Лісове господарство України вкрай потребує оптимізації нормативно-правової бази

14 вересня 2019 року
     Саме на цьому питанні наголошували учасники та гості круглого столу «Лісова політика України: першочергові завдання», що днями відбувся у Національному університеті біоресурсів та природокористування України. У заході брали участь представники Держлісагентства, народні депутати України, представники Уряду, провідні міжнародні та вітчизняні експерти лісової і мисливської галузей України.

     З вітальним словом виступили заступник голови Держлісагенства Володимир Бондар, директор ННІ лісового та садово-паркового господарства Петро Лакида та голова Товариства лісівників України, завідувач кафедри ботаніки, дендрології та лісової селекції Юрій Марчук.

     «Традиційно наш університет вітає в своїх стінах лісівників, експертів, науковців, громадськість, усіх, хто виявив живу зацікавленість питаннями, що стосуються змін до лісового законодавства – сказав голова ТЛУ Юрій Марчук, розпочинаючи захід. – Це, дійсно, актуальне, наболіле питання, адже наразі є надзвичайно багато проблем. Тому на сьогоднішній зустрічі ми винесемо на обговорення кілька вузлових проблем, по яких є проекти законів.

Изображение

  

     Їх можна поділити на 4 групи: національна лісова політика; фінансове забезпечення лісового господарства; державна і лісова охорона; мисливство.
     Ми, експерти університетів Києва і Львова, Лісівничої академії наук, НАН, разом з галузевими фахівцями підготували близько десятка проектів законів, більшість з яких вже пройшли широке обговорення в цих стінах. Частина з них вже були зареєстровані у ВР, навіть були підтримані комітетом, але не пройшли перше читання, тому тепер у доопрацьованому варіанті буде запропонована Вам.

     Хотів би подякувати від імені ТЛУ депутатам першого скликання, членам аграрного комітету, які за нашою тематикою провели три виїзні засідання у стінах НУБіП України, Громадській Раді при Держлісагентстві України минулого скликання, яка разом з нами не дозволила передати ліси у концесію. Хочу подякувати за теперішню підтримку голові комітету з екології і природокористування Олегу Бондаренку, народним депутатам: нашому лісівнику Олександру Матусевичу, Ользі Василевській-Смаглюк, Едуарду Прощуку, Валерію Давиденку, які сьогодні з нами.
     Хочу підкреслити, що Товариство лісівників, яке я маю честь представляти, одним із основних своїх завдань бачить нормотворчу діяльність, а колектив нашого інституту та університету завжди підтримує такі ініціативи
».

     Заступник голови Державного агентства лісових ресурсів України Володимир Бондар окреслив найважливіші проблеми і виклики, які стоять перед лісовим господарством країни і наголосив, що «..в Україні досі немає документу лісової політики як Закону України, який би визначав бачення держави щодо основоположних, пов’язаних з лісом питань, зокрема, розподілу власності на ліси, ролі держави у збалансованому лісоуправлінні, напрямків та цілей розвитку лісового господарства як на національному, так і на регіональному рівнях.
     Такий документ, дійсно, потрібен, але його розробка повинна здійснюватись із залученням всіх зацікавлених сторін, а сам документ вимагає громадського обговорення. І лише після вирішення цих питань можна переходити до системної реформи не лише організаційної структури державного лісового господарства, а й безпосередньо до адаптації системи ведення лісового господарства з урахуванням змін клімату
».

     Перший віце-президент Всеукраїнської асоціації мисливців і користувачів мисливських угідь Віктор Червоний виступив з пропозиціями до концепції розвитку мисливського господарства на 2020-2021 рр. «На сьогоднішній момент мисливським господарством займається майже 1200 юридичних осіб. В Україні зареєстровано понад 750 тисяч мисливців. У мисливському господарстві працює понад 7 тисяч працівників, у тому числі майже 600 мисливствознавців та 5,4 тис. штатних єгерів. Один єгер в середньому обслуговує 8,5 тис. га мисливських угідь». Віктор Червоний наголосив на необхідності розробки і вдосконалення мисливського законодавства, бо «... реалізовувати політику, якої немає, неможливо...».

     Франк Сетцер, експерт Німецько-українського агрополітичного діалогу (Університет прикладних наук Ефурта) під час круглого столу сказав, що проблеми у всіх лісівників Європи схожі, бо зміни клімату впливають на стан лісів, всихають буки, сосни, ліси вмирають, лісівники шукають шляхи вирішення цієї масштабної проблеми. Разом з тим, за словами Франка Сетцера, «… у Німеччині не чиновник вирішує, як господарювати у лісі, а лісник приймає рішення, що рубати і де садити, лісник повністю відповідає за лісові насадження, якими опікується».

     Зі зверненням до лісівничої громади виступили народні дні депутати присутні на заході, Ольга Василевська-Смаглюк, Олександр Матусевич, Едуард Прощуку та Валерій Давиденко, які наголосили аудиторії на своєму розумінні важливості питань, що розглядалися, і висловили свою готовність підтримки питань лісового господарства в парламенті.

     Виступ народного депутата України Ольги Василевська-Смаглюк (Округ 96), яка висловила підтримку лісівникам можна переглянути тут https://www.facebook.com/685569911579001/posts/1666386050164044/.

     Директор Навчально-наукового інституту лісового і садово-паркового господарства професор Петро Лакида в ході своєї доповіді акцентував увагу, що «… перший Лісовий кодекс належної України був прийнятий у 1994-му році, у 2005-му – Державна програма «Ліси України-2015», а з 2015-го лісове господарство існує без програми розвитку.

  

     Між тим, Україна, має всі можливості та засоби для нових лісових насаджень. За оцінками фахівців, ми в змозі створити 3-3,5 млн. га нових лісів. Для цього потрібна політична воля і землі під заліснення». Також Петро Лакида наголосив на необхідності термінового прийняття національної програми розвитку лісового господарства України.

     Юрій Марчук представив на розгляд проекти законів, які необхідно прийняти, озвучив пропозиції, які надійшли на цей час, звернувся до присутніх з проханням ще раз ознайомитися з проектами законів, які розміщені на сайті Товариства лісівників і запропонував робочій групі зустрітися для детального обговорення законопроектів.

  

     Під час круглого столу був зачитаний лист-звернення до Президента України від науковців Львівського лісотехнічного університету. Начальник Львівського управління лісового і мисливського господарства Анатолій Дейнека озвучив свої пропозиції до законопроектів.

     Частина законопроектів опрацьована експертами Товариства лісівників України та Всеукраїнської асоціації мисливців та користувачів мисливських угідь і у новій редакції запропонована для обговорення.
     Особлива увага приділяється:

  • проектам законів про фонд розвитку і фінансування лісового господарства (зміни до Бюджетного та Лісового кодексів України bit.ly/2lGy8FE). 
  • проектам законів України щодо посилення охорони лісів та негайного подолання кризової ситуації, що склалася у зв'язку із лісовими пожежами bit.ly/2lJIZik;
  • проектам законів України щодо проведення національної інвентаризації лісів та звільнення від оподаткування дров, що відпускаються населенню для побутових потреб bit.ly/2lKe98Y;
  • проектам законів України щодо негайного подолання кризової ситуації, що склалась у зв’язку із незаконним полюванням та щодо охорони тваринного світу bit.ly/2lLyTgx;
  • проекту Концепції розвитку мисливського господарства на 2020-2021 роки bit.ly/2lE9mWS;
  • законопроекту про ринок деревини bit.ly/2lDHjqz;
  • законопроекту про Національну лісову політику bit.ly/2lKeKYg (група науковців Національного лісотехнічного університету України (м. Львів) та Національного університету біоресурсів і природокористування України (м. Київ) розробили концепцію проекту Закону, який враховує окремі пропозиції Україно-Шведського проекту, Програми FLEG та аналізу програм країн ЄС).

  

     Народний депутат України Olga Vasilevskaya-Smagliuk (Ольга Василевська-Смаглюк - Округ 96) відвідала круглий стіл у Національному університеті біоресурсів та природокористування на тему «Лісова політика України: першочергові завдання» (11.09.2019) та висловила підтримку лісівникам

 

Ковалевський С.Б.,
професор кафедри ботаніки,
дендрології та лісової селекції НУБіП України

Фото Геннадія Кушанова

Захисти дисертаційНабір на навчання (синій)_2015Регіональні навчальні заклади (синій)