Нові особливості проведення публічних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану в україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування
Нові особливості проведення публічних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану в україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування
28 жовтня 2022 року
Нормативні документи, які регламентують відповідні зміни у закупівельному процесі:
- Постанова КМУ від 12 жовтня 2022 р. № 1178 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі”, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» (Постанова № 1178) - регламентує порядок проведення закупівель товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту), вартість яких становить або перевищує 100 тис. гривень, послуг з поточного ремонту, вартість яких становить або перевищує 200 тис. гривень, робіт, вартість яких становить або перевищує 1,5 млн гривень.
- Наказ ДП “ПРОЗОРРО” від 20.10.2022 № 25 «Про затвердження Інструкції про порядок використання електронної системи закупівель у разі здійснення закупівель вартість яких є меншою за вартість, що встановлена в особливостях здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі”, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» (Наказ № 25).
- Закон України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII.
Постанова № 1178 набрала чинності 19 жовтня 2022 р., Наказ № 25 набрав чинності 26 жовтня 2022 р., відповідно до зазначених нормативних документів, основні види процедур передбачаються наступні:
Відкриті торги з особливостями – це основна зміна нової Постанови № 1178, яка передбачає наступне:
- При оголошенні відкритих торгів з особливостями - термін подання пропозицій повинен бути не менше ніж 7 днів (раніше 15 днів).
- Щоб закупівля відбулася достатньо одного учасника. В такому випадку він одразу потрапляє на кваліфікацію. Якщо ж учасників два і більше, то система призначає електронний аукціон.
- Договори за результатами торгів укладаються через 5 днів після публікації в системі повідомлення про намір укласти договір але не пізніше ніж через 15 днів (аргументовано термін укладання договору може бути продовжений до 60 днів).
- У відкритих торгах з особливостями є оскарження. Строк розгляду скарги 7 робочих днів (може бути продовжено до 12 робочих днів).
- Замовник може не застосовувати до учасника процедури закупівлі кваліфікаційні критерії у разі закупівлі товарів.
- Передбачено перелік випадків зміни істотних умов договору, зокрема змінювати ціну за одиницю товару у договорі пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку за умови документального підтвердження такого коливання (раніше до 10%).
- Розширено механізм застосування можливості усунення невідповідностей учасником процедури закупівлі, виявлених замовником під час розгляду тендерної пропозиції (24 години на виправлення всіх невідповідностей окрім забезпечення та технічної часнини).
- Заборонено здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг у юридичних осіб - резидентів Російської Федерації/Республіки Білорусь державної форми власності, юридичних осіб, створених та/або зареєстрованих відповідно до законодавства Російської Федерації/Республіки Білорусь, та юридичних осіб, кінцевими бенефіціарними власниками (власниками) яких є резиденти Російської Федерації/Республіки Білорусь, та/або у фізичних осіб (фізичних осіб -підприємців) - резидентів Російської Федерації/Республіки Білорусь.
- Заборонено купувати білоруські та російські товари. Винятком є лише закупівлі товарів, робіт та послуг, необхідних для ремонту та обслуговування товарів, придбаних до набрання чинності Постанови № 1178.
Придбання товарів і послуг, вартість яких становить або перевищує 100 тис. гривень та є меншою ніж 200 тис. гривень, може здійснюватися без застосування відкритих торгів у підприємства або організації, що засновані громадською організацією осіб з інвалідністю та отримали дозвіл на право користування пільгами з оподаткування.
Переговорна закупівля як процедура не застосовується, але є можливість укласти прямий договір відповідно до п. 13 Постанови № 1178, в тому числі за відсутності конкуренції з технічних причин, яка повинна бути документально підтверджена замовником.
Порядок проведення спрощених закупівель в цілому не змінився, однак змовник у разі виявлення невідповідностей у пропозиції учасника має розмістити повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей, тобто розповсюджується правило 24 години на виправлення.
Боярова О.,
начальник відділу державних закупівель
начальник відділу державних закупівель