Січнева серія заходів з підвищення фінансової обізнаності учнівської молоді в рамках профорієнтаційної роботи кафедри банківської справи та страхування
Майбутнє належить тим,
хто готується до нього сьогодні.
Малькольм Ікс
«Освіта — це найпотужніша зброя, яку ви можете використати, щоб змінити світ» — ці слова Нельсона Мандели актуальні як ніколи, особливо для молоді, яка стоїть на порозі дорослого життя. Комунікація університетів із школярами є важливою складовою, адже саме зараз вони формують свої професійні орієнтири, визначають майбутній шлях і шукають відповіді на запитання: ким я хочу стати? У цій мандрівці досягнень фінансова грамотність є тим фундаментом, який не лише допомагає орієнтуватися у світі, але й відкриває двері до фінансової незалежності та успіху.
Власне, кафедра банківської справи та страхування НУБіП України присвятила перший місяць 2025 року профорієнтаційній роботі, щоб допомогти учнівській молоді зробити усвідомлений вибір професійного шляху. Сучасний світ вимагає від молоді не лише високого рівня знань, а й уміння орієнтуватися у фінансових питаннях, приймати зважені рішення та планувати своє майбутнє. Саме тому профорієнтаційні зустрічі з провідними фахівцями у сфері вищої освіти стають неоціненним ресурсом для школярів, які стоять на порозі вибору свого життєвого шляху. Це не просто лекції чи тренінги — це можливість отримати практичні навички, поради від експертів та натхнення до досягнення власних цілей.
22 січня 2025 року, в День Соборності України, кандидат економічних наук, доцент кафедри банківської справи та страхування Ольга ФАЙЧУК з дружнім візитом відвідала Хотівський академічний ліцей імені Левка Лук’яненка Феодосіївської сільської ради Обухівського району Київської області в рамках профорієнтаційної роботи кафедри та Академії фінансової грамотності "FinHub_4.0".
Зустріч з учнями 10-х та 11-х класів була присвячена підвищенню фінансової обізнаності та формуванню правильного фінансового мислення. Відбулось обговорення, чому так важливо бути фінансово грамотним у сучасному світі, і як ці знання можуть допомогти у досягненні життєвих цілей.
Для створення інтерактивної атмосфери учні виконували завдання, які допомогли їм зрозуміти основи фінансового планування. Домашнє завдання також стало логічним продовженням зустрічі: школярам було запропоновано порахувати свої щомісячні витрати і визначити, скільки часу їм знадобиться для накопичення "подушки безпеки" на три місяці. Особливим моментом стало вручення трьом найсміливішим учням «Ліцензій на фінансовий успіх». Це символічне нагородження підкреслило важливість не лише знань, але й сміливості діяти. Найактивніші учасники отримали пам’ятні подарунки, що надало додаткового емоційного заряду.
Окрім тренінгу з учнями, відбулася конструктивна розмова з директоркою ліцею Наталією НЕРУШ, її заступницею з навчально-виховної роботи Валентиною БІЛОКРИНИЦЬКОЮ та вчителем з фінансоовї грамотності Оленою ПОГРЕБНЕЮ. Ми підписали договір про співпрацю, окресливши перспективні напрями взаємодії між кафедрою банківської справи та страхування НУБіП України, зокрема Академією фінансової грасотності FinHub_4.0 і Хотівським ліцеєм. Це відкриває нові можливості для спільних проєктів, освітніх заходів та профорієнтаційної роботи.
Особливу подяку висловлюємо керівництву Хотівського академічного ліцею імені Левка Лук'яненка, зокрема директорці Наталії НЕРУШ, заступнику директора з навчально-виховної роботи Валентині БіІЛОКРЕНИЦЬКІЙ та класному керівнику 11 класу Ользі ДРАЧУК за теплий прийом, відкритість до співпраці та підтримку в організації заходу. Ваша гостинність та зацікавленість у підвищенні рівня фінансової обізнаності молоді є надзвичайно важливими для формування їхнього успішного майбутнього. Ваша увага до профорієнтаційної роботи — це вклад у розвиток нової генерації фінансово грамотних, свідомих громадян, які стануть рушіями змін у суспільстві. Сподіваємось, що наше партнерство стане плідним і результативним. Дякуємо за довіру та спільне прагнення до вдосконалення освіти!
28 січня 2025 року завідувачка кафедри банківської справи та страхування Вікторія КОСТЮК та доцентка кафедри Ольга ФАЙЧУК провели профорієнтаційну зустріч з учнями 11 класів Спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №264 з поглибленим вивченням англійської мови Деснянського району міста Києва. Метою заходу було ознайомлення школярів із сучасними викликами економічної освіти та перспективами навчання у провідному закладі вищої освіти України — НУБіП України.
У першій частині дружньої зустрічі Ольга ФАЙЧУК провела інтерактивний міні-тренінг, спрямований на підвищення фінансової обізнаності учнів. Випускники дізналися про важливість бути фінансово обізнаною людиною, про фінансове мислення, основи планування бюджету, заощадження, інвестиції, диверсифікацію ризиків та як досягти фінансової свободи. Захід викликав жвавий інтерес у молоді, яка активно долучалася до обговорень і вправ.
В продовження розмови Вікторія КОСТЮК розповіла про важливість отримання економічної освіти у сучасному світі та перелік спеціальностей на економічному факультеті. Вона поступово перевала фокус уваги на переваги спеціальності 072 – «Фінанси, банківська справа, страхування та фондовий ринок» саме в НУБіП України. Під час презентації зосереджено увагу на ключових перевагах: перспективи працевлаштування; практичний досвід; підготовка до підприємництва; активне студентське життя. Загалом було наголошено, що НУБіП України пропонує широкий спектр можливостей для участі у наукових дослідженнях під менторством викладачів, академічну мобільність, спеціалізацію у галузях сільського господарства. Крім того, пані Вікторія закцентувала увагу на можливості отримати військове звання та вчитися на кафедрі військової підготовки, що є надзвичайно важливим в умовах сучасних викликів.
Захід виявився надзвичайно інформативним та корисним для учнів СШ №264. Вони отримали не лише нові знання з фінансової грамотності, а й чітке розуміння перспектив та переваг навчання в НУБіП України. Окремо було висловлено сподівання на швидке настання миру в Україні, що відкриє ще більше можливостей для розвитку молоді та реалізації їхніх амбітних планів. Організатори щиро сподіваються, що ця зустріч надихнула майбутніх випускників на свідомий вибір майбутньої професії та закладу вищої освіти.
Щиро вдячні за сприяння директору Юлії ЛАБЗУН, заступнику директора з виховної роботи Олені ПРИПІЯЛО та вчителю англійської та німецької мов Катерині СОЛОМЧЕНКО. Сподіваємось на подальшу плідну співпрацю.
28 січня 2025 року ми завітали до Петрівського ліцею Петрівської сільської ради, с. Старі Петрівці. Викладачі кафедри банківської справи та страхування Лідія АВРАМЧУК та Сергій МЕЛЬНИК зацікавили майбутніх абітурієнтів інформацією про фінансове шахрайство, що викликало жвавий інтерес та емоції у присутніх. Учні 10-11 класів проявили особливий інтерес до цікавого студентського життя, яке сповнене незабутніх подій, нових знайомств. Директор ліцею Ольга ПЕТРОВСЬКА Вікторівна наголосила, що із задоволенням ліцей долучиться до Дня відкритих дверей та відвідають Музей грошей, банківської справи та страхування, який створений при кафедрі.
Наступного дня, 29 січня 2025 року, доценти кафедри банківської справи та страхування НУБіП України Олена ЖАРІКОВА та Ольга ФАЙЧУК завітали до Білоцерківського академічного ліцею «Мала академія наук». Зустріч, орієнтована на учнів 10-11 класів, стала черговим кроком у напрямку підвищення фінансової обізнаності молоді та їхньої підготовки до дорослого життя.
Захід розпочався з інтерактивного тренінгу на тему «Фінансова грамотність та шлях до фінансової свободи», під час якого старшокласники не лише отримали теоретичні знання, а й виконували практичні завдання, що допомогли їм краще зрозуміти основи фінансового планування та управління особистими фінансами. Обговорювали важливість створення "подушки безпеки", формування правильних фінансових звичок, фінансового мислення та інвестування у власне майбутнє в усіх аспектах.
Наступним етапом зустрічі стала розповідь Олени ЖАРІКОВОЇ про переваги навчання у Національному університеті біоресурсів і природокористування України. Викладачі кафедри банківської справи та страхування детально розповіли про можливості, які відкриває навчання в одному із провідних ЗВО, поділилися історіями успіху випускників і запросили учнів на День відкритих дверей.
Значущим моментом стало підписання договору про співпрацю між кафедрою банківської справи та страхування НУБіП України, Академією фінансової грасотності FinHub_4.0 та Білоцерківським академічним ліцеєм «Мала академія наук». Це відкриває нові горизонти для подальшої взаємодії та колаборації, зокрема проведення спільних освітніх проєктів, тренінгів та консультацій для старшокласників.
Під час зустрічі ліцеїсти активно долучалися до обговорення, ставили запитання. Найактивніші отримали пам’ятні подарунки, що стало приємним завершенням заходу. Вже традиційно, Ольга ФАЙЧУК вручила найсміливішим учням «Ліцензію на фінансовий успіх». Власне найактивніші учні отримали цікаві подаруночки та були відзначені призовими місцями у вікторині, зокрема: Олену ГРИНЕВИЧ, Марка МАМЕНКА, Артема ЧЕРНИША, Олексія СИЗІКОВА. Загалом хочеться відмітити особливу активність 10-А класу.
Особливу подяку хочемо висловити директору ліцею, заслуженому вчителю України, вчителю правознавства, вчителю-методисту Михайлу Григоровичу ЯРЕМЕНКУ за гостинний прийом, сприяння проведенню зустрічі та підтримку профорієнтаційної роботи.
Ця зустріч ще раз довела: фінансова грамотність є важливим інструментом для досягнення успіху, а свідомий вибір майбутньої професії — запорукою реалізації власного потенціалу.
30 січня 2025 року в Опорному закладі освіти «Гребінківський ліцей» Гребінківської селищної ради Білоцерківського району відбулася зустріч із представником Національного університету біоресурсів і природокористування України. Профорієнтаційне заняття для учнів 10-11 класів провела доцент кафедри банківської справи та страхування Олена ЖАРІКОВА.
Опорний заклад освіти «Гребінківський ліцей», під керівництвом директора Дар’ї РОМАНЕНКО, активно займається підготовкою учнів до свідомого вибору майбутньої професії. Основною метою профорієнтаційної роботи є надання учням актуальної інформації про спеціальності та вимоги до професій, розвиток навичок самопізнання й адаптація до сучасного ринку праці. Під час заходу учні отримали практичні рекомендації щодо вибору майбутнього навчального закладу, ознайомилися з можливостями продовження освіти в університеті та відокремлених підрозділах ЗВО. Важливу роль у процесі профорієнтації відіграє співпраця закладу з вищими навчальними установами та підприємствами, що надають молоді змогу детально ознайомитися зі специфікою різних професій. Завдяки організованій зустрічі учні ліцею дізналися про: умови вступу та спеціальності у вищих навчальних закладах; особливості різних професій та вимоги ринку праці; можливості практичного навчання та стажування у відповідних сферах.
Профорієнтаційна робота в «Гребінківському ліцеї» проводиться щороку, а випускники закладу традиційно беруть участь у Днях відкритих дверей університету. Цього року ліцей знову отримав запрошення відвідати Національний університет біоресурсів і природокористування України, що підтверджує успішну співпрацю між школою та вишами. Також було підписано договір про співпрацю, що відкриває нові перспективи для майбутніх студентів.
Особливу увагу під час профорієнтаційної роботи було приділено розповіді про спеціальність 072 — «Фінанси, банківська справа, страхування та фондовий ринок». Учні отримали детальну інформацію про перспективи професійного розвитку у фінансовій сфері, актуальні тенденції ринку та можливості працевлаштування після здобуття відповідної освіти.
Висловлюємо щиру подяку директору «Гребінківського ліцею» Дар’ї РОМАНЕНКО за сприяння у проведенні профорієнтаційної роботи та створення сприятливих умов для професійного розвитку учнів.
31 січня 2025 року в Білоцерківському ліцеї іноземних мов-гімназії № 9 відбулася зустріч із учнями старших класів. Ця подія стала чудовим завершенням серії профорієнтаційних тренінгів, що допомагають молоді усвідомити важливість фінансової грамотності та зробити усвідомлений вибір професійного майбутнього.
Ба більше, цей захід був дуже хвилюючим, адже повернення до рідного ліцею завжди викликає теплі емоції, а коли це повернення ще й пов’язане з важливою місією — це особливий момент. Так, Ольга ФАЙЧУК, доцентка кафедри банківської справи та страхування НУБіП України, яка була ученицею цього навчального закладу, виступила перед старшокласниками в новій ролі – наставниці та провідниці у світ фінансової грамотності та вищої освіти.
На початку учні дізналися про основи фінансового успіху, важливість правильного фінансового мислення та навички управління власними ресурсами. У форматі живого діалогу старшокласники обговорювали, як фінансова грамотність допомагає у досягненні життєвих цілей, як уникати фінансових пасток та з чого почати власний шлях до фінансової незалежності.
Продовжила розмову Олена ЖАРІКОВА, пояснивши майбутнім випускникам особливості вступної кампанії, переваги навчання, зокрема наголосила, що кожен охочий здобувач освіти може взяти участь у програмах академічних обмінів із кращими європейськими та американськими університетами, адже ЗВО має договори з більше, ніж 50-ма вишами світу про партнерство, реалізує більше 150 міжнародних договорів про співпрацю. Загалом, НУБіП України надає можливість навчатися за міжнародними магістерськими програмами в університетах США, Німеччини, Японії, Польщі, Нідерландів, Китаю, а по завершенню отримувати «подвійний диплом» університету-партнера. Крім того, студенти університету мають змогу навчатися у групах з викладанням дисциплін англійською мовою за 19 напрямами підготовки. Щорічно перелік спеціальностей і предметів розширюється. Після закінчення університету випускники отримують відповідний сертифікат.
Ключовою стала розмова про перспективи майбутньої професії у сфері фінансів, банківської справи, страхування та фондового ринку. Учні проявили неабияку активність, ставили безліч питань, ділилися своїми думками та отримали не лише корисну інформацію, а й подарунки за найцікавіші запитання та участь в інтерактивних завданнях. Вже традиційно, найсміливіші вибороли свої «Ліцензії на фіннасових успіх».
Особливу подяку за організацію заходу висловлюємо директорці Білоцерківського ліцею № 9 Олені ТКАЧ, а також класному керівнику 10 класу Наталії РОНСЬКІЙ за сприяння у проведенні зустрічі. Завдяки таким ініціативам учні отримують не лише корисні знання, а й натхнення для свого майбутнього вибору.
Щиро вдячні всім, хто долучився до реалізації цієї ініціативи, та сподіваємося на подальшу плідну співпрацю задля економічного процвітання України. Разом наближаємо нашу найшвидшу перемогу!
Слава Україні! Героям Слава!
Вікторія КОСТЮК,
завідувачка кафедри
банківської справи та страхування
Ольга ФАЙЧУК,
доцентка кафедри
банківської справи та страхування