Пожежні запобіжники

5 лютого 2021 року

Нова система захисту лісів повинна ґрунтуватися на запобіганні, ранньому реагуванні та готовності громад.

В Україні триває робота над розробкою Державної стратегії та Плану дій з удосконалення національної системи управління ландшафтними пожежами. Нещодавно у рамках її підготовки відбувся національний круглий стіл. До онлайн-участі у ньому долучилися представники Міндовкілля, екологічного парламентського комітету, Центру глобального моніторингу пожеж із Німеччини та українські науковці.

Нагадаємо, підготовка цього стратегічного документа мала досить серйозні причини – квітневі масштабні пожежі на Житомирщині та в Зоні відчуження ЧАЕС. Відтоді на рівні Уряду та парламенту кипить робота над створенням запобіжників, аби подібне вогняне лихо не повторилося. Від наукової спільноти за цей час пролунало чимало рекомендацій та порад, що саме варто врахувати під час розробки нових нормативних актів, щоб вони справді мали ефект, бо, приміром, збільшення штрафів за порушення пожежної безпеки у лісах саме по собі нічого не змінить, потрібно паралельно вчити громади, що живуть біля лісу, як захистися самостійно від вогню.

На цьому вкотре наголосили науковці під час круглого столу, представивши результати всеукраїнського опитування постійних лісокористувачів та структур, діяльність яких пов’язана з охороною природних ландшафтів від пожеж та їх гасінням. Опитування проводила робоча група з розробки проєкту Державної стратегії національної системи управління ландшафтними пожежами.

У ньому взяли участь 154 респонденти у 21 області України. Так, 62% опитаних вважає існуючу систему охорони лісів та ландшафтів від пожеж такою, що має серйозні недоліки і потребує удосконалення, решта – що система не працює і потребує повного переосмислення та реорганізації. У респондентів запитували, що, на їхню думку, потрібно зробити для покращення системи охорони лісів від пожеж? 21% опитаних вважає, що треба оновлювати матеріально-технічну базу лісгоспів, 14% – передбачити державне фінансування на охорону лісів від пожеж, по 11% опитаних зазначили на необхідності посилення відповідальності громадян та землекористувачів, на використанні сучасних систем та технологій для виявлення пожеж і на активній просвітницькій роботі з населенням. Загалом це опитування – як зріз нинішнього стану справ у лісовому секторі. Як отримані дані допоможуть у подальшій роботі над стратегією захисту лісів від пожеж, детальніше розповів професор кафедри лісівництва Національного університету біоресурсів і природокористування України, директор Регіонального Східноєвропейського центру моніторингу пожеж Сергій Зібцев.