Науковий гурток «Менеджмент і сьогодення» відновив свою діяльність засіданням, присвяченим Міжнародному дню жінок та дівчат у науці
Ось уже 8 років як резолюцією 70-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН було запроваджено Міжнародний день жінок та дівчат у науці, що відзначається 11 лютого. Саме до цієї дати було приурочено перше у новому семестрі засідання наукового гуртка кафедри виробничого та інвестиційного менеджменту «Менеджмент і сьогодення».
Співкерівник гуртка – доцент кафедри виробничого та інвестиційного менеджменту Тетяна Лобунець навела цікаві факти про вітчизняну освіту, науку та роль жінок у науці. Акцентувала увагу на тому, що Україна є високоосвіченою країною та перебуває в світових лідерах, займаючи 9 місце за кількістю людей, які мають вищу освіту. Також наша країна належить до країн із високим рівнем участі жінок в наукових дослідженнях і розробках, за даними ЮНЕСКО станом на червень 2018 року в українську науку розвивало 45% жінок. Це 12-те місце серед 41 країни світу. Для порівняння, у сусідній Білорусі кількість жінок-науковців становить 39,6%, а у Польщі – 37%. Лідирує у списку європейських країн Латвія, де налічується 51% жінок у науковій сфері. Найменше дослідниць у Нідерландах (25,4%), у Чехії (26,9%), Франції (27%) та Німеччині (28%).
Студенти також прослухали історичну довідку про жінок-дослідників, які, попри перешкоди, осуд та заборону навчатись, працювали на благо науки, розвиток техніки та медицини іще із Стародавніх часів. До середини ХІХ ст., та й навіть значно пізніше, погляди суспільства на можливість жінок брати участь у науковій діяльності залишалися скептичними. До ХХ століття жінки були виключені з академічної освіти і лише у минулому столітті вони отримали доступ до вищої освіти і державної підтримки, що призвело до масового зростання участі жінок у всіх галузях науки.
Говорячи про досягнення у науці, згадали про найвищу нагороду, яка демонструє визнання наукових здобутків – Нобелівську премію. Так, за весь період існування з 1900 року її лише 60 разів (із 975) присуджували жінкам, в т.ч. її лауреатками стали 59 жінок. Марія Склодовська-Кюрі була першою жінкою, якій було присуджено Нобелівську премію. Вона стала єдиною жінкою, яка отримала цю премію двічі: 1903 року за відкриття у галузі фізики та 1911 року – у галузі хімії. Цікаво, що донька Марії Склодовської-Кюрі – Ірен Жоліо-Кюрі також стала Нобелівським лауреатом у галузі хімії у 1935 році, і вони разом з матір’ю стали єдиною парою жінок-родичок, які отримували Нобелівські премії.
Далі увагу студентів було привернуто до деяких жінок-науковців сучасності, зокрема українок та тих, що мають українське походження. Це наймолодший доктор наук України (фізико-математичних) Ольга Броварець, здобула це високе звання у 29 років. Вона відкрила глибинні структурні механізми нестабільності геному, працювала у міждисциплінарних напрямках молекулярної біології, молекулярної фізики, хімічної фізики та квантової хімії, зокрема вивчала механізми виникнення спонтанних точкових мутацій. Ользі вдалося довести, що можна запрограмувати ракову клітину на «самогубство». Марина В’язовська – викладач математики з Києва, яка розв’язала надскладну математичну задачу, яку до цього нікому не вдавалося вирішити. За свою роботу Марина отримала міжнародну премію Салема та Медаль Флідса (2022), що є фактично аналогом Нобелівської премії у галузі математики.
В Національному університеті біоресурсів і природокористування України працює також немало жінок-науковців, які проводять важливі дослідження, здійснюють професійні відкриття та готують наукову зміну. Ми ж згадали тих, хто найближче, і хто відкриває наукову дорогу студентам та аспірантам кафедри виробничого та інвестиційного менеджменту – це викладачі кафедри на чолі із гарантом освітньої програми «Управління інвестиційною діяльністю та міжнародними проектами», професором кафедри, доктором економічних наук, професором, член-кореспондентом НАН України Шинкарук Лідією Василівною.
Лідія Василівна є вченим економістом, видатним дослідником у сфері національної економіки. Вона активно розвиває наукову школу, готуючи молодих вчених та навчаючи студентів.
В організації проведення заходу прийняли активну участь наставники груп студентів факультету аграрного менеддменту, зокрема наставники магістрів 2 р.н. ОПП та ОНП, доценти Власенко Т.О. та Дергач А.В., бакалаврів 1-4 курсів Алексеєва К.А., Гаврилюк В.П., Лобунець Т.В.
На завершення засідання студенти подякувати керівнику гуртка за цікаву доповідь та передали вітання науковцям не тільки кафедри виробничого та інвестиційного менеджменту, а й усього НУБіП України з нагоди свята, побажавши цікавих наукових проектів, нескінченного натхнення, сил та задоволення від роботи.
Тетяна АРТЮХ, Тетяна ЛОБУНЕЦЬ,
керівники наукового гуртка
«Менеджмент і сьогодення»