Виробнича практика: інтерв’ю зі студентами ОПП «Аналітичне і обліково-правове забезпечення бізнесу» спеціальності 071 «Облік і оподаткування»
Практична підготовка здобувачів вищої освіти є невід’ємною складовою освітнього процесу, яка забезпечує закріплення теоретичних знань та набуття практичного досвіду.
Ми поспілкувалися зі студентами, щоб дізнатися про їх успіхи та враження, отримати зворотний зв’язок щодо набутих нових знань та досвіду, а також зрозуміти особливості набуття фахових компетенцій студентів під час проходження практики.
Шевчук Дарина
За якими критеріями Ви обирали місце проходження виробничої практики?
Для мене було важливим обрати таку базу виробничої практики, де я змогла б повноцінно спробувати себе в якості бухгалтера та аналітика, перейняти досвід професіоналів, навчитись чомусь новому, а головне – відчути себе частиною великого колективу, робота якого спрямована на високий результат. Саме таким виявилось ПП «Галекс-Агро», яке займається виробництвом сільськогосподарської продукції та має високі показники результативності бізнесу.
Що для вас було найбільш цікавим або корисним під час практики?
Під час практики в зоні моєї відповідальності була робота з бухгалтерськими документами за різними напрямами. Найбільше мені сподобалось працювати з обліком біологічних активів, нарахуваннями та обліком заробітної плати.
Як проходження практики вплинуло на ваше бачення майбутньої професії?
Під час проходження практики стало очевидним, що моя майбутня професія вимагає багато знань, навичок, вмінь та практичного досвіду. Щоб бути справжнім професіоналом необхідно старанно вчитись, бути допитливим та багато працювати над поставленою метою. Я працювала в команді досвідчених бухгалтерів. Тому реально відчула потребу та цінність такої співпраці, а також важливість роботи під керівництвом висококваліфікованих професіоналів, які досконало розуміють всі аспекти свого фаху. Отримати такого наставника – це справжній подарунок долі в професійному зростанні.
Які навички/знання ви отримали під час практики?
Я спробувала себе за майже всіма напрямами бухгалтерського обліку, завдяки чому отримала неперевершений досвід, навички та знання по кожному з них. Набутий досвід соціалізації та адаптації в новому колективі, робота в команді, відповідальність перед колегами та керівництвом – це ті найважливіші soft skills, які гарантуватимуть мені в майбутньому впевнене працевлаштування.
Чого вимагає подальший Ваш розвиток як висококваліфікованого фахівця?
На мою думку, для того щоб досягти успіху у цій професії, потрібна надзвичайна уважність, терпіння, бажання навчатись та розвиватись, дізнаватись щось нове і багато, багато працювати.
Штакал Вікторія
Як ви обирали місце для проходження виробничої практики?
Місце для проходження практики я обирала з урахуванням майбутньої спеціалізації та можливості апробації та вдосконалення знань, отриманих під час навчання. Підприємство ТОВ "Оксіон фінанс" виявилось саме таким, оскільки реалізує свою діяльність в галузі фінансів, бухгалтерського обліку та аналізу.
Які ваші основні обов’язки під час практики?
Мої основні обов'язки включали допомогу у веденні бухгалтерського обліку. Я також брала участь у проведенні аналізі фінансових результатів діяльності компанії та допомагала в підготовці документів для формування податкової звітності.
Що для вас було найбільш цікавим або корисним під час практики?
Мені сподобалося працювати з реальними даними, їх аналізувати, робити висновки та формувати пропозиції щодо можливостей підвищення ефективності бізнесу. В цьому контексті найбільш цікавим для мене було застосування аналітичних інструментів для оцінки платоспроможності та фінансової стійкості підприємства. Це дало мені розуміння того, як теоретичні знання використовуються на практиці для прийняття важливих рішень. Теоретичні знання – це базис, проте конкретні умови підприємства вносять свої корективи, які дають підстави по іншому формувати погляд на бізнес та його можливості.
Як проходження практики вплинуло на ваше бачення майбутньої професії?
Практика дала можливість побачити та відчути реальний робочий процес, проникнутись його сутністю. Це ще раз підтвердило моє бажання працювати в обліково-фінансовій сфері. Я усвідомила, що аналітика і бухгалтерський облік – це не лише цифри, а й інструменти прийняття виважених рішень щодо стратегічного розвитку бізнесу.
Які навички/знання ви отримали під час практики?
Під час проходження практики я вдосконалила свої навички роботи з первинною документацією, синтетичним та аналітичним обліком, звітністю, отримала практичні навички використання інформаційних систем для ведення бухгалтерського обліку та аналізу в умовах реального підприємства.
Чи були у вас можливості для професійного розвитку або спілкування з досвідченими фахівцями?
Так, під час практики я мала можливість співпрацювати з досвідченими фахівцями у сфері бухгалтерського обліку та фінансового аналізу. Вони ділилися своїм досвідом, пояснювали тонкощі роботи, що дало мені глибше розуміння професії та специфіки різних обліково-фінансових процесів.
Які аспекти роботи вам здаються найважливішими для подальшого розвитку у вашій професії?
Найважливішими аспектами для подальшого розвитку вважаю вдосконалення навичок з обліку та фінансового аналізу, а також постійне поліпшення знань щодо змін у законодавстві та фінансових інструментів. Також важливим є розвиток таких важливої компетенції як комунікаційні навички, вкрай необхідної для ефективної роботи в команді та ведення переговорів з клієнтами.
Терещенко Ольга
Як ви обирали місце для проходження виробничої практики?
Місце для проходження виробничої практики я обирала на основі кількох критеріїв. По-перше, я орієнтувалась на підприємства, що відповідають моїй спеціалізації в процесі здобуття вищої освіти. Важливо було знайти місце, де можна застосувати та розвинути отримані знання під час навчання на практиці. По-друге, я зважала на репутацію компанії, можливості професійного вдосконалення та перспективи працевлаштування.
Які були ваші основні обов’язки під час практики?
Основними обов’язками були:
• Аналіз фінансових звітів і документів компанії.
• Підготовка звітності для керівництва.
• Оцінка ефективності фінансових операцій.
• Допомога у розробці фінансових планів та бюджетів.
Які навички/знання ви отримали під час практики?
Найбільш цікавим і корисним під час практики було перевірити власні теоретичні знання на практиці. Зокрема в частині аналізу фінансових звітів, оскільки я могла оцінити, як насправді функціонує підприємство з фінансового боку. Крім того, я мала можливість працювати з реальними даними, що дало мені змогу проникнутися проблемними питаннями підприємства, застосувавши свої знання з бізнес-аналізу для обгрунтування управлінських рішень. На додаток корисним стало те, що я навчилася працювати в команді, краще розуміти внутрішні бізнес-процеси.
Чи були у вас можливості для професійного розвитку або спілкування з досвідченими фахівцями?
Так, звичайно. Сама можливість роботи під керівництвом досвідчених фахівців і була передумовою мого професійного розвитку. Вони ділилися своїм досвідом і надавали поради щодо кар'єрного зростання. Це було дуже корисно, оскільки я отримувала практичні роз’яснення та поради щодо реальних ситуацій, з якими стикаються професіонали у повсякденній свої роботі.
Які аспекти роботи вам здаються найважливішими для подальшого розвитку у вашій професії?
Найважливішими аспектами мого подальшого професійного розвитку, я вважаю, є аналітичні здібності, оскільки вони дозволяють глибше зрозуміти сутність облікових та аналітичних даних, особливо під час ведення обліку господарських процесів, необхідних для прийняття зважених управлінських рішень.
Увага до деталей має стояти на першому місці, оскільки робота з інформацією потребує точності та акуратності, а дрібниці часто зводять всю роботу підприємства нанівець, не даючи досягати поставлених цілей.
Важливою рисою працівника є здатність швидко адаптуватися до змін, вдосконалюватися, адже все постійно змінюється. Потрібно швидко освоювати нові інструменти та методики. Командна робота є необхідною для ефективної взаємодії з колегами та іншими відділами компанії. Критичне мислення допомагає оцінювати варіанти дій і виявити потенційні ризики.
Розмову вів Анатолій ШИШ,
доцент кафедри статистики
та економічного аналізу,
гарант ОПП «Аналітичне і обліково-
правове забезпечення бізнесу»