Василь Зіновійович Янчук. До 100-річчя академіка

23 січня 2025 року
У літопис Національного університету біоресурсів і природокористування України вписано немало славетних імен, які своєю копіткою працею примножували славу рідного вишу.

Серед них почесне місце займає український вчений-правознавець, доктор юридичних наук, професор, академік Академії правових наук України, заслужений діяч науки та техніки України, віцепрезидент Спілки юристів-аграрників України, фундатор вітчизняної школи колгоспного та аграрного права Василь Зіновійович ЯНЧУК.

Народився Василь Зіновійович 23 січня 1925 року у с. Мончин Погребищенського р-ну Вінницької обл.

Фактично все своє свідоме життя Василь Зіновійович присвятив науці. Розпочав свій науковий шлях в аспірантурі Київського державного університету ім. Т.Г. Шевченка, яку закінчив у 1953 році. Тривалий час (з 1952 по 1983 рік) працював у цьому виші на посадах асистента, доцента, професора, завідувача кафедри. З 1983 року обіймав посаду професора, а з 1984 року — завідувача сектору Київської філії Всесоюзного кооперативного науково-дослідного інституту. З 1985 року Василь Зіновійович — професор кафедри аграрного права Інституту післядипломної освіти керівників і спеціалістів АПК Мінсільпроду УРСР/МінАП України. Починаючи з 1997 року трудова діяльність Василя Зіновійовича тісно пов’язана з Національним аграрним університетом, де він спочатку працював професором кафедри аграрного права факультету аграрного менеджменту, а з 2000 року — завідувачем цієї кафедри.

Василь Зіновійович Янчук завжди мріяв про підготовку юристів-аграрників у аграрному ВУЗі, які б були готовими захищати права селян. Ця мрія збулася у 2001 році, коли завдяки його зусиллям у Національному аграрному університеті (з 2008 року — Національний університет біоресурсів і природокористування України) був створений юридичний факультет та, у його складі — кафедра аграрного, земельного та екологічного права, завідувачем якої Василь Зіновійович був до останніх днів свого життя. Також була відкрита аспірантура і докторантура за спеціальністю 12.00.06 – земельне право; аграрне право; екологічне право; природоресурсне право.

Роль академіка Василя Зіновійовича Янчука у розвитку школи аграрного права та юридичної освіти у НУБіП України гідно оцінена університетом — йому були присвоєні почесні звання «Заслужений діяч науки і техніки України» та «Заслужений професор Національного аграрного університету». На честь про визначного педагога на науковця у вересні 2006 року кафедрі аграрного, земельного та екологічного права юридичного факультету Національного аграрного університету присвоєно почесне ім’я академіка В.З. Янчука.

Фундатор школи аграрного права в Україні академік В.З. Янчук підготував 2 докторів та 5 кандидатів юридичних наук, які стали послідовниками його наукової школи і розвинули наукову палітру ідей академіка до декількох науково-правових шкіл у НУБіП України.

Сьогодні наукова школа академіка В.З. Янчука налічує чотири покоління науковців.

Значний внесок здійснив Василь Зіновійович у формування і розвиток земельного та аграрного законодавства, прийнявши безпосередню участь у підготовці проектів ЦК УРСР, ЗК УРСР, Примірного статуту сільськогосподарської артілі (колгоспу), Закону України «Про колективне сільськогосподарське підприємство».

Науковий доробок академіка складає понад 150 наукових праць — монографій, підручників (у тому числі першого в Україні підручника «Аграрне право України»), навчальних посібників, науково-практичних коментарів, збірників земельного та колгоспного законодавства, статті, рецензії, тези виступів і повідомлень на наукових конференціях.

Василь Зіновійович відійшов за межу Вічності 06 вересня 2006 року, але залишив про себе світлу пам’ять. Його пам’ятають рідні, колеги, колишні студенти, знайомі, яких доля звела з цією непересічною Людиною.

Пам'ять про Василя Зіновійовича житиме, поки ми його пам’ятатимемо.

Тамара Новак,
доцент кафедри аграрного, земельного та
екологічного права ім. В.З. Янчука

 

Набір на навчання (синій)_2015Захисти дисертаційРегіональні навчальні заклади (синій)

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook