ВІДПРАЦЮВАННЯ ПРАКТИЧНИХ НАВИЧОК З ДИСЦИПЛІНИ ВОДНА ТОКСИКОЛОГІЯ

30 September 2024, 19:38

         У підготовці фахівців спеціальності 207 «Водні біоресурси та аквакультура» практичні навички з оцінки якості води, як середовища проживання гідробіонтів, мають велике значення. А визначення показників якості води в польових умовах експрес-методами забезпечує ефективну практичну складову навчального процесу, й готує майбутніх фахівців до самостійного виконання обов’язків під час виробничої практики.

Практичне заняття з дисципліни «Водна токсикологія» у студентів 3 курсу факультету тваринництва та водних біоресурсів НУБіП України у польових умовах Горіхуватських ставків провів доктор філософії зі спеціальності водні біоресурси та аквакультура, асистент кафедри гідробіології та іхтіології Олексій Поліщук.

Майстерність майбутнього фахівця починається у польових умовах – зробити попередній огляд водойми, візуально оцінити ступінь заростання водойми макрофітами та їх основні екологічні групи, виявити джерела забруднення, визначити розрізи та станції відбору проб, підготувати ємкості для проб, вибрати відповідні прилади, відібрати інтегральну й окремі проби, зробити експрес-аналіз. Це вимагає теоретичних знань і, звісно, приходить з практикою. То ж студенти з задоволенням відвідують такі практичні заняття набувають спеціальних компетентностей та практичних навичок.

Перед практичним заняттям зі студентами, Олексій Поліщук  провів інструктаж з техніки безпеки, де було зроблено акцент на правила роботи, безпеку на водоймах, роботу з хімічною експрес-лабораторією та приладами.

Від параметрів хімічного складу води у водоймі залежить якісний та кількісний склад гідробіонтів та загальний стан екосистеми. І навіть якщо у водоймі при візуальній оцінці відсутні ознаки токсичного забруднення, важливим є регулярно перевіряти параметри води, оскільки вона може не відповідати рибогосподарським нормативам і бути непридатною для життя гідробіонтів.

Для кожного параметра води існує свій оптимальний показник, що легко визначається на місці за допомогою експрес-теста чи тестів із зміною кольору реагенту. Вони визначають конкретний параметр чи кілька параметрів одночасно. За допомогою такого тестування можна визначити деякі причини проблем у водоймі та відповідно дати рекомендації щодо покращення ситуації.

За допомогою експрес-аналізу можна відразу на водоймі визначити вміст кисню, кислотності, жорсткості, нітратів, нітритів, калію, магнію тощо, що дозволяє завдяки цьому уникнути погіршення параметрів якості водного середовища та боротися з першопричиною небажаних явищ у водоймі.

Проби відбирали у різних місцях водойми для створення достовірної середньої проби, згідно норм і загальноприйнятих методів відбору води. Для роботи використовувалася переносна міні-лабораторія.

 

Зі студентами було відпрацьовано основні принципи правильного відбору проб та визначення основних показників, серед яких визначали О2 , pH, kH, NO2, NO3, NH4,  PO4 й інші складні сполуки, що можуть впливати на екологічний стан водойми.

Проведення занять дало змогу поглибити, узагальнити й закріпити на практиці отримані теоретичні знання, а також відпрацювати практичні навички, як майбутніх спеціалістів з водних біоресурсів та аквакультури.

 

 

 

Антон КЛИМКОВЕЦЬКИЙ,

старший викладач кафедри гідробіології та іхтіології

 

 

Регіональні навчальні заклади (синій)Набір на навчання (синій)_2015Захисти дисертацій

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook