Відкрито навчально-науково-виробничу лабораторію технологій у свинарстві

4 листопада 2011 року
На останній колегії Міністерства аграрної політики і продовольства України міністр М.В. Присяжнюк особливу увагу приділив питанням розвитку галузі тваринництва. Незважаючи на труднощі і проблеми, Україна, як і раніше, зберігає значний потенціал для її росту і інтенсивного розвитку, основним напрямком якого має стати забезпечення рентабельності капіталовкладень і виробничої діяльності в умовах високої затребуваності ринком продукції тваринництва. Цим критеріям відповідає, насамперед, свинарство, яке характеризується швидкою оборотністю капіталу, забезпечуючи високу рентабельність і окупність капіталовкладень. Цикл промислового вирощування і відгодівлі свиней в 2-2,5 рази коротший, ніж великої рогатої худоби, питома собівартість витрат по годівлі - нижча в 1,5-1,8 рази, крім того значно менші ветеринарні витрати, трудоємність тощо. А додатковий кормовий ресурс для цієї галузі може бути досить легко отриманий завдяки зростаючим обсягам виробництва зерна.
Керівництво Національного університету біоресурсів і природокористування України теж приділяє розвитку галузі свинарства велику увагу. Так, 1 листопада в навчально-дослідному господарстві НУБіП України «Агрономічна дослідна станція» після кардинального технічного переоснащення свинарника відкрито навчально-науково-виробничу лабораторію «Технологій у свинарстві».
Ректор академік Д.О. Мельничук відмітив, що державна політика розвитку тваринництва у навчально-науково-виробничих підрозділах університету реалізується конкретними пілотними проектами, які дозволяють на рівні міжнародних стандартів вести підготовку та стажування кадрів, здійснювати наукові дослідження та втілювати у життя реальні інноваційні проекти, такі як цей.
Сучасні технології свинарства індустріального типу дозволяють у короткі терміни не тільки збільшити обсяги виробництва свинини, а й знизити її собівартість. В умовах більш дешевих кормів (якщо порівнювати з іншими країнами) українська продукція свинарства може бути не лише конкурентоспроможною, порівняно з імпортом, але й мати потенціал для експорту в інші країни.
Тож декілька слів про нову навчально-науково-виробничу лабораторію технологій у свинарстві.
Технологія виробництва свинини передбачає годівлю тварин різних статево-вікових груп відповідними повнораціонними комбікормами. Роздавання кормів здійснюється автоматичною системою: свиноматкам – дозовано, у індивідуальні годівниці, а молодняку на дорощуванні і відгодівлі - «досхочу», у групові. Ця система включає бункер оперативного запасу для зберігання дво- або триденного запасу комбікормів, приймальної воронки з електроприводом, ланцюгово-шайбового транспортера кормів, електроприводу, сенсора зупинки транспортера, бункерних годівниць та дозаторів. Дозатори використовуються у відділеннях свиноматок для суворого дотримання раціону годівлі за програмою.
У кожній годівниці для підсисних свиноматок встановлена ніпельна напувалка. Свиноматка сама регулює кількість води, тим самим забезпечується оптимальна годівля сухим комбікормом з додатковим зволоженням його в годівниці. Корито для корму і поїлка в станку для опоросу фіксуються на певній відстані від підлоги, тим самим вивільняючи додаткове місце для матки. Станки для опоросу оснащені лампами з інфрачервоним випромінюванням. Температура під лампою досягає 30 °С, під маткою вона повинна бути 16-18 °С. Інфрачервоне випромінювання, крім іншого, ще й дезінфікує середовище. У приміщенні встановлено ніпельні напувалки під кутом 45°. Доза подачі корму регулюється в широкому діапазоні - залежно від віку поросят.
Утримання тварин - індивідуальне (кнурів-плідників, поросних і підсисних свиноматок) та групове (молодняк на дорощуванні і відгодівлі).
Особлива увага приділяється забезпеченню оптимального мікроклімату в окремих секціях приміщення з допомогою вентиляції. У літній період, коли зовнішня температура висока, збільшується продувність ферми свіжим повітрям. Однак при цьому важливо пам’ятати, що у маленьких поросят надмірний приплив свіжого повітря може призвести до захворювань, тому ферма оснащена пультом автоматичного контролю вентиляції.
У перспективі ферма буде дообладнана ефективною системою видалення гною та його анаеробного зброджування. А також модернізуються станки для утримання поросних свиноматок та кнурів-плідників.
Зараз на свинофермі є достатні підстави для організації 21 або 28-денного ритму виробництва свинини з подальшим введенням в дію свинарника-відгодівельника.
 
Г.А. Голуб,
директор НДІ техніки і технології

Регіональні навчальні заклади (синій)Набір на навчання (синій)_2015Захисти дисертацій

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook