Боротьба із опустелюванням та деградацією земель: регіональна зустріч у Єревані
З 15 по 17 жовтня 2024 року в Єревані (Вірменія) пройшла Регіональна підготовча зустріч до Шістнадцятої сесії Конференції сторін (COP16) Конвенції ООН по боротьбі з опустелюванням (UNCCD), учасником якої був національний науково-технічний кореспондент від України, завідувач кафедри землевпорядного проектування НУБіП України, професор Андрій Мартин. Ця зустріч стала важливою віхою у підготовці до COP16, що відбудеться в Ер-Ріяді (Саудівська Аравія) з 02 по 13 грудня 2024 року, що стане найбільшою на сьогодні конференцією ООН із питань землі та першою конференцією UNCCD у регіоні Близького Сходу та Північної Африки, де з перших вуст представники 196 країн дізнаються про наслідки опустелювання, деградації земель та посухи.
В перший день регіональної зустрічі були заслухані вступні промов від Регіонального голови, представника Секретаріату UNCCD та приймаючої країни. Учасники обговорили організаційні питання COP16, включно з призначенням доповідача. Було представлено основні моменти щодо організації роботи COP16, включно із сесіями допоміжних органів, бізнес-форумами, молодіжними форумами, гендерними заходами та логістичними питаннями щодо місця проведення та візових процедур.
Основними доповідачами стали Біргюй Ламізана (GPARC, UNCCD), яка розповіла про роботу допоміжних органів, високорівневі сегменти та інші заходи COP16, Саша Александр (UNCCD), що представив інформацію щодо питань земельної власності, міграції та наслідків пилових бур. Учасники також розглянули нові та актуальні питання, такі як збереження трав'яних угідь, стійкі агрохарчові системи, проблеми посухи та рекомендації Робочої групи з посухи.
Другий день був присвячений питанням взаємодії науки та політики в рамках UNCCD. Обговорення включало огляд програми Science-Policy Interface (SPI) та її досягнень за 2022-2024 роки. Учасники розглянули докази щодо стійких систем землекористування та глобальних тенденцій аридизації. Також відбулися робочі сесії для розробки регіональних заяв до COP і CRIC (Комітет із перегляду реалізації Конвенції). Останній день зустрічі був присвячений польовій поїздці, під час якої учасники відвідали проекти, що реалізуються в рамках Глобального екологічного фонду (GEF) у провінції Котайк.
В рамках регіональної зустрічі професор Андрій Мартин надав пропозиції керівництву Глобального екологічного фонду (GEF) щодо підтримки заходів із дослідження та подолання наслідків деградації земель в Україні із використанням ресурсів GEF, а також провів робочі зустрічі із представниками та національними кореспондентами інших країн регіону.
Призначення представника НУБіП України національним науково-технічним кореспондентом України в рамках Конвенції ООН по боротьбі з опустелюванням є важливим визнанням на міжнародному рівні наукових здобутків університету. Це призначення підтверджує значний внесок вчених НУБіП у вирішення актуальних екологічних проблем, зокрема сталого управління земельними ресурсами, подолання деградації земель та наслідків зумовлених кліматичними змінами посух, що є надзвичайно актуальним для України.
Людмила Гунько,
доцент кафедри землевпорядного проектування