Консолідуємо туристичні та консалтингові ресурси для забезпечення подальшого соціального та економічного розвитку України
ННІ післядипломної освіти продовжує традицію щорічного проведення своїх заходів під час міжнародних сільськогосподарських виставок «ІнтерАГРО».
От і цього року 2 листопада інститут провів міжнародний міждисциплінарний круглий стіл «Консолідація туристичних та консалтингових ресурсів в забезпеченні подальшого соціального та економічного розвитку України», присвячений 120-річчю НУБіП. Активну участь у його роботі взяли координатор робочої групи з питань розвитку сільських територій офісу підтримки реформ при Мінагрополітики Роман Корінець, директор Національної асоціації сільськогосподарських дорадчих служб України Юрій Бакун, голова Спілки сприяння розвитку сільського зеленого туризму в Україні Володимир Васильєв, віце-президент Національної асоціації сільськогосподарських дорадчих служб України Михайло Кропивко.
Велике зацікавлення викликали доповіді завідувача кафедри агарного консалтингу і туризму Тетяни Кальної-Дубінюк – про інтерактивний консалтинг в системі е-Дорада та удосконалення програми сертифікації дорадників та експертів-дорадників, генерального директора компанії Synergy Development Consulting в Україні Світлани Олейнікової – про роль компанії у сприянні програм сталого розвитку, підприємця по озелененню АндріяВойтко – про вирощування та застосування багаторічних насаджень для ландшафтного дизайну в зеленому туризмі. А також голови правління ГО «Місія захисту бджіл імені Петра Хмари» Сергія Шмулі та викладача Боярського коледжу екології і аграрних ресурсів НУБіП Миколи Войналовича – про нові форми господарювання у бджільництві та професію бджоляра і її можливості для дорадників і туристів.
Учасники круглого столу відмітили, що розвиток економік світу породжує необхідність розвитку різних форм об’єднань і груп підприємств, що прагнуть бути конкурентоспроможними як на внутрішньому, так і на світовому аграрному ринку. Все це обумовлює стрімкий розвиток інформаційних технологій, сприяє безперервному поширенню знань та інформації – розвитку дорадчого та туристичного сервісу.
У результаті роботи були прийняті рекомендації:
1. Об’єднати зусилля вітчизняної аграрної науки та практики, громадських організацій АПК і туристичної спільноти, а також передовий зарубіжний досвід та продовжити наповнення електронної системи дорадництва е-Дорада створенням нових спільнот практиків (об’єднань фахівців за видами діяльності) та ширше рекламувати її як засіб поширення інновацій в «будь який час та в будь якому місці».
2. Активізувати пошук та впровадження інновацій через сільськогосподарські дорадчі служби за напрямами розвитку агробізнесу, екології навколишнього середовища, розвитку сільських територій, сімей, молоді, дітей, правового громадянського суспільства, безперервної освіта тощо, а також пошуку ресурсів для їх реалізації.
Рекомендувати органам державного управління, зокрема Мінагрополітики, департаментам, управлінням, відділам АПР розповсюджувати найкращій досвід роботи в дорадництві на власних Інтернет-ресурсах та у пресі, стимулювати діяльність дорадників та експертів-дорадників державними відзнаками та нагородами, проводити навчання бакалаврів з туризму та магістрів з дорадництва на зразкових підприємствах і організаціях, удосконалити та затвердити програму сертифікації дорадників та експертів-дорадників, посилити її питаннями розвитку сільських територій, правового, громадського суспільства, грантовим забезпеченням, підтримати прийняття законопроекту «Про особисте селянське господарство» щодо розвитку сільського зеленого туризму (№ 2232а ), передбачивши у ньому можливість для ОСГ добровільно надавати за плату або безоплатно послуги у сфері сільського зеленого туризму, а саме послуги з розміщення (проживання) не більше ніж на 10 місць, харчування, а також організації дозвілля й заходів, пов’язаних із використанням майна особистого селянського господарства, місцевими звичаями і традиціями гостинності, а також відновити підтримку сільськогосподарських дорадчих служб з державного та місцевих бюджетів.
Олена Локутова,
доцент кафедри аграрного консалтингу і туризму