Українській м’ясній породі великої рогатої худоби 30 років

5 жовтня 2023 року
  У кінці липня цього року виповнилося 30 років від дня визнання української м’ясної породи великої рогатої худоби і її структурних одиниць, як селекційні досягнення. У їх створенні приймали участь і провідні вчені, які у свій час на постійній основі працювали у різних структурних підрозділах факультету тваринництва та водних біоресурсів Українського державного аграрного університету, а нині Національний університет біоресурсів і природокористування України.

  Проблема виробництва яловичини в Україні багато років була і є однією з важливих у діяльності аграрного сектора. У розвинених країнах її вирішують за рахунок розвитку спеціалізованого м’ясного скотарства, яке характеризується, вирощуванням телят на підсисі під матерями, сезонними (лютий-квітень) отеленнями корів та утриманням корів із приплодом на пасовищах. Щоб не закупляти за кордоном дороге поголів’я м’ясної худоби у 60-х роках минулого століття в Україні почали створювати власні спеціалізовані породи. Під час виведення української м’ясної породи в стадах господарств застосовували п’ять варіантів складного відтворювального схрещування. Намагаючись досягти у породі переваги бажаних ознак над небажаними, намітили до кінця першого етапу відтворювального схрещування і переходу до розведення «у собі» одержати помісних тварин, які мають в генотипі таке співвідношення спадковості вихідних форм: 3/8 кіан × 3/8 шароле × 1/8 симентал × 1/8 сіра українська.
  Багаторічна праця (1961‒1993 рр.) учених і практиків України завершена визнанням першої в державі української м’ясної породи із двома внутрішньопородними („Придніпровський ПМ-1”, „Чернігівський – ЧМ-1”), двома заводськими (“Лохвицько-Золотоніський”, “Головеньківський”) типами та 7 заводськими лініями – Лосося 2391 ЧРУМ-18, Осокора 0109 ЧРУМ-5, Анчара 0988 ЧРУМ-12, Сома 0418 ЧРУМ-11, Тайника 1821, Хижого 1599 ЧРУМ-14, Пагіна 0354 ЧРУМ-8, сорока двома родинами. Вона затверджена наказом по Міністерству сільського господарства і продовольства України від 30.07.1993 р. за № 211. Організаціями-оригінаторами української м’ясної породи є Інститут розведення і генетики тварин УААН, Інститут тваринництва УААН та Український державний аграрний університет.
  Авторами названих селекційних досягнень від структурних підрозділів Українського державного аграрного університету визнали вчених згідно з додатком за №1 до наказу Мінсільгоспроду України від 30.07.1993 р. за № 211: Кравченко Микола Антонович

Недокус Іван Михайлович, Сокол Володимир Гнатович з частками авторської участі ‒ 1%,
Угнівенко Анатолій Миколайович та Ткачук Віталій Микитович з частками авторської участі по 7%,

Спека Семен Сергійович з часткою авторської участі 5%, Тимченко Олександр Григорович, Вінничук Дмитро Тимофійович та Недава Володимир Юхимович з частками авторської участі по 7%

 

  Українську м’ясну породу зараз розводять у 14 господарствах у яких станом на 26.05.2023 р. утримували 2394 голову: ДП ДГ «Поливанівка», НВП «Глобинський м’ясомолочний комплекс», СТОВ «АФ Маяк», СТОВ «Батьківщина», СТОВ «АГРО-ОВЕН Ко», ТОВ «Аквітан», ТОВ «Козацьке», ТОВ «КРС Україна», ТОВ «МХП Баффало», ТОВ «Федунка», ФГ «Масляного», ФГ «Сібагро», ФГ «Швед М.Д.».
 Найбільша кількість корів (715 гол.) знаходиться у ДП ДГ «Поливанівка» Новомосковського району Дніпропетровської області та СТОВ «Батьківщина» Прилуцького району Чернігівської області.
  Бугайці оцінені за власною продуктивністю мають середню живу масу у віці 15 місяців 505 кг, середньодобовий приріст від 8 до 15-місячного віку – 1231 г. Середня жива маса бугаїв, записаних до І тому ДКПТ, у віці 4 і старше становить 1057 кг. Серед кращих за живою масою плідники Осокор 0109 ЧРУМ-5 та Звірьок 2870 ХЦУМ–3, які мали у віці 4 роки живу масу відповідно 1280 кг.

  Жива маса корів у віці 5 років і старше в середньому становить 579 кг. Середня жива маса їх приплоду у віці 210 діб коливається в межах від 175 до 257 кг. Серед кращих корова Абрикоса 0741 ЧРУМ – 907 із господарства СТОВ «Воля».

  За методи створення і селекції Української м’ясної породи великої рогатої худоби кафедра технологій виробництва молока та м’яса нагороджена Золотою медаллю ХХІІ Міжнародної агропромислової виставки «Агро – 2010» у номінації інноваційні розробки у галузі аграрної науки.


 

Анатолій Угнівенко,
завідувач кафедри технологій виробництва
молока та м’яса

 

Регіональні навчальні заклади (синій)Захисти дисертаційНабір на навчання (синій)_2015

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook