Звіт декана факультету захисту рослин, біотехнологій та екології Юлії Коломієць про результати діяльності в 2024 році та пріоритетні завдання на 2025 рік.
20 грудня 2024 року відбулися збори трудового колективу, на яких декан факультету, професор Юлія Коломієць презентувала звіт «Про результати діяльності факультету захисту рослин, біотехнологій та екології в 2024 році та завдання на 2025 рік».
Президія зборів трудового колективу складалася з: начальника відділу кадрів НУБіП України Сергія Кваши, декана факультету Юлії Коломієць, голови Ради роботодавців Ярослава Чабанюка, голови профбюро факультету Ольги Дмітрієвої. На зборах були присутні науково-педагогічні працівники, представники лаборантського складу та студентства факультету.
У своєму виступі Юлія Коломієць звітувала про роботу колективу факультету в 2024 році. Умови, в яких працював колектив непрості — воєнний стан, складна вступна компанія, зменшення державних витрат на освіту, значна соціальна і психологічна напруга тощо. Проте, університет успішно реалізовує програму розвитку Голосіївська ініціатива 2025, а також стратегію розвитку вищої освіти 2022-2032. Юлія Василівна підкреслила, що всі здобутки за 2024 рік – це спільний вклад у розвиток факультету, командна робота, це конкретні дії, які призводять до високих результатів.
На факультеті захисту рослин, біотехнологій та екології створені всі умови для підготовки фахівців зі спеціальностей 101 «Екологія», 162 «Біотехнології та біоінженерія», 202 «Захист і карантин рослин». Інтегральні, загальні і фахові компетенції фахівці зі спеціальностей здобувають на 6 кафедрах факультету. Для проведення наукових досліджень функціонує 3 навчально-наукові лабораторії, науково-дослідна, 6 навчально-науково-виробничих лабораторій, освітньо-науковий центр «Здоров’я рослин». Разом з тим, на факультеті реалізується програма подвійних дипломів для ОС Бакалавр спеціальності 162 «Біотехнології та біоінженерія» в спільному міжнародному інституті Прикладних біоресурсів з Університетом Лін’ї, КНР.
Юлія Василівна зазначила, що хоча й на факультеті спостерігається нестабільна динаміка контингенту студентів, за 4 роки приріст кількості студентів факультету становить +5,58%, на 1 листопада 2024 рік загальна кількість здобувачів становить є 1048, тобто факультет користується попитом у вступників. В цьому році успішно пройшли акредитацію 2 освітні програми та отримали сертифікат про акредитацію ОПП «Екологія», ОПП «Захист і карантин рослин». Юлія Василівна наголосила, що навчально-методичній раді необхідно розглянути актуальність освітніх програм, їхню затребуваність на ринку праці, запропонувати міждисциплінарні освітні програми й стратегії підвищення популярності та престижності відповідних професій. Ще один виклик це низький конкурсний бал, адже цього року саме низький конкурсний бал вступників не дозволив виконати державне замовлення з усіх спеціальностей. Пріоритетом №1 на 2025 рік є активна профорієнтаційна робота всіх співробітників факультету, а також пошук нових підходів для її проведення.
Науково-дослідна робота студентів починається з 1 року навчання, результатом такої політики є тісна співпраця викладачів зі студентами в рамках діяльності наукових гуртків. Діяльність спрямована на допомогу в науковій роботі студентів, підготовці їх до самостійних презентацій своїх наукових робіт, а також в проведенні профорієнтаційної роботи. На факультеті функціонує 14 наукових гуртків. Важливою для факультету є тенденція, що спостерігається в підготовці студентських наукових робіт зі спеціальностей. Одним з пріоритетних завдань є активізувати роботу з підготовки до всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт. Позитивну тенденцію маємо при участі студентів у всеукраїнських і міжнародних конференціях, наукових семінарах та інших наукових заходах.
Обов'язковою частиною професійної підготовки фахівців є переддипломна практика. Для забезпечення сучасними базами практик факультет ефективно співпрацює з представниками бізнесу, випускниками і радою роботодавців. В листопаді 2024 року пройшла зустріч роботодавців зі студентами випускних курсів під назвою «Ярмарок професій», де роботодавці презентували свої компанії, вільні робочі місця, вакансії, стажування студентам, які в пошуках роботи за спеціальністю.
Студенти та співробітники факультету у період з 2 травня по 28 червня 2024 року прийняли участь у Biodiversity Challenge at Europen Life Science, що був організований Університетом Вагенінгена. Наш університет разом із 18 провідними університетами Європи (Німеччини, Польщі, Франції, Чехії, Ісландії, Латвії, Словенії, Бельгії, Швеції та Нідерландів) досліджував біологічне різноманіття в межах університетського містечка та прилеглій до нього території.
У 2024 році на факультеті вдруге проводився Всеукраїнський конкурс наукових робіт «Юний дослідний» створений для школярів 9-11 класів. Мета конкурсу: популяризація науки, залучення талановитих учнів старших класів до науково-дослідницької роботи, а також профорієнтаційна робота серед випускних класів.
На факультеті значна увага приділяється розвитку творчих та спортивних здібностей студентів факультету, які активно приймають участь в загально університетських заходах, зокрема у 2024 році приймали участь у змаганнях з шахів, перетягування канату, настільного тенісу, жіночого волейболу та футболу. За звітний період Сенатом студентської організації були проведено 29 заходів, серед яких: «Дебют першокурсника», «Випуск магістрів» квест першокурсника «У пошуках священного Граалю», екопікнік, настільні та інтелектуальні ігри, низка благодійних акцій.
Студенти і співробітники всіма силами допомагали Збройним силам України. Студенти факультеті долучилися до благодійного заходу «Іграшка для воїна», «Засмійся і розбагатій», на постійній основі студенти та НПП факультету проводять збір пластикових кришечок.Завдяки такому збору факультет долучився до участі в проєкті, де за пластикові кришки можна отримати FPV-дрон. Студенти і випускники факультету перебувають в лавах збройних силах України, це Маляренко Андрій, Казіміров Дмитро, Черніченко Владислав, Білошистий Олександр, Денисенко Владислав, Макаров Олександр, Притула Євгеній.
Упродовж останніх років професійний рівень науково-педагогічних працівників випускових кафедр зростає, як через захисти дисертацій співробітників і аспірантів, так і запрошених на роботу досвідчених фахівців. На випускових кафедрах сьогодні працює 17 докторів наук, 48 кандидатів. На 1 грудня 2024 року в аспірантурі навчається 63 здобувачі.
Кафедри щороку пропонують наукові проекти до участі у конкурсі МОН України, цього року на 2 етап рекомендовано 4 проєкти. Загалом викладачі факультету і студенти в 2024 році виконували дослідження з 25 науково-дослідних тем, з них 3 держбюджетних тематик, 1 базове фінансування, проєкт молодих вчених, 19 ініціативних, на загальну суму до двох мільйонів гривень. Загальний обсяг фінансування науково-дослідних тематик становить 4 312 000 гривень. Цьогоріч кафедрами факультету до спецфонду було залучено коштів за рахунок надходжень від госпрозрахункових підрозділів 145 333 гривень, за рахунок госпрозрахункових договорів залучено коштів на загальну суму 2 180 723 гривень. Крім того, найважливіші результати науково-дослідних робіт опубліковані у 13 підручниках, навчальних посібниках, 34 науково-навчально-методичних рекомендаціях, 15 монографіях та розділах та інтегровані у цикл лабораторно-практичних занять фахових дисциплін при підготовці фахівців зазначених спеціальностей.
У 2024 році професору кафедри екології агросфери та екологічного контролю Володимиру Гайченко присвоєно почесне звання Заслуженого працівника освіти України (Указ Президента України №513/2024), завідувача кафедри ентомології, інтегрованого захисту та карантину рослин Миколу Долю відзначено університетською нагородою, медаллю «За заслуги», доктору сільськогосподарських наук кафедри фітопатології ім. акад. В.Ф. Пересипкіна Мирославу Піковському присвоєно вчене звання професора, крім того, к.с-г.н кафедри екології агросфери та екологічного контролю Ганні Сербенюк, к.с-г.н Анні Сальніковій, к.б.н Володимиру Іллєнко кафедри загальної екології, радіобіології та БЖД, к.б.н кафедри фізіології, біохімії рослин та біоенергетики Тетяні Ткаченко присвоєно вчене звання доцента.
Ще одним показником провадження наукової діяльності є публікаційна активність НПП у виданнях що входять до науко-метричних баз даних Scopus і Web of Science. Станом на 1 листопада 2024 року викладачі опублікували 35 статей в Scopus. Традицією на факультеті стало проведення щорічних конференцій «Екологія – філософія існування людства», «Екологія – виклики сучасності», «Досягнення і перспективи в захисті та карантині рослин», «Біотехнологія: звершення та надії», в яких традиційно приймають участь студенти 4 року навчання і магістри. У 2024 році на базі факультету проведено науково-практичні вебінари із залученням роботодавців.
Науковці факультету кафедри екології агросфери та екологічного контролю під керівництвом Віти Строкаль виконують Horizon Europe проєкт Path4Med («Демонстрація інноваційних шляхів вирішення проблеми забруднення води та ґрунту в Середземноморській агрогідросистемі»). За координації Марини Ладики, Володимира Стародубцева виконується спільний українсько-турецький білатеральний проєкт «Зміни земельного покриву у дельтах річок басейну Чорного моря». Загальний обсяг фінансування 24,5 тисяч євро.
В 2024 році 1 вересня було відкрили сучасну й оновлену навчально-наукову лабораторію «Радіометрії», продовжується капітальний ремонт навчально-науково-виробничої лабораторії «Моніторингу довкілля», придбано сучасне обладнання, силами співробітників кафедри проведено ремонт кабінетів кафедри фізіології, біохімії рослин та біоенергетики, за кошти наукової тематики придбане сучасне обладнання, покращуються соціально-побутові умови проживання в гуртожитках №2, 9.
Прозвітувавши про роботу та здобутки факультету, Юлія Василівна перейшла до головних завдань на 2025 рік. В обговоренні взяли участь Микола Лісовий, Світлана Прилуцька, Алла Клепко, Микола Доля, Дмитро Гентош, Олена Наумовська та Ярослав Чабанюк.
Голова Ради роботодавців Ярослав Чабанюк зазначив, що під час проведення опитування було виявлено, що студенти готові працювати не лише в офісах, а й на полях та лабораторіях. «Хочу відзначити позитивні результати нашої співпраці, студенти проходять практику в нашій компанії, а потім працевлаштовуються. Проте, ми не зможемо вплинути на ту чи іншу ситуацію, яка сталася, якщо не почнемо щось змінювати, діяти по-новому, це питання потрібно обдумати, колеги», – промовив пан Ярослав.
Завідувач кафедри екології агросфери та екологічного контролю Олена Наумовська підкреслила, що попри військовий стан в країні, на факультет показує гарні показники. Нам є, що показати, проте є й свої мінуси, наголосила Олена Іванівна, лише об'єднавшись ми зможемо зробити більше та подолати разом всі виклики й перешкоди. Завідувач кафедри загальної екології, радіобіології та безпеки життєдіяльності Алла Клепко приєдналася до колег щодо погодження звіту декана. Вона підкреслила, що все можливо, якщо докласти зусиль. Алла Володимирівна подякувала керівництву факультету та університету за підтримку в проведенні ремонту лабораторій кафедр.
Завідувач кафедри фізіології, біохімії рослин та біоенергетики Світлана Прилуцька зазначила: «Ми гідно завершуємо навчальний рік. Дійсно, для досягнення бажаних результатів у колективу має бути рівнонапружена робота, тож підключайтеся колеги, адже нас чекає вирішення багатьох гострих питань. Звіт декана факультету пропоную підтримати!», – промовила Світлана Володимирівна.
Завідувач кафедри ентомології, інтегрованого захисту та карантину рослин Микола Доля запропонував підняти питання збереження й відновлення спеціальності 202 «Захист та карантин рослин». Він зазначив, що практична підготовка студентів кафедри знаходиться на високому рівні. Микола Миколайович також запропонував ряд дій для розвитку факультету. Завідувач кафедри фітопатології ім. акад. В.Ф. Пересипкіна Дмитро Гентош наголосив на посиленні профорієнтаційної роботи працівників, також він зазначив, що зважаючи на мінусові аспекти потрібно зробити висновки й крокувати далі. Професор кафедри екобіотехнології та біорізноманіття Микола Лісовий, зазначив: «Юлія Василівна якісно виконує свою роботу, я пропоную підтримати звіт декана, цьогорічні показники потужні зважаючи на тяжкі обставини. Необхідно звернути увагу на те, що освітній процес в школах слабкий, учні не ходять на навчання, вони не зацікавленні в подальшому навчанні, а наявні показники знань дуже низькі, це безпосередньо впливає й на нашу роботу».
До слова був запрошений проректор з науково-педагогічної роботи НУБіП України Сергій Кваша: «Хочу подякувати Юлії Василівні за глибокий та різносторонній звіт. Нас чекає вирішення багатьох стратегічних питань у 2025 році, зміни неминучі. Удосконалюйтесь, підвищуйте рівень знань, рівень англійської мови, шукайте цікаві методи донесення інформації, продовжуйте дослідницьку діяльність. Бажаю вам теплих святкових днів, проведіть їх у родинному колі. Пам'ятайте, що кожен з нас найкращий на своєму робочому місці! Успіхів!», — зазначив Сергій Миколайович.
Після обговорення, звіт декана факультету захисту рослин, біотехнологій та екології було схвалено. ««Шановні колеги, ще раз хочу подякувати за вашу плідну роботу та підтримку мого виступу. Здобутки факультету — це результат нашої спільної праці! Бажаю вам професійного зростання, мирного неба, здоров’я та нових звершень у 2025 році!», – промовила Юлія Василівна.
Наталія Батрак