Вадим Ткачук: виклики нового фінансового року, зміни в оплаті праці
Університет вступає у новий фінансовий рік на фоні викликів воєнного часу і пертурбацій освітнього процесу в Україні. Про це – наша розмова з проректором з науково-педагогічної роботи, міжнародної діяльності та розвитку Вадимом ТКАЧУКОМ.
Вадиме Анатолійовичу, як справи з бюджетом університету на 2024 рік? Які прогнози?
— Насамперед хочу проінформувати, що базовий заклад і його структурні підрозділи увійшли у 2024 рік з повним виконанням усіх зобов’язань минулого року, без заборгованостей.
Державний бюджет на поточний рік затверджений, отримано і зареєстровано всі річні кошториси – як за загальним, так і за спеціальним фондами університету в розрізі бюджетних програм фінансування. На жаль, Україна продовжує жити в умовах повномасштабної війни, і відповідно у цьому році всі доходи бюджету країни спрямовуються на потреби ЗСУ і оборони, а соціальна сфера утримуватиметься коштом зовнішніх донорів та запозичень.
Щодо конкретних показників бюджету університету – він зріс в абсолютних цифрах і складає майже 595 мільйонів гривень (у 2023 році він був 528,8 мільйонів гривень) по загальному фонду і 322 мільйони гривень (у 2023 році – 255,8 мільйона гривень) – по спеціальному. Університету держава повністю профінансувала видатки на заробітну плату, підтримку студентів з числа дітей-сиріт та тих, хто залишився без піклування батьків. А от комунальні видатки профінансовані лише в сумі 8,394 мільйона гривень (у 2023 році – 18,9 мільйона гривень) від загальної очікуваної потреби університету в майже 75 мільйонів гривень! І це змусить наш університет перекривати оплату комунальних послуг та енергоносіїв у сумі майже 66 мільйонів гривень, та усіх інших без винятку витрат, що забезпечують його життєдіяльність (матеріалів, робіт, послуг, придбання та оновлення навчального обладнання, ремонти тощо) за рахунок коштів власних надходжень.
Деталізуйте, будь ласка, питання заробітної плати.
— Законом України «Про Державний бюджет на 2024 рік» затверджено підвищення мінімального її розміру з 1 січня 2024 року – до 7100 гривень, а з 1 квітня 2024 року – до 8000 гривень. У той же час мінімальний розмір посадового окладу, з якого формуються посадові оклади за Єдиною тарифною сіткою (ЄТС), складатиме 3195 гривень на увесь рік. Підвищення І тарифного розряду з 1 квітня цього року не передбачається.
Принагідно хочу повідомити університетську спільноту: заробітна плата науково-педагогічних працівників з урахуванням індивідуальних коефіцієнтів рейтингу, а педагогічних, наукових працівників та обслуговуючого персоналу – з урахуванням існуючих надбавок і доплат рівня 2023 року буде виплачуватись з 1 січня поточного року, відповідно до протокольного доручення конференції трудового колективу і вченої ради університету. Разом з тим, кадрова комісія університету вже на засіданні 17 січня 2024 року розглянула подання керівників структурних підрозділів і служб про встановлення надбавок і прийняла позитивне рішення.
Середньомісячна заробітна плата науково-педагогічного персоналу, що нараховуватиметься з січня з урахуванням індивідуального коефіцієнту рейтингу орієнтовно зросте на 3-4 тисячі гривень для завідувачів кафедр, які мають вчене звання професор, та професорів кафедр; на 2-3 тисячі гривень – для доцентів; 1,5-2 тисячі гривень – для старших викладачів і асистентів.
На жаль, заробітна плата обслуговуючого та адміністративно-господарського персоналу зросте лише в межах від 300 до 950 гривень на місяць.
Ректор університету доручив фінансовій службі підготувати пропозиції та при найпершій фінансовій можливості підтримати саме цю найуразливішу категорію працівників з урахуванням складності, відповідальності та умов виконуваної роботи, кваліфікації працівника, результатів його роботи шляхом преміювання.
Тож можна сподіватись, що у найближче майбутнє можна дивитись з обережним оптимізмом?
— Скоріше, з реалізмом. Але все буде залежати від ситуації на фронті та міжнародної. Будемо сподіватися, що, незважаючи на виклики сьогодення, спільними зусиллями усього колективу університет зможе забезпечити стале функціонування у поточному році, за умов виконання планів надходжень коштів від освітньої діяльності, надання послуг, визначених законодавством для ЗВО, залучення міжнародних грантів, економного і раціонального використання енергоресурсів.
Разом до перемоги!
Розмовляв Валентин Обрамбальський