На факультеті землевпорядкування обговорили ключові нововведення Закону 3993-IX і перспективи законодавчих змін у 2025 році
На факультеті землевпорядкування обговорили ключові нововведення Закону 3993-IX і перспективи законодавчих змін у 2025 році
18 грудня 2024 року
17 грудня 2024 на факультеті землевпорядкування Національного університету біоресурсів і природокористування України, спільно із громадськими професійними об’єднаннями «Асоціація фахівців землеустрою України» та «Асоціація сертифікованих геодезистів України», проведено круглий стіл на тему «Землеустрій у фокусі змін: Закон 3993-IX та нові горизонти 2025». Подія була присвячена актуальним питанням реформування сфери землеустрою у світлі прийняття Закону 3993-IX (Законопроект №11150). Онлайн-захід став платформою для професійного обговорення ключових нововведень і зібрав близько 200 учасників.
На початку з вітальним словом до учасників круглого столу звернувся декан факультету землевпорядкування Тарас Євсюков. Він зазначив, що з набранням чинності Закону № 3993-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту інтересів власників земельних часток (паїв), а також застосування адміністративної процедури у сфері земельних відносин» професійну спільноту очікують важливі зміни в земельному законодавстві України.
Голова ВГО «Асоціація фахівців землеустрою України» Анатолій Полтавець окреслив основні теми для обговорення:
- страхування у землеустрої: нові вимоги та механізми реалізації;
- продовження пілотного проекту з передачі повноважень від державних кадастрових реєстраторів до сертифікованих інженерів-землевпорядників з реєстрації земельних ділянок;
- законодавчі перспективи на 2025 рік: очікувані зміни у сфері землеустрою, кадастру і просторового планування та їхній вплив на професійну спільноту.
Наступною виступила керівниця управління сертифікації Держгеокадастру Ольга Лахматова. Вона зазначила, що з 01 січня 2025 року відновлюється обов'язкове страхування відповідальності за шкоду, яка може бути завдана замовникам або третім особам унаслідок професійних помилок при розробленні документації із землеустрою. Згідно з Законом України «Про землеустрій», відповідальність розробників документації землеустрою перед замовниками такої документації та третіми особами за шкоду, що може бути завдана внаслідок необережності недогляду професійних помилок допущених при складанні документації землеустрою підлягає страхуванню, що також передбачено Законом України «Про страхування». Разом з тим, доповідачка відмітила, що під час воєнного стану ця норма закону була призупинена і змінився підхід до страхування. Наразі немає обов'язкового страхування, а є обов'язок укласти договір про страхування. Іншими словами необхідно діяти у відповідності до статті 28 Закону України «Про землеустрій». Серед інших обов'язків розробників документації землеустрою є також обов'язок страхувати свою професійну відповідальність перед замовниками такої документації. Відповідно до положень Закону України «Про страхування» дані види страхування відносяться до 13 класу страхування, а страхова сума встановлюється за згодою сторін, але не може бути менша за 1000 мінімальних розмірів заробітної плати. Водночас, доповідач наголосила, що відповідальності розробників документації та виконавців топографогеодезичних і картографічних робіт за порушення цієї норми не передбачено чинним законодавством.
Заступник директора департаменту ведення державного земельного кадастру Держгеокадастру, Ігор Кирилюк у своєму виступівідповів на актуальні питання щодо продовження до кінця 2026 року пілотного проекту з передачі повноважень від державних кадастрових реєстраторів до сертифікованих інженерів-землевпорядників з реєстрації земельних ділянок. Ніяких нових критеріїв не введено, тобто пілотний проект відновлюється на тих же умовах, на яких він проводився до введення воєнного стану. Також керівник департаменту повідомив, що винесений на обговорення проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо надання органам місцевого самоврядування та сертифікованим інженерам-землевпорядникам повноважень у сфері ведення Державного земельного кадастру», в якому запропоновані певні інструменти компенсації ризиків пов'язаних з здійсненням певної шкоди третім особам для сертифікованих інженерів-землевпорядників, а саме проведення страхування, оскільки в подальшому вони здійснюватимуть повноваження з реєстрації і внесення відомостей до Державного земельного кадастру.
Член Ради Асоціації «Земельна спілка України», помічник-консультант голови підкомітету Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин, Сергій Біленко у своєму виступі розтлумачив деякі нововведення Закону 3993-IX і відповів на запитання аудиторії щодо земель історико-культурного призначення, які тепер мають спеціальні правила використання, зокрема для збереження пам’яток, заповідників, музеїв та інших об’єктів культурної спадщини, щодо водних об’єктів загальнодержавного значення, оскільки наразі усі землі під ними вважаються державною власністю.
Потому завідувач кафедри землевпорядного проектування НУБіП України Андрій Мартин, в своєму виступі наголосив, що обов'язкове страхування відповідальності за шкоду, яка може бути завдана замовникам або третім особам унаслідок професійних помилок при складанні документації із землеустрою вводиться, оскільки скасовано дуже велику кількість інструментів втручання з боку держави у проведення землеустрою, зокрема, скасовано погодження землевпорядної документації, скасовано державну експертизу землевпорядної документації і т.д. Крім того, експерт наголосив, що страхувати свою професійну відповідальність перед замовниками документації із землеустрою та третіми особами повинні виконавці робіт із землеустрою, а не сертифіковані інженери-землевпорядники.
В обговоренні та дискусії брали участь член Всеукраїнської громадської організації «Асоціація фахівців землеустрою України» Михайло Багін, заступник голови Київського обласного осередку ВГО «Асоціація фахівців землеустрою України» Микола Скорик, голова Одеського обласного осередку ВГО «Асоціація фахівців землеустрою України» Ірина Кмитюк та інші.
Загалом обговорення очікуваних змін у сфері землеустрою, кадастру і просторового планування було досить жвавим серед сертифікованих інженерів-землевпорядників, кадастрових реєстраторів, науковців, студентів профільних спеціальностей, оскільки означені питання наразі є важливими і актуальними. Так як, захід проходив в онлайн-режимі, то активне обговорення питання відбувалося і у текстовому полі чату семінару. Трансляцію можна переглянути на YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=GwPM7yTgbv8).
Людмила Гунько,
доцент кафедри
землевпорядного проектування