Тиждень правових знань - 2019. День третій: шлюбний договір в полі зору учасників семінару-бесіди
У Тиждень правових знань увагу приділили і правореалізації – шлюбному договору. Саме цьому інституту сімейного права було приурочено семінар-бесіду зі студентами 4 курсу факультету садово-паркового господарства.
Бесіду розпочали з історії шлюбних договорів, яка сягає своїм корінням у давнину – в часи Давнього Єгипту, Стародавньої Греції та Риму. Перші згадки про шлюб датовані III тисячоліттям до н.е. «Настанови Птахотепа» були створені в Єгипті.
У Давній Греції за законом спартанського реформатора Лутунгу молоді люди повинні були брати за дружину дівчат з незаможних сімей, що унеможливлювало концентрацію великих капіталів в одній родині. Це сприяло ідеї рівності вільних людей.
На території сучасної України до XI ст. шлюбні відносини регулювалися на рівні звичаєвого права. Вже тоді існував інститут заручин та посаг-майно подружжя, яке надавалося їм батьками або родичами.
Розглянули особливості зіркових шлюбних контрактів та обговорили, які з цих положень можуть міститися у шлюбних договорах в Україні.
Особливий інтерес у учасників викликали договори, що регулюють майнові відносини подружжя та осіб, які проживають в "цивільному" шлюбі (шлюбний договір, договір про поділ майна подружжя, договір про виділ частки одного з подружжя зі складу усього майна подружжя, договір про визначення порядку користування майном).
Олена Чомахашвілі,
доцент кафедри теорії
та історії держави і права