграрного університету Самойлик Юлія Василівна; завідувач відділу навчально-науково-інноваційної діяльності ВП НУБіП України «Бережанський агротехнічний інститут» Судомир Світлана Михайлівна; д.е.н., професор, екс-директор Департаменту торговельних угод та розвитку експорту Міністерства економіки України Жемойда Олександр Віталійович; к.е.н., генеральний директор «Cofco Agri Resources Ukraine» Осадчук Володимир Ілліч (член Ради роботодавців факультету аграрного менеджменту), розпорядчий директор «MarGen Ukraine» Шеремет Максим Васильович (член Ради роботодавців факультету аграрного менеджменту).
     Модератором обговорення освітньо-професійної програми «Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності» була доцент, завідувач кафедри адміністративного менеджменту та зовнішньоекономічної діяльності Ковтун Олена Анатоліївна, яка привітала усіх присутніх. Вона також відзначила вкрай важливу необхідність таких зустрічей, так, як пропозиції стейкхолдерів під час попередніх обговорень були враховані при оновленні освітньо-професійної програми та подякувала за співпрацю.

     Гарант освітньо-професійної програми Лариса Діброва презентувала освітню програму та навчальний план на 2024-2025 навчальний рік, проінформувала про запропоновані зміни, які відбулися з урахуванням відповідності «Стандарту вищої освіти зі спеціальності 073 «Менеджмент» галузі знань 07 «Управління і адміністрування» для другого (магістерського) рівня вищої освіти», затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України 10 липня 2019 р. № 959.

     Лариса Василівна представила зміни у навчальному плані підготовки здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти у блоці дисциплін загальної та спеціальної (фахової) підготовки. Зокрема, було зазначено, що в результаті вивчення досвіду здійснення підготовки здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти у провідних вітчизняних і зарубіжних закладах вищої освіти оновлено назви та зміст деяких дисциплін. Запропоновано у блок дисциплін загальної підготовки ввести дисципліни «Ділова іноземна мова» та «Інформаційні системи і технології в управлінні», а також перенести у блок спеціальної (фахової) підготовки дисципліну «Бізнес-комунікації». Лариса Василівна зазначила, що на основі проведеного анкетного опитування за бажанням здобувачів вищої освіти до блоку спеціальної (фахової) підготовки із вибіркових компонентів ОПП було перенесено дисципліни «Управління міжнародною комерційною діяльністю в агропродовольчій сфері» та «Логістика та управління ланцюгами постачання в ЗЕД», а відповідно дисципліни «Управління міжнародною конкурентоспроможністю підприємств», «Контроль і оцінка результатів ЗЕД підприємств», «Світові аграрні ринки» - у вибірковий блок. Також, на основі проведеного анкетного опитування за рекомендацією стейколдерів та за бажанням здобувачів вищої освіти було розширено перелік освітніх компонент у вибірковому блоці за рахунок дисциплін «Державне регулювання ЗЕД», «Митна справа», «Корпоративне управління в міжнародних компаніях», «Міжнародний маркетинг», «Європейський зелений курс» та «Іллегалізація зовнішньоекономічної діяльності».

     Далі гарант звернулася до присутніх експертів з проханням надати рекомендації та пропозиції щодо удосконалення освітньої програми. У цілому, всі присутні визнали освітню програму достатньо продуманою, хоча і висловили свої побажання щодо її удосконалення.

     Юлія Василівна Самойлик поділилася досвідом підготовки здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти в Полтавському державному аграрному університеті та відзначила якісну наповненість освітньої програми обов’язковими та вибірковими компонентами, обґрунтований розподіл кількості кредитів по семестрах. Також вона відзначила, що підготовка фахівців з менеджменту у Національному університеті біоресурсів і природокористування України завжди здійснюється на дуже високому рівні, і структура даної освітньої програми є підтвердженням цього. Разом з тим, Юлія Василівна запропонувала осучаснити назву освітньої компоненти «Організаційна поведінка та лідерство» та ввести зміни в структуру дисципліни «Управління міжнародною комерційною діяльністю в агропродовольчій сфері» сфокусувавши вивчення як теоретичних, так і прикладних аспектів саме на особливостях комерційної діяльності в агропродовольчій сфері, що дозволить підсилити аграрну складову даної освітньої програми.

     Тарас Висоцький, як представник державної структури, член ради роботодавців ФАМ та колишній випускник цієї програми, зазначив, що якість і структура змістової складової освітньо-професійної програми «Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності» підготовки здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти за спеціальністю 073 «Менеджмент» безсумнівно характеризуються логічністю та послідовністю. Також він позитивно оцінив зміни в навчальному плані, які відбулися після попереднього обговорення, наголосивши, що по структурі та назві ОК ОП у нього зауважень не має, а якість підготовки буде залежати від того, наскільки ґрунтовно будуть викладатися дисципліни. Він також попросив розкрити зміст викладання дисципліни «Іллегалізація зовнішньоекономічної діяльності», на що отримав відповідний коментар Лариси Діброви. Слушною була також його пропозиція щодо взаємоузв’язки викладання вибіркової компоненти «Європейський зелений курс» із елементами Спільної аграрної політики ЄС, оскільки ці знання на даний час є надзвичайно актуальними та важливим при формуванні висококваліфікованих фахівців в зовнішньоекономічній сфері.

     Володимир Осадчук відмітив високий рівень підготовки здобувачів вищої освіти за освітньою програмою та наголосив на тому, що вони швидко адаптуються до роботи в міжнародних компаніях, зокрема й в «Cofco Agri Resources Ukraine». На його думку, проєктна група розробила логічну, структуровану, гармонійну освітню програму «Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності» для підготовки здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти за спеціальністю 073 «Менеджмент». Також він зазначив, що програма включає дисципліни, опанування яких дозволяє формувати у випускників компетентності, що відповідають запитам сучасного бізнесу. Разом з цим, зважаючи на потреби сьогодення запропонував розширити структуру і зміст освітньої компоненти «Критичне мислення та управління ризиками» за рахунок біржової торгівлі, зокрема, такого інструменту як хеджування. Дані зауваження прокоментувала Олена Ковтун, яка забезпечує викладання цієї дисципліни у здобувачів освітньої програми та зазначила, що на бакалаврській ОП «Менеджмент міжнародного бізнесу» така дисципліна викладається, а отже знаннями з біржової торгівлі при вступі на магістерську ОП здобувачі уже володіють.

     Максим Шеремет відмітив змістовну наповненість програми, зазначивши, що вказана програма забезпечує підготовку сучасного менеджера із зовнішньоекономічної діяльності широкого профілю, а не обмежується лише трейдінгом, що наближає її до світових стандартів та запитів роботодавців у різних галузях, в т.ч. і в логістиці. Зокрема, випускники освітньої програми «Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності» формують 75% штатних логістів «MarGen Ukraine», де він є розпорядчим директором. Також він позитивно оцінив зміни в навчальному плані, зазначивши, що враховані його пропозиції, висловлені під час попереднього обговорення, зокрема щодо необхідності внесення до ОП освітньої компоненти «Логістика та управління ланцюгами постачання в ЗЕД» для удосконалення процесу управління логістичною складовою при експортно-імпортних операціях, оскільки це є на часі актуальним і важливим при формуванні висококваліфікованих фахівців.
     Олександр Жемойда при обговоренні ОПП акцентував увагу на вдалій структурованості навчального плану та вказав, що компоненти освітньо-професійної програми відображені в логічній послідовності. Він позитивно оцінив зміни ОПП та зазначив, що результатом навчання є підготовка висококваліфікованих фахівців.
     Гарант програми Лариса Діброва зазначила, що під час обговорення ОПП «Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності», окремих питань стосовно вдосконалення змістовної частини підготовки фахівців другого (магістерського) рівня вищої освіти зі спеціальністю 073 «Менеджмент», навчального плану ОПП висловлені ґрунтовані думки та слушні рекомендації від стейкхолдерів, які будуть обов’язково враховані задля покращення якості підготовки здобувачів другого (магістерського) рівня за вказаною ОПП.

     Наприкінці зустрічі декан факультету аграрного менеджменту Анатолій Остапчук щиро подякував всім присутнім за те, що вони змогли долучитися у такий непростий час до обговорення освітньої програми, висловили свої рекомендації та пропозиції щодо удосконалення програми та виразив сподівання на подальшу співпрацю.

Сергій КУЗЬМЕНКО,
доцент кафедри адміністративного менеджменту та ЗЕД


Регіональні навчальні заклади (синій)Захисти дисертаційНабір на навчання (синій)_2015

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook