Міжнародний конгрес «Переосмислення України та Європи: нові виклики для істориків»

28 вересня 2023, 6:15

15 - 17 вересня 2023 р. на базі Вільнюського університету (Литва) відбувся Міжнародний конгрес «Переосмислення України і Європи: нові виклики для істориків».
Організаторами заходу виступили 17 європейських інституцій. Провідну роль в організації конгресу відіграли Науково-дослідна рада Литви, уряд Литви, Німецький історичний інститут у Варшаві, Центр історичних досліджень Польської академії наук у Берліні, Департамент національних меншин при уряді Литовської Республіки та Офіс головного архіваріуса Литви. Серед організаторів були також «Призма Україна» (дослідницька мережа Східної Європи, яка підтримується науковцями з університетів і наукових установ Берліна та Бранденбургу), історичний факультет Київського національного університету імені Тараса Шевченка (Україна), Вільнюський університет (Литва), Інститут історії Литви, Інститут історії УМКС (Польща), Центр східноєвропейських досліджень Варшавського університету (Польща), Європейська мережа пам’яті та солідарності (Польща), Північно-Східний Інститут у Люнебурзі (Німеччина), Українсько-німецька історична комісія та інші.
У роботі конгресу взяли участь понад 100 дослідників із близько тридцяти країн, в тому числі з України, Литви, Німеччини, Польщі Великої Британії, Франції та ін. Україну представляли більше 50 науковців.
Головною метою конгресу стала дискусія щодо створення нового наративу історії України та всього регіону Центрально-Східної Європи, переосмислення історії України з позиції транснаціонального ракурсу в широкому контексті європейської та глобальної історії.
Робота конгресу розпочалася з лекції відомого британського історика та експерта з ранньомодерної європейської історії, професора Роберта І. Фроста з Абердинського університету на тему «Минуле в сьогоденні: переосмислення України, Європи та ролі національної держави у глобальну епоху».
Протягом трьох днів працювали три тематичні панелі в рамках яких було організовано 18 секцій. 15 і 16 вересня перед учасниками виступили представники запрошених фондів, які представляли свої грантові програми, що фінансують міжнародні проєкти у сфері історичних досліджень.

У роботі конгресу взяла участь професор кафедри міжнародних відносин і суспільних наук, доктор історичних наук Олена Миколаївна Любовець. Вона виступила на тематичній панелі «Становлення національних держав у Центрально-Східній Європі. Доба «першої незалежності» (1917–1921) й наступні періоди» з доповіддю «Моделі української державності революційної доби 1917–1921 рр.: спроби втілення та причини невдач». Доповідь викликала зацікавленість й спричинила дискусію. Найактивніше в обговоренні основних положень доповіді взяли участь вітчизняні та польські науковці.

Організаторам конгресу вдалося створити творчу, невимушену обстановку, яка сприяла конструктивному обміну думок, пошуку конценсусних позицій в суперечливих подіях історичного минулого. Учасники конгресу мали можливість розширити свої контакти, знайти можливих партнерів для спільних історичних проєктів.
Ознайомитися з програмою Міжнародного конгресу можна за посиланням https://vilniuscongress.com/ua/home

 

 

Олена Любовець,
професор кафедри міжнародних відносин і суспільних наук 

Захисти дисертаційРегіональні навчальні заклади (синій)Набір на навчання (синій)_2015

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook