Кафедра механіки: наполеглива праця – завжди запорука успіху!
За підсумками рейтингу факультетів, кафедр та науково-педагогічних працівників НУБіП України за 2024 рік, кафедра механіки факультету конструювання та дизайну знову посіла перше місце в університеті із загальним коефіцієнтом — 2.91. Такі досягнення кафедри є вже багаторічними, при цьому факультет у минулому році посів високе третє місце.
В. М. Булгаков, д.т.н., проф. М. Г. Чаусов, к.ф.-м.н, доц. А. Г. Куценко,
к.т.н., доц. В. В. Яременко, к.т.н., доц. О. М. Троханяк,
ст. лаб. Л. Р. Примак, к.т.н., доц. А. П. Пилипенко
Плідною у минулому році була співпраця кафедри механіки з науковцями Національної академії аграрних наук України. Так, за проведеними сумісними дослідженнями та фінансовій підтримці Академії у минулому році у фахових виданнях України (журнал категорії Б) надруковані у співавторстві з президентом НААН, академіком Ярославом Михайловичем Гадзало 4 нові фундаментальні наукові статті. Декілька нових наукових статей у співавторстві з президентом НААН надруковані у 2024 році в журналах бази Scopus, а також отримані з ним патенти на винаходи. Найбільш потужними науковими зв’язками кафедри у минулому році (як вже не один десяток років поспіль) була співпраця з Головним вченим секретарем НААН, директором Інституту механіки та автоматики агропромислового виробництва НААН Валерієм Васильовичем Адамчуком. Минулорічні результати такої співпраці трансформовані у сумісну монографію, яка видана в країні ЄС англійською мовою, низці написаних та надрукованих разом наукових статей в Україні і у журналах бази Scopus та у 23 патентах України на винаходи (1 сумісний патент України на винахід, який вийшов наприкінці минулого року був отриманий за поданням через «ІМА АПВ» НААН). Завідувача кафедри механіки академіка Булгакова В. М. разом з академіком Адамчуком В. В. у минулому році було обрано Почесними докторами Болгарського університету «Ангел Кенчев» (м. Русе). Плідна сумісна наукова праця викладачів кафедри у минулому році також була з академіком-секретарем Відділення землеробства, меліорації та механізації академіком НААН Камінським В. Ф. та з Інженерно-технологічним інститутом «Біотехніка» Національної академії аграрних наук України.
Високий рівень досягнень викладачів кафедри відображається у їх міжнародній співпраці з закордонними університетами (зав. каф. Булгаков В. М., доц. Бондар М. М., доц. Троханяк О. М.). Так, доц. Бондар М. М. брала активну участь від факультету конструювання та дизайну у міжнародному проєкті «Treaty». У рамках цього проєкту були здійснені заходи до залученням слухачів курсів та літніх шкіл, що відбувалися у минулому році. Відбулись робочі зустрічі з партнерами консорціуму «Treaty», зокрема з закордонними науковими та навчальними установами (Університет де Кастіліі-Ла-Манчі, Іспанія).
Міжнародна діяльність доц. Бондар М. М.: під час засідання робочої групи міжнародного проєкту
відвідування університету де Кастіліі-Ла-Манчі (Іспанія)
Активно працювала й кандидат технічних наук, доц. Троханяк О. М. Її досягнення в науково-педагогічній діяльності, в тому числі і за рейтинговою оцінкою, були в минулому році дуже потужні. Вона у 2024 році є автором більше ніж 30 друкованих праць у виданнях різного рівня, з яких — 16 опубліковані в журналах, що входять до міжнародних наукометричних баз даних Scopus та Web of Science. Індекс Гірша становить — 12. За 2024 рік нею отримано 3 патенти України на винаходи, а також були подані 19 нових заявок на отримання патентів України на винаходи. Олександра Троханяк виконує обов’язки секретаря наукової ради факультету конструювання та дизайну. Разом з академіком НААН Булгаковим В. М., який був Головним редактором, вона є відповідальним секретарем наукового журналу «Machinery & Energetics», що видається у нашому університеті і в минулому році увійшов до наукометричної бази Scopus.
З 2024 року на замовлення МОН України Троханяк О. М. є керівником НДР молодих вчених за темою «Відновлення рельєфу та родючості пошкоджених внаслідок воєнних дій земель сільськогосподарського призначення». За цією тематикою у 2024 році в університет надійшли кошти у розмірі 1 млн грн. До речі за госпдоговірною тематикою у минулому році доц. Куценко А. Г. виконувала окремий науковий проєкт (в рамках Залучення коштів до спеціального фонду університету за програмою «Наукова, науково-технічна діяльність» за рахунок надання наукових послуг): «Теоретичне дослідження тріщиностійкості в композиційних конструкціях», за результатами якого в наш університет було перераховано 20 тис. грн.
Виступ доц. Троханяк О. М. на міжнародній науковій конференції в Інституті механіки та автоматики агропромислового виробництва НААН
При виконанні науково-дослідної роботи по молодіжній тематиці Троханяк О. М. в минулому році активно співпрацювала: з Національним науковим центром «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О. Н. Соколовського» в м. Харків (зокрема з директором, академіком НААН Балюком С. А., який допоміг розробити програму і методику цих досліджень та здійснював консультування з зазначеної проблематики); з Національним науковим центром «Інститут землеробства Національної Академії аграрних наук України», з директором член-кор. НААН д.т.н., проф. Ткаченком М. А. та заступником директора з наукової роботи з питань землеробства та рослинництва — к.с.-г.н. Коломієць Л. П.; з директором Черкаської державної сільськогосподарської дослідної станції ННЦ «Інститут землеробства Національної Академії аграрних наук України», д.с.-г.н., проф. Демиденком О. В. (з якими були отримані нові наукові результати з вказаної тематики), а також з заступником директора з науково-інноваційної і виробничої діяльності Інституту механіки та автоматики агропромислового виробництва НААН, к.е.н. Сергєєвою Н. В. (з якою були безпосередньо проведені сумісні вимірювання, що потрібні по цій тематиці в польових умовах). Результатом такого плідного співробітництва з науковцями вказаних установ Національної Академії аграрних наук України у минулому році, були надруковані сумісні наукові статті та тези доповідей міжнародних конференцій. Також, разом зі співробітниками конструкторського бюро Інституту механіки та автоматики агропромислового виробництва НААН, розроблена конструкторська документація на нові робочі органи, також проведені аналітичні розрахунки, що знайшли відображення в сумісно надрукованих в минулому році наукових статтях.
Крім того, англійською мовою в журналі «International Scientific Journal Machines. Technologies. Materials.» (Болгарія) були надруковані — 3 статті; а в журналі «International Scientific Journal Mechanization in agriculture & Conserving of the resources» (Болгарія) — 11 наукових статей.
За вагомий особистий внесок у розвиток науки в Україні Троханяк О. М. була нагороджена Подякою голови ради щорічного конкурсу «Молодий вчений року». Минулого року її наполеглива праця була відзначена також Премією Верховної Ради України для молодих вчених.
Як ніколи за минулі роки на кафедрі успішно виконується науково-дослідна робота. Так, у 2024 році на кафедрі механіки виконувались три ініціативні НДР: 1. «Розробка конструкторсько-технологічних методів забезпечення надійності запобіжних механізмів гвинтових конвеєрів». Науковий керівник к.т.н., доцент Троханяк О. М.; 2. «Дослідження будівельних конструкцій з тріщинами методом скінченних елементів». Науковий керівник к.ф.-м.н., доцент Куценко А. Г. 3. «Дослідження ефективності дидактичних складових саморозвитку майбутніх інженерів сфер сільськогосподарського машинобудування, технічного сервісу та товарного агропромислового виробництва». Науковий керівник к.пед.н., доцент Бондар М. М. Результати цієї роботи знайшли відображення у численних наукових публікаціях.
Як і кожного року, велику увагу кафедра механіки приділяє безпосередній участі у міжнародних наукових конференціях. Так, основні положення наукових досліджень у 2024 році співробітників були представлені та оголошені на міжнародних наукових конференціях та семінарах, що проводилися в університетах та наукових установах України. Зокрема, в Інституті механіки та автоматики агропромислового виробництва НААН (участь у 2-х конференціях, що проводились у с. Глеваха); ННЦ «Інститут землеробства НААН України» та в «Національній науковій сільськогосподарській бібліотеці (Інститут історії аграрної науки, освіти і техніки) НААН» — VІ Науково-практична конференція «Науково-інноваційний розвиток агровиробництва як запорука продовольчої безпеки України: вчора, сьогодні, завтра». Також були представлені і виголошені результати наукових досліджень в Болгарії (на двох міжнародних наукових конференціях), а також в Латвії, в Естонії та в Польщі.
Так, у 2024 році співробітники кафедри виступали з науковими доповідями на таких Міжнародних конференціях: XII International Scientific Symposium «Farm Machinery and Processes Management in Sustainable Agriculture», що відбувся в м. Люблін (Польща); XII International Scientific Congress «Agricultural Machinery» Varna, Bulgaria, що відбулася в м. Варна (Болгарія); 23th International Scientific Conference «Engineering for Rural Development», що відбулася в м. Єлгава (Латвія); «Biosystems Engineering 2024». The 14th international scientific conference organized by the Estonian University of Life Sciences, which took place at the Institute of Forestry and Engineering, яка проходила у м. Тарту (Естонія); IX International Scientific Conference «Conserving Soils and Water 2024» Borovets, Bulgaria, що відбулася в м. Боровець (Болгарія). За кожну представлену на вказаних конференціях наукову доповідь (кожна доповідь була або проголошена безпосередньо на самій конференції, або — через підключення в онлайн-режимі) співробітники кафедри отримали «Сертифікат» або «Диплом» учасника конференції. Всі доповіді були надруковані у Збірниках наукових праць конференцій, проведених у цих країнах.
Саме така наполеглива праця і є запорукою успіху, як окремо кожного співробітника, так і в цілому усієї кафедри! Отже, є всі підстави стверджувати, що і у подальшому кафедра механіки буде працювати не менш результативно на благо нашого університету, нашої рідної країни, задля скорішої Перемоги!
Марія Бондар,
доцент, профорг кафедри