Відбулась I міжнародна науково-практична конференція
7-8 червня 2024 року на базі Національного університету біоресурсів і природокористування України спільно з Інститутом землекористування НААН України, відділом економіки і політики аграрних перетворень ДУ «Інститут економіки та прогнозування НАН України», м. Київ (Україна); ГС «Українська мережа сільського розвитку», м. Київ (Україна); ГО «Платформа знань – аграрний розвиток та сільські інновації», м. Київ (Україна); Інститутом розвитку села та сільського господарства Польської академії наук (IRWiR PAN), м. Варшава (Польща); Університетом Дічле, м. Діярбакир, (Туреччина); Каршинським інженерно-економічним інститутом (Узбекистан); ГО "Gradina Moldovei" (Молдова); Small Scale Farmers Association of Romania "Eco Ruralis" (Румунія) проведено І Міжнародну науково-практичну конференцію «Сучасні виклики в управлінні земельними ресурсами» у змішаному форматі.
У роботі конференції взяли участь представники всіх установ-організаторів, а також Інституту демографії та проблем якості життя НАН України, Білоцерківського національного аграрного університету, Сумського національного аграрного університету.
Конференція відбулася за підтримки проєктів "Substantiation and measures for implementation of a human rights-based integrated approach to rural development, food security and land policy in post-war rebuilding of Ukraine" (скор. “rUAr: Rebuild Rural Ukraine”), фінансованому в рамках програми "Long-term program of support of the Ukrainian research teams at the Polish Academy of Sciences carried out in collaboration with the U.S. National Academy of Sciences with the financial support of external partners", та "Upskilling pathway for agroecology practitioners toward European synergies on land" у рамках програми Erasmus+.
Робочими мовами конференції були українська та англійська. Під час заходу було забезпечено переклад для учасників конференції.
До участі у конференції долучилися науково-педагогічні працівники, вчені, представники органів державної влади та місцевого самоврядування, інших підприємств та організацій, представники громадянського суспільства, діяльність яких дотична до порушених на конференції проблем, а також здобувачі вищої освіти.
В ході першої частини конференції обговорювались: сучасні підходи в підготовці фахівців з управління земельними ресурсами для територіальних громад; сучасні виклики в управлінні земельними ресурсами загалом і в територіальних громадах, зокрема; акцентувалась увага на підходах до оцінювання земельних ділянок у громадах; піднімались питання щодо стану ринку сільськогосподарських земель в Україні та яким чином на його стан впливають неоліберальний та егалітарний підходи; підходи до вирішення проблем пов’язаних із охороною ґрунтів у рамках проекту SoilValues project; імплементація в сільське господарство Польщі «Еко-схем» та як це могло б застосовуватись в Україні; гармонізація земельного законодавства України до права Європейського Союзу.
В ході другої частини конференції, учасники заходу, мали змогу у гібридному форматі долучитись до практично-орієнтованого Воркшопу на тему «Суспільні інтереси в землеуправлінні та землекористуванні: сучасні Європейські тенденції». Акцентовано увагу на пересторогах щодо регулювання землекористування спричинених переходом Румунії до Євросоюзу, що може стати добрим досвідом для України. Доповідачі поділилися перевагами трансформаційних процесів, пов’язаних із агропродовольчим сектором, визначальним інструментом яких є «доступ до землі».
За результатами обговорень, учасники конференції погодили загальну наукову та практично-орієнтовану позицію щодо сучасних викликів в управлінні земельними ресурсами, а саме:
• роль освітянських закладів і наукових установ в управлінні земельними ресурсами, повоєнній розбудові та євроінтеграції України;
• розбудова інститутів, застосування сучасних підходів і методів для повоєнного відновлення земельних ресурсів у територіальних громадах;
• відведення особливої ролі землеустрою в подоланні викликів пов’язаних із управлінням земельними ресурсами в територіальних громадах;
• здійснення заходів з охорони земель та ґрунтів у контексті євроінтеграції;
• гармонізація земельного законодавства України до права Європейського Союзу;
• дотримання міжнародних стандартів захисту прав людини на землю;
• економічне зростання сільських територій та капіталізація сільського землекористування;
• вплив неоліберального та егалітарного підходів на стан ринку сільськогосподарських земель.
Підготувала лаборант кафедри управління земельними ресурсами Олена БУТЕНКО