Викладачі кафедри обліку та оподаткування долучились до інформаційних сесій ГО «Дівчата» з правових питань

2 лютого 2025 року
З 22 по 31.01.2025 року Громадською організацією (ГО) «Дівчата» був реалізований проєкт «Підвищення рівня безпеки, захищеності та психічного здоров'я жінок і дівчат, а також просування їхніх прав людини», який спрямований на комплексну підтримку та розвиток українських жінок та дівчат. Проєкт здійснений за технічної підтримки ООН Жінки в Україні та фінансування Жіночого фонду миру та гуманітарної допомоги ООН (WPHF), гнучкого та оперативного інструменту фінансування, що підтримує якісні заходи для підвищення спроможності місцевих жінок у запобіганні конфліктам, реагуванні на кризи і надзвичайні ситуації та використання ключових можливостей миробудівництва.

Засновницею та директоркою ГО «Дівчата», її ідейною натхненницею та мотиваторкою є кандидатка соціологічних наук Юлія Спориш. В пологовому будинку міста Києва, де засновниця проєкту готувалась стати мамою, відбулось знайомство з майбутньою лекторкою «Дівчат» Наталією Яремчук — лікарем-гінекологом, яка не лише приймала пологи, а й супроводжувала молодих матерів у перші дні їх знайомства з новою роллю. В той же час там знаходилась жінка, що відіграла важливу роль у становленні ідеї створення ГО «Дівчата». Вона була сумна та розгублена, абсолютно не готова до народження дитини, відчувала себе жертвою обставин замість того, щоб насолоджуватися очікуванням нового життя, яке вона мала подарувати світові. Реальність виявилася для неї несподіваною. Саме це і стало поштовхом для народження ідеї та місії ГО «Дівчата».

Що заважає молодим українкам бути щасливими під час народження дітей? Що заважає будувати успішну кар’єру, поєднувати самореалізацію та материнство? Брак інформації про особливості психоемоційних реакцій та обмеженість доступу до актуальної інформації, що допомагає будувати своє щасливе, різнобічне життя — ось, чого не вистачає сучасним дівчатам та жінкам. Рішуча та натхненна Юлія Спориш організувала першу серію «Лекцій для дівчаток». Саме такою була перша назва проєкту ГО «Дівчата».

Важливим етапом діяльності ГО «Дівчата» стало запрошення до співпраці від ЮНІСЕФ, яке надійшло восени 2020 року. Довіра такого великого спонсора простимулювала ГО «Дівчата» зростати та розвиватися шаленими темпами. За час існування організації було реалізовано багато проєктів та проведено безліч заходів, зокрема у віддалених селах та маленьких містечках України. Під час війни діяльність ГО «Дівчата» не припиняється: запроваджуються проєкти гуманітарної та психологічної допомоги підліткам, жінкам та дітям з багатодітних сімей. «Дівчата» роблять все можливе і трохи більше, щоб допомогти дітям і жінкам України пережити цей смутний для країни період якнайлегше.

Мета проєкту «Підвищення рівня безпеки, захищеності та психічного здоров'я жінок і дівчат, а також просування їхніх прав людини» — підвищення рівня обізнаності щодо сексуального та репродуктивного здоров’я, розвиток фінансової грамотності, психосоціальна підтримка, а також захист прав, свобод і законних інтересів жінок і дівчат. В межах проєкту було проведено інформаційні сесії з правових питань, які стосуються найрізноманітніших питань трудових прав, сімейного законодавства, захисту прав жінок, протидії гендернозумовленому та домашньому насильству тощо. Зокрема, були розглянуті актуальні питання щодо прав ВПО: отримання допомоги на проживання, умови компенсації за зруйноване/знищене житло, сексуальне насильство під час збройного конфлікту (СНПК): як фіксувати та отримати репарації, запобігання та реагування на випадки насильства, особливості спадкування в умовах воєнного стану тощо.

Георгафія проєкту доволі велика — офлайн-формат — Дніпропетровська, Житомирська, Запорізька, Київська, Полтавська, Рівненська, Сумська, Харківська, Хмельницька та Чернігівська області, онлайн — без територіальних обмежень.

Окремі інформаційні сесії були присвячені питанням організації трудових відносин в умовах воєнного стану, заснуванню власної справи, порядку та процедурі реєстрації фізичної особи-підприємця (ФОП), які зацікавили доценток кафедри обліку та оподаткування Олену Боярову, Тамару Гуренко, Світлану Дерев’янко, Наталію Кузик, Людмилу Мельянкову та Катерину Шевчук. Питання, які винесені на обговорення є дуже актуальними в теперішніх умовах.

Лектором інформаційної сесії «Трудові відносини під час воєнного стану» виступила адвокат Юлія Савелюк. Було акцентовано увагу присутніх на змінах вітчизняного законодавства, яке регулює трудові відносини під час воєнного стану. Значна увага була приділена випадкам мобінгу на роботі, або ж цькування працівника з боку його колег, підлеглих або керівництва, яке вчиняється з метою приниження гідності співробітника. Донедавна це питання замовчувалося та не виносилося на публіку, але 01 грудня 2022 року Верховна Рада України прийняла закон № 5749 про мобінг, який передбачає відповідальність за цькування і приниження на роботі. Юлія Савелюк зупинилась на причинах його виникнення та механізмі захисту від цього деструктивного явища.

 

Інформаційну сесію «Заснування власної справи, порядок та процедура реєстрації фізичної особи-підприємства (ФОП)» провела Дарія Пильо. Акцентовано увагу на державній політиці щодо розвитку підприємництва в Україні, умовах реєстрації ФОП для ВПО, умовах одержання мікрогрантів на розвиток власної справи.

Адвокатка, юристка з багаторічним досвідом Олена Меркелова провела інформаційну сесію «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану». Присутні на сесії мали можливість отримати відповіді на актуальні питання щодо роботи у нічний час, особливостях надання основних та додаткових відпусток, організації трудових відносин із сумісниками, призупинення трудового договору тощо.

 

Лектор наголосила на основних змінах трудових відносин в умовах воєнного стану, особливостях укладання трудового договору, змінах істотних умов праці, випадках розірвання або призупинення трудового договору з ініціативи працівника чи роботодавця. Значна увага була приділена правилам встановлення та обліку часу роботи та часу відпочинку, обов’язку вчасної виплати заробітної плати працівникам, умовам відшкодування працівникам та роботодавцям пов’язаних із трудовими відносинами грошових сум, втрачених внаслідок збройної агресії проти України. Значна увага була приділена питанню особливостей обміну документами, організації кадрового діловодства та архівного зберігання кадрових документів у роботодавця.

 

Інформаційну сесію «Заснування власної справи» провела Олена Скрильник, кандидат юридичних наук, фахівець у сфері захисту прав людини, міжнародного права, має 20-річний досвід в юриспруденції.

Звідки беруться успішні підприємці, які здатні створювати нові підприємства та ефективно ними управляти? Це питання досить складне та має багато відповідей. Велику роль у формуванні підприємницької ментальності відіграє навчання та досвід, соціальне та культурне середовище. У сучасних умовах зменшення кількості робочих місць та недостатнього рівня заробітної плати, заснування власного бізнесу може бути вигіднішою альтернативою. Лектор зазначила, що відправною точкою, з якої починається власна справа, є ідея, покладена в її основу. Необхідно знати, хто може займатися підприємницькою діяльністю, існуючі обмеження у здійсненні підприємницької діяльності, обрати найефективнішу форму організації, ще раз добре поміркувати, усе зважити і прийняти остаточне рішення.

 

Детально було розглянуто можливості та перспективи створення власного підприємства у тій чи іншій сфері, фактори, які сприяють успішному заснуванню та розвитку бізнесу.

Підсумком навчання стало отримання сертифікатів про підвищення кваліфікації.

Дякуємо ГО «Дівчата» за організований захід, який дозволив викладачкам кафедри обліку та оподаткування покращити свою обізнаність з правових питань.

 

Тамара ГУРЕНКО, Світлана ДЕРЕВ’ЯНКО,
доцентки кафедри обліку та оподаткування

Регіональні навчальні заклади (синій)Набір на навчання (синій)_2015Захисти дисертацій

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook