Кафедра економічної кібернетики

Адреса: 03041, м. Київ, вул. Героїв Оборони, 16а, навчальний корпус № 15, кім. 221

Тел.: +380 (44) 527 85 67‬

Електронна пошта: [email protected]

Завідувач кафедри:
Жерліцин Дмитро Михайлович

доктор економічних наук, професор

 

      Створення кафедри економічної кібернетики пов`язане з проходженням суспільством певного етапу розвитку науково-технічного прогресу – з появою комп’ютерів, як складової частини навчального процесу. Ця об`єктивна причина сприяла інтенсивному розвитку математичного моделювання, що набуло в сфері економіки нового напряму – економіко-математичного моделювання.

 
ПРО НАС
Кафедра економічної кібернетики Української сільськогосподарської академії була створена в 1965р. Першим її завідувачем став доктор сільськогосподарських наук, професор Нікітін Костянтин Євлампійович. Першими науковими проектами було вирішення прикладних задач оптимізації аграрного виробництва (внесення добрив). Не уникла кафедра також проблем з якими зіштовхнулись науковці будь-якої спеціальності – вирішення задач оборонного напряму (наприклад, коригування артилерійської стрільби). До речі, автор цих рядків, приблизно в той же час, працював над абсолютно божевільним проектом – генерації штучного цунамі, яке б було здатне вивести з ладу тихоокеанський флот США. І я не був винятком: лікарі-вірусологи працювали над бактеріологічною зброєю, сейсмологи ламали голову, як в потрібному місці і в потрібний час ініціювати землетрус, кліматологи над тим, як зробити клімат США більш посушливим.
Часи планової економіки залишились далеко позаду, і кафедра економічної кібернетики пережила складний  і тривалий час трансформації  до вимог сучасності. Складності переходу пояснюються тим, що надзвичайно повільно змінюється образ мислення характерний для більшості співробітників кафедри, крім того перезавантаження було потрібно для викладання більшості дисциплін. Хоч на кафедрі не викладались дисципліни ідеологічної спрямованості, постанова більшості питань, включаючи ключеві для кафедри оптимізаційні задачі аграрного виробництва, суттєво відрізняються  в плановій і ринковій економіці. На жаль, цей процес ще досить не завершений, в оптимізаційні задачі не включено можливість оренди та кредитування, залучення додаткових працівників, можливість орієнтації на зовнішній або внутрішній ринок та багато інших питань характерних для ринкової економіки.
Останні роки можна вважати роками інтенсивного впровадження інформаційних технологій в методологію та методику економічних досліджень. Під інформаційними технологіями ми маємо на увазі не тільки сучасні програмні засоби з аналізу та обробці інформаційних потоків, але і інноваційні методи моделювання економічних процесів. Поширення кількісних методів характерне для всієї економіки, а не тільки для підрозділів економіки (мікро та макроекономіка), що традиційно будуються на математичному підґрунті. Найбільш яскраве використання математичного апарату проявляється в дослідженнях нобелевських лауреатів з економіки (премія видається останні 48 років): практично всі використовують матричну алгебру, стандартні розділи математичного аналізу. Так, наприклад, реакція одних суб’єктів ринку на дії інших описується частковими похідними, а взаємодія суб’єктів ринку нелінійними диференціальними рівняннями. Корупційне середовище, характерне для українського суспільства, описується за допомогою теорії ігор. Все більше поширюється використання економетричних методів, які дозволяють глибше проникнути в просторово-часову структуру економічних процесів. Вдосконалюються оптимізаційні методи, які останніми роками були поповнені методами фронтального аналізу (DEA), що дозволяють оцінювати ефективність діяльності окремих фірм на підставі діючих в даній галузі економіки маяків (фірм, які отримують необхідні результати з мінімальними витратами ресурсів).  Все більше понять, що традиційно використовувались в класичній та сучасній фізиці, знаходять ефективне використання в проведенні економічних досліджень. Сучасні методи моделювання дозволяють достатньо адекватно проаналізувати можливі стратегії підприємства в різних зовнішніх умовах, наприклад, при змінах податкового або митного  законодавства, або за умовою змін макроекономічної ситуації в країні. Методи моделювання все більше розповсюджуються на мотивацію прийняття рішень особистості в залежності від особливостей її психологічного устрою. Виявляється, що надзвичайно важливою характеристикою людини, як для її власної реалізації так і для реалізації пріоритетів національного розвитку є її відношення до ризику. Нації, абсолютна більшість яких складається з несхильних до ризику громадян приречені на злидні.
В цьому напряму кафедра починає активну співпрацю з кафедрою психології - розробляється спільний курс «Психологічні аспекти успіху у ринковій економіці»,  що буде спрямовано на  розвиток позитивного відношення до майбутніх перспектив економічних та психологічних  взаємовідносин з зовнішнім середовищем, розрахунок на власні  здібності та креативність.
 Слід підкреслити ще один важливий аспект розвитку сучасної економічної думки, який не враховувався в плановій економіці – це об’єктивне існування невизначеності  в будь-якій сфері економічної  діяльності. Взагалі Україна є країна підвищених ризиків, громадяни якої не бажають ризикувати.
Несприятливий клімат у нас для Білів Гейців, Стівів Джобсів, Ларі Пейджів та інших молодих міліонерів та мільярдерів, які завдяки власній креативності створюють тисячі високооплачуваних місць праці та виштовхують світову спільноту на новий виток розвитку.
 
 

Кафедра економічної кібернетики у соціальних мережах

 

 

Новини

3 листопада 2022

Перша атестація

Всі новини

22 червня 2021

Семінар з R

24 жовтня 2019

Краса поруч

22 березня 2019

Славетний шлях!

8 листопада 2018

Сходинками історії

9 травня 2018

Квітне Київ

4 жовтня 2017
Інститут кібернетики імені В.М. Глушкова

Мекка кібернетики

7 вересня 2017

День спорту

21 березня 2017

Реальність ілюзії

11 березня 2016
кафедра кономічної кібернетики

Реальна європейська інтеграція

28 лютого 2016
Київська школа економіки

Відкрита лекція в Київській школі економіки

Оголошення

Всі оголошення

24 жовтня 2017

День науки

Події

Всі події

6 грудня 2016, 22:05
Ієрусалимскій культурний центр, вул. Гілель 27, Іерусалім, Ізраїль.

Міжнародна конференція «Фактори екологічної безпеки та сталий глобальний розвиток для людини, сім’ї, суспільства»

Захисти дисертаційРегіональні навчальні заклади (синій)Набір на навчання (синій)_2015

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook