Правова освіта – це вимога часу: в університеті пройшов Тиждень правових знань

16 жовтня 2019 року
     Уже восьмий рік поспіль у жовтні на юридичному факультеті НУБіП проходить Тиждень правових знань. Його мета – підвищення загального рівня правової культури, вдосконалення системи правової освіти студентів, набуття необхідного рівня правових знань, формування поваги до права, забезпечення доступу до джерел правової інформації. Ось і цього року щодня 7 по 11 жовтня кафедри юридичного факультету реалізовували свої ініціативні заходи.

     Кафедра теорії та історії держави і права охопила більшість факультетів університету. Її науково-педагогічні працівники провели круглий стіл «Конституційні права та обов’язки громадянина України» (організатор Сергій Козін), семінар-бесіду «Шлюбний договір» та панельну дискусію про оновлення виконавчої влади в Україні (організатор Олена Чомахашвілі), конкурс «Числа у правознавстві» (організатор Олена Попова), інтелекутально фантастичну гру «Державницька машина часу: органи влади та управління Стародавнього Риму та сучасної України» (організатор Карім Ємельяненко), інтелектуальну гру «Хто? Що? Коли?» (організатор Людмила Протосавіцька). А також пізнавальні зустрічі з юристами-практиками (організатор Світлана Хом’яченко) та з майбутніми абітурієнтами (організатор Олена Попова). Один із запланованих кафедрою теорії та історії держави і права заходів тривав усі п’ять днів: соціологічне опитування студентів НУБіП щодо рівня їх правової культури (організатор Віра Качур). І оскільки заходи відбувалися у найрізноманітніших форматах, кожний з них знайшов свій схвальний відгук у його учасників.

     У переддень професійного свята юридичної спільноти на запрошення завідувача кафедри аграрного, земельного та екологічного права ім. академіка В.З. Янчука Володимира Єрмоленка на юридичний факультет завітав суддя Конституційного Суду України Віктор Колісник.

     Кафедра міжнародного права та порівняльного правознавства за ініціативи Наталії Кідалової запросила на зустріч зі студентами директора Першого київського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Лесю Бурчак. Вона ознайомила слухачів з основними положеннями законодавства, організаційною структурою системи надання безоплатної первинної та вторинної правової допомоги, історією становлення безоплатної правової допомоги в Україні. Лектори поділилися цікавим досвідом роботи системи, відповіли на численні питання майбутніх правників та можливостями працевлаштування випускників нашого факультету у системі БВПД. У результаті багато студентів виявили бажання пройти навчальну практику в Лівобережному київському місцевому центрі з надання БВПД та співпрацювати з ним.

     Серед запрошених лекторів були і професійний коуч ACSTH ICF, сертифікований бізнес – медіатор (Академія Мюнхенської ТПП (Німеччина)/Wirtschaftsmediatorin (IHK), сертифікований сімейний медіатор (УЦМ при kmbs), адвокат Ольга Шевчук і тренер, сертифікований нейро-коуч Яна Борт.

     Зустріч відбулася у формі тренінга. Ольга Шевчук відзначила, що медіація (посередництво) — це процес, під час якого зустрічаються дві або більше сторони за присутності третьої нейтральної (медіатора), яка сприяє досягненню взаємної згоди у вирішенні суперечки. За медіації конфліктні сторони самі знаходять рішення. Медіація дає змогу під різним кутом розглянути предмет спору, використати конфлікт як "інструмент навчання" і основу для покращення взаємовідносин між сторонами.
     Підводячи підсумки тренінгу, лектори підкреслили, що програма посередництва є ефективним способом вирішення суперечок. Юристи, виконуючи роль посередників, навчаються навичкам посередницької діяльності, які вони можуть використовувати в своїй роботі та повсякденному житті. Оскільки посередники намагаються вирішити конфлікт і запобігти його повторенню.

     Євген Шульга організував практикум з кримінального права “Процесуальні дії в кримінальному провадженні: практичні аспекти”. Спікером на ньому виступила практикуючий адвокат, голова адвокатського об'єднання Олена Карнаух. Вона представила практичні тонкощі роботи адвоката при здійсненні досудових процесуальних дій. Особливу увагу було приділено роботі адвоката при "затриманні", "обшуці" та "допиті", з огляду на те, що саме під час даних процесуальних дій відбувається зібрання доказів, на яких в подальшому в суді буде побудована лінія обвинувачення. Знання та вміле користування процесуальним порядком при здійсненні досудового розслідування допомагає зміцнити позиції клієнта і попередити свавілля органів досудового слідства в кримінальному процесі.
     Викладачі кафедри адміністративного та фінансового права Олена Гулак та Олена Улютіна провели для першокурсників виїзні практичні заняття з дисципліни «Судові та правоохоронні органи» до Голосіївського районного суду м. Києва. Студенти мали змогу бути присутніми на судових засіданнях з розгляду кримінальних проваджень, безпосередньо спостерігати за етапами судового процесу, виступами прокурора, сторонами захисту та підозрюваних. Учні високо оцінили саме такий наглядний формат проведення практичних занять.

     На запрошення завідувача кафедри Володимира Курила гостьову лекцію провів суддя Верховного Суду у відставці Петро Панталієнко. Він ознайомив студентів з судовою системою України, діяльністю Верховного Суду та новелами законодавства в Україні.

     Кафедра цивільного та господарського права теж провела чимало заходів. Так, доцент Юлія Канарик організувала виїзне практичне заняття зі студентами магістратури 1 року навчання з дисципліни «Патентне право» на базі Державного підприємства "Український інститут інтелектуальної власності" (Укрпатент). Особливо студенти були вражені єдиним в Україні Музеєм правової охорони інтелектуальної власності, який було відкрито до 15-ї річниці державної системи правової охорони інтелектуальної власності 26 січня 2007 р, адже ніхто навіть не здогадувався про його існування. Майбутні правознавці детально ознайомилися з розвитком сфери охорони інтелектуальної власності після проголошення незалежності України – від видачі першого патенту України та заснування Укрпатенту до видачі стотисячного патенту у 2012 р. і отримання Укрпатентом статусу міжнародного пошукового органу. На численні запитання студентів надали докладні відповіді співробітники та експерти Укрпатенту. Відзначимо: для магістрів юридичного факультету спеціалізована екскурсія з інтелектуальної власності є тією інформаційною базою, використання якої може стати запорукою успішної підготовки до захисту магістерських робіт та подальшого ствердження в обраній професії.

     А от четвертокурсникам випала нагода самостійно вибрати предмет спору та змоделювати судове засідання у відповідності до норм Цивільного процесуального кодексу. Таку можливість їм надали доцент кафедри цивільного та господарського права Марина Пушкар і асистентом Інна Лебідь. Такий захід допоміг згадати вивчений матеріал, систематизувати його, проаналізувати поведінку кожного учасника процесу. Причому не лише з юридичної сторони, а й з психологічної. Кожен зі студентів відповідально поставився до своєї ролі, продемонстрував свої засвоєні знання з дисципліни Цивільний процес та свій індивідуальний та творчий підхід до ситуації, що склалась.

     Як бачите, Тиждень правових знань в НУБіП України – 2019 виявився досить насиченим. І це зрозуміло, адже правова освіта – це вимога часу, а тому така робота триватиме і надалі.

Олена Улютіна,
заступник декана юридичного факультету

 

Набір на навчання (синій)_2015Захисти дисертаційРегіональні навчальні заклади (синій)

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook