Рада роботодавців: Сучасні виклики та перспективи підготовки фахівців на факультеті економіки і туризму в Бережанському агротехнічному інституті

2 квітня 2025 року
31 березня 2025 року відбулося розширене засідання Ради роботодавців факультету економіки і туризму за участю гарантів освітніх програм, завідувачів кафедр, представників наукової спільноти, студентського самоврядування, випускників факультету. На порядку денному обговорювалися питання сучасних викликів і перспектив підготовки фахівців на факультеті та внесення пропозицій, змін щодо удосконалення освітньо-професійних програм на 2025-2026 н. р. Захід проводився в змішаному форматі: офлайн та онлайн.
 
У засіданні взяли участь: Володимир ПЕТРОВСЬКИЙ, голова Ради роботодавців, голова Саранчуківської ОТГ; Володимир ЦЕПЛІЦЬКИЙ, керуючий відділенням ТВБВ №10019/032 ПАТ «Державний ощадний банк України»; Світлана ТИХА, керуюча Тернопільської філії ПАТ Страхової групи «ТАС»; Володимир ГУМЕНЮК, головний бухгалтер ТОВ Індустріальний парк «Західний промисловий ХАБ», випускник факультету; Віталій КЛАДОЧНИЙ, директор, менеджер по роботі з персоналом ПП «Оріон-А»; Ігор ЛУЦІВ, фінансовий директор «Гадз-Агро», випускник факультету; Сергій БЕРКУТОВ,начальник відділу адміністрування податків Головного управління ДПС у Тернопільській області; Світлана ЛИПНА, начальниця відділу економічного розвитку Бережанської міської ради; Олена МЕЛЬНИЧУК, начальниця відділу культури, туризму та релігій Бережанської міської ради; Ірина МИГОВИЧ, директор ДІАЗ у м. Бережани; Марія ШЕВЦІВ, провідна спеціалістка з питань туризму; Василь БОХНАК, економіст відділу економіки виробництва компанії «КОНТІНЕНТАЛ ФАРМЕРС ГРУП», випускник факультету; Наталя ДРОЗД, директорка туристичної агенції «Сонце Вид-Тур»; Ірина ДАНИЛІВ, голова студентської ради факультету економіки і туризму.
 
Засідання відкрила декан факультету економіки і туризму, к.е.н., доцент Любов ЯРЕМА, яка представила учасників та привітала всіх членів Ради роботодавців і запрошених гостей заходу, ознайомила присутніх із оновленим складом Ради роботодавців, побажала плідної праці й цікавої дискусії.
 
Надалі до присутніх із вітальним словом звернувся директор ВП НУБіП України «Бережанський агротехнічний інститут», д.е.н, професор Мирон ЖИБАК. У своєму виступі коротко ознайомив присутніх із досягненнями, викликами сьогодення та окреслив перспективи розвитку інституту, наголосив на необхідності тісної співпраці із роботодавцями. Мирон Миколайович відмітив, що якість підготовки фахівців в інституті залежить від рівня залучення представників роботодавців до освітнього процесу, виокремив їх роль в акредитації освітніх програм. Кожен заклад освіти прагне вибудувати власну стратегію розвитку, згідно з якою високий рівень кваліфікації випускників відповідатиме актуальним запитам на сучасному ринку праці. Він висловив подяку керівникам підприємств, установ, які найбільше сприяють у проходженні здобувачами вищої освіти виробничого навчання, виробничих практик та стажуванні науково-педагогічних працівників нашого закладу. Підкреслив важливість адаптації завдань програм практик відповідно до сучасних умов, оновлення навчальних планів з урахуванням реальних потреб ринку праці та підготовку здобувачів освіти до викликів професійного середовища.
 
Продовжуючи захід, декан факультету Любов ЯРЕМА відмітила актуальність даної зустрічі та вказала на важливість обміну досвідом з питань забезпечення якісної підготовки фахівців освітніх програм першого (бакалаврського) і другого (магістерського) рівнів вищої освіти. Декан наголосила на ключовій ролі у забезпеченні змісту та якості вищої освіти роботодавців, стейкхолдерів, учасників освітнього процесу. Декан акцентувала увагу на важливості розробки якісних, конкурентних освітніх програм, які зацікавлять майбутніх абітурієнтів 2025 року вступу, адже сучасний ринок праці диктує свої умови — здійснювати підготовку ініціативних, конкурентоздатних та професійно-компетентних фахівців, які повинні відповідати не тільки вимогам освітніх стандартів, а й потребам суспільства і роботодавця. Любов ЯРЕМА наголосила на усіх змінах, які відбуваються у вищій освіті, зупинилася на введенні в ОПП для бакалаврів усіх спеціальностей теоретичного курсу «Базової загальної військової підготовки» у 2025-2026 н.р. Разом з тим, звернула увагу на постійне оновлення матеріально-технічної бази факультету, що суттєво впливає на якість підготовки фахівців. Не дивлячись на складні умови, які склалися в Україні адміністрацією інституту і факультету проведено ряд заходів щодо покращення МТБ, технічного оснащення, а також відмітила, що 01 березня 2025 року кафедра обліку і аудиту отримала статус «Сертифікований центр Академії MASTER-рішень». Вона зазначила, що важливою складовою факультету є профорієнтаційна робота, а тому дуже важливо долучитись до профорієнтації всім стейкхолдерам.
Гаранти освітніх програм бакалаврського рівня «Менеджмент» — професор Світлана СУДОМИР, «Економіка підприємства» — доцент Ірина ГУРСЬКА, «Облік і аудит» — доцент Ореста БОДНАР, «Туризм» — доцент Богдан ЛУГОВИЙ, магістерського рівня «Економіка підприємства» — доцент Галина ХРИСТЕНКО представили освітні програми, розкрили їх унікальність, фокус та особливість підготовки здобувачів, коротко надали інформацію щодо тих частин програми, які є визначальними у формуванні компетентностей та результатів навчання. Проінформували стейкхолдерів стосовно того, що пропозиції та рекомендації роботодавців, наукової спільноти, здобувачів вищої освіти, які висловлені на попередніх зустрічах, були враховані під час перегляду освітніх програм на засіданнях кафедр, а також за їх рекомендацією було введено низку нових вибіркових дисциплін, які спрямовані на забезпечення загальних і спеціальних (фахових) компетенцій за кожною із спеціальностей.
Ключовими питаннями під час обговорення проєктів ОПП були: відповідність освітніх компонентів визначеним компетентностям, змістовне наповнення навчальних дисциплін, доцільність розподілу кредитів для опанування освітніх компонентів, ефективність використаних видів навчальних занять, якість практичної підготовки, відповідність освітніх програм сучасним тенденціям ринку праці тощо.
 
Голова Ради роботодавців Володимир ПЕТРОВСЬКИЙ зазначив, що з метою підвищення якості підготовки фахівців на факультеті зроблено чимало. Сьогодні триває активний пошук шляхів вдосконалення співпраці в освітньому процесі, практичній підготовці студентів, створенні умов для їх навчання на виробництві, покращення матеріальної бази. Кожне засідання Ради роботодавців факультету — це обговорення нагальних питань, прийняття важливих рішень, — наголосив Володимир ПЕТРОВСЬКИЙ. Звертаючись до представників Ради, закликав колег брати активну участь в обговоренні пропозицій щодо оновлення навчальних планів, запровадження цікавих вибіркових дисциплін, які б сприяли формуванню фахових компетентностей здобувачів вищої освіти.
 
Активну участь в обговоренні освітніх програм взяли роботодавці. Так, Володимир ЦЕПЛІЦЬКИЙ відмітив, що багаторічна та всебічна співпраця дозволяє нам розвивати та удосконалювати освітні програми і переймати досвід. Якість освітніх програм, рівень освіти здобувачів є досить високими і тому необхідно продовжувати здійснювати підготовку конкурентоспроможних фахівців для внутрішнього ринку.
 
Олена МЕЛЬНИЧУК звернула увагу на збалансованості складових ОП з туризму, що є ключовими для фахівців цієї галузі, а також відмітила, що представлена освітньо-професійна програма включає в себе інтенсивну підготовку майбутніх фахівців даної сфери за вимогами сучасності. В програмі окрім нормативних дисциплін є доречно розподілена структура вибіркових дисциплін, що дозволить отримати більш спеціалізовану підготовку за бажанням самого здобувача вищої освіти. Наголосила на позитивному досвіді співпраці зі студентами інституту, а також відмітила, що молодь активно демонструє гнучкість, швидкість у прийнятті рішень та нетрадиційні підходи у вирішенні проблем.
 
Ірина МИГОВИЧ наголосила нанеобхідності продовження співпраці закладу вищої освіти, туристичних підприємств і музейних установ як у питаннях теоретичної, так і практичної підготовки та залучення студентів до розробки та апробації нових туристичних маршрутів територією області. Вона відзначила важливість вивчення здобувачами дисципліни «Менеджмент туризму», що допоможе майбутнім фахівцям подавати заявки на отримання грантів.
 
Світлана ТИХА відзначила постійну комунікацію і тісну співпрацю з факультетом, яка відображається у залученні до спільних освітніх заходів та працевлаштування випускників, виокремила позитивні зміни у формуванні індивідуальної освітньої траєкторії здобувачів освіти, яка є важливим елементом формування фахових компетентностей майбутніх фахівців.
 
Марія ШЕВЦІВ подякувала науково-педагогічним працівникам і студентам за активну співпрацю із музеями м. Бережани та окреслила майбутні орієнтири співпраці.
 
Світлана ЛИПНА закцентувала увагу на актуальності освітніх програм та відповідності викликам сьогодення, важливості оволодіння здобувачами управлінських компетентностей з урахуванням особливостей функціонування сучасних підприємств, а також зацікавила присутніх пізнавальною розповіддю про роботу в органах місцевого самоврядування, про компетентності, які вкрай необхідні для сучасного публічного службовця.
 
Віталій КЛАДОЧНИЙ порушив питання щодо значимості і важливості введених сучасних дисциплін в освітньо-професійні програми й навчальні плани для професійної підготовки фахівців аграрного сектору економіки України; врахування професійних компетентностей при вивченні дисциплін як фахового, так і вибіркового спрямування, а також відмітив, що в умовах воєнного стану особливого значення набуває інноваційна та наукова складові виробничо-господарської діяльності економічних суб’єктів. Важливо в освітньому процесі використовувати нові освітні технології щодо методики в організації виробництва та управління підприємством.
 
Володимир ГУМЕНЮК відзначив, що сучасні умови, динамічні зміни законодавства з питань обліку і оподаткування вимагають від майбутніх фахівців у сфері обліку не лише глибоких знань, а й високої гнучкості. Крім того, автоматизація процесів і глобалізація аудиторських послуг створюють нові виклики, що вимагають оновлення підходів до підготовки фахівців. Сучасний аудит вже не обмежується лише перевіркою фінансової звітності. Вагомого значення набуває аналітика великих даних, використання штучного інтелекту та методів оцінки ризиків. У зв’язку з цим важливо, щоб випускники мали навички роботи з цифровими технологіями, знання сучасних аудиторських платформ, а також уміння проводити фінансовий аналіз та виявляти помилки у звітності клієнтів. Сучасний бухгалтер повинен володіти широтою мислення, щоб розуміти основи сучасного бізнесу, адже підприємства та організації зіштовхуються з усе більш комплексними й складними операціями і управління ризиками.
 
Василь БОХНАК відмітив, що сучасний економіст — це фахівець, який займається вивченням економічних процесів, аналізом фінансових даних та розробкою рекомендацій для покращення економічної ситуації. Такі фахівці досліджують різні аспекти економіки, такі як ринок, попит і пропозицію, інфляцію, безробіття та міжнародну торгівлю. Для успішної кар’єри в галузі економіки фахівець повинен впевнено поводитися з ПК, вміти працювати в спеціалізованих програмах, знати бухгалтерський облік та податкове законодавстві, великим плюсом є володіння англійською мовою.
 
Основну увагу Сергій БЕРКУТОВ приділив розвитку та змінам у законодавстві, які визначатимуть майбутнє бухгалтерського обліку та фінансової звітності, підкреслив важливість автоматизації процесів, штучного інтелекту, роботи з великими даними та цифрових технологій у сучасному аудиті. Він зазначив, що без інтеграції цих компонентів у освітні програми майбутні фахівці не зможуть відповідати сучасним викликам, адже сучасний аудит та фінансовий моніторинг функціонують у ризик-орієнтованому середовищі, яке потребує постійного оцінювання ризиків, моніторингу та адаптації. На завершення відзначив високий рівень збалансованості освітніх програм, водночас запропонував уточнити окремі компетентності та приділити більше уваги цифровим технологіям в аудиті.
 
Ігор ЛУЦІВ відзначив, що постійний зв’язок з гарантами ОП дозволяє вибудувати тісну співпрацю. Наголосив, що для здобувачів вищої освіти важливо максимально врахувати практичну складову, поділився з учасниками зустрічі своїм баченням підготовки фахівців з урахуванням вимог ринку праці та необхідності формування у здобувачів вищої освіти комунікативних, лідерських компетентностей, підкреслив важливість все більш широкого впровадження елементів дуальної форми здобуття освіти. Відмітив, що його підприємство має багаторічний досвід співпраці із кафедрою економіки і менеджменту стосовно підвищення кваліфікації НПП, проходження практики та працевлаштування випускників. Спікер звернув увагу на важливість врахування запитів стейкхолдерів, зокрема потреб аграрного бізнесу, підкреслив галузевий підхід в освітньо-професійній програмі «Економіка підприємства».
 
До обговорення освітньо-професійних програм долучилася здобувачка вищої освіти третього курсу спеціальності 071 «Облік і оподаткування», голова студентської ради факультету Ірина ДАНИЛІВ, яка відмітила активну участь студентів в обговоренні та вирішенні питань удосконалення освітнього процесу, озвучила думку колег, висловлених на засіданні студентського активу, стосовно вибіркових дисциплін з акцентом на практичну складову.
 
Учасники зібрання активно і плідно попрацювали, обговорили всі зміни та уточнення, а зібрана інформація (відгуки, пропозиції від учасників) будуть слугували основою для удосконалення змісту та якості підготовки здобувачів вищої освіти.
 
Підсумовуючи результати засідання, Любов ЯРЕМА подякувала присутнім і відзначила надзвичайно робочу, дружню, професійну атмосферу зібрання, яка дала змогу напрацювати низку актуальних питань, що потребують вирішення для удосконалення організації освітнього процесу.
 
 
Любов ЯРЕМА,
 декан факультету економіки і туризму

Регіональні навчальні заклади (синій)Захисти дисертаційНабір на навчання (синій)_2015

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook