Ринок праці під час війни

8 грудня 2024 року
Кафедра адміністративного менеджменту та зовнішньоекономічної діяльності

Проблеми ринку праці завжди знаходяться у фокусі уваги науково-педагогічних працівників факультету аграрного менеджменту, оскільки для підготовки фахівців з менеджменту потрібно постійно вивчати зміни у структурі зайнятості, аналізувати вимоги до кваліфікації та навичок, які постійно зазнають змін, особливо в умовах воєнного стану. Сьогодні формуються нові професії, змінюються вимоги до знань і умінь, поглиблюючи розриви в навичках, швидко змінюється галузева структура зайнятості, що викликає необхідність адаптації сучасної освіти до змінених умов.

Саме тому велику увагу викликав онлай-захід на тему: «Як подолати виклики на ринку праці в аграрному та харчовому секторі в Україні?» організований Німецько-українським агрополітичним діалогом спільно  Лейбніц-Інститутом аграрного розвитку в країнах Центральної і Східної Європи  (IAMO), який відбувся 5 грудня 2024 року. У цьому заході взяли участь  д.е.н., професор кафедри адміністративного менеджменту та зовнішньоекономічної діяльності Віра Бутенко, к.е.н, професор, завідувач кафедри менеджменту ім. проф. Й.С.  Завадського Тетяна Балановська, к.е.н., доцент кафедри адміністративного менеджменту та зовнішньоекономічної діяльності Альона Тюріна, ст. викладач кафедри менеджменту ім. проф. Й.С Завадського  Володимир Восколупов. Модерацію заходу здійснювала Марія Ярошко, керівниця проєкту «Німецько-український агрополітичний діалог».

C:\Users\Asus\Pictures\Screenshots\Снимок экрана (2909).png


Захід був присвячений аналізу ринку праці в аграрній сфері, визначенню основних стратегій його  адаптації до нових реалій, забезпечення стабільності зайнятості та стимулювання економічного відновлення країни. 


C:\Users\Asus\Pictures\Screenshots\Снимок экрана (2915).png

Валентин Літвінов, аналітик стійкості та сталості агропродовольчих систем, зовнішньоторговельних відносин України та агропродовольчих ринків, експерт із забезпечення якості опитувань познайоми учасників зустрічі з оцінкою стійкості сільського господарства до воєнних шоків. 

C:\Users\Asus\Pictures\Screenshots\Снимок экрана (2918).png

Він виокремив найважливіші проблеми, з якими стикається сучасний ринок праці, серед  яких складність залучення внутрішніх та зовнішніх інвестицій через питання безпеки, тривалий період часу, потрібний для самовідновлення населення, неможливість залучення фахівців з інших країн у період ведення воєнних дій. Запропоновані ним заходи включають необхідність адаптації інструментів політики, орієнтованої на трудові ресурси для забезпечення диференційованої підтримки залежно від рівня впливу війни на різні громади, інтеграції жінок та людей з інвалідністю у сільськогосподарське виробництво.

C:\Users\Asus\Pictures\Screenshots\Снимок экрана (2914).png


Наталія Маєвська, аспірантка Поліського національного університету, виконавча директорка виконавча директорка громадської спілки Ukrainian Food Valley AgriFood MBA-1 KMBS, представила доповідь про інклюзивні рішення проблем із робочою силою у медовому секторі України.

C:\Users\Asus\Pictures\Screenshots\Снимок экрана (2927).png

Вона окреслила загальні проблеми ринку праці в аграрній сфері, які полягають у нестачі низько- та висококваліфікованих кадрів у сільській місцевості, неможливості100% бронювання працівників чоловічої статі,  недієздатності  звичних  методів рекрутингу під час воєнного стану в країні, негативному впливі низької якості кадрів на фінансові результати. 

C:\Users\Asus\Pictures\Screenshots\Снимок экрана (2930).png

Також вона зазначила інклюзивні групи, які можуть бути зайняті у медовому секторі, серед яких жінки, молодь, пенсіонери та люди передпенсійного віку, люди з особливими потребами, ветерани та ветеранки.

C:\Users\Asus\Pictures\Screenshots\Снимок экрана (2931).png



C:\Users\Asus\Pictures\Screenshots\Снимок экрана (2932).png


C:\Users\Asus\Pictures\Screenshots\Снимок экрана (2934).png

Про виклики на ринку праці з позиції власного досвіду розповіла Наталія Коваль, голова та співвласник ФГ «Юпітер» Харківської області, Чугуївського району

C:\Users\Asus\Pictures\Screenshots\Снимок экрана (2938).png



C:\Users\Asus\Pictures\Screenshots\Снимок экрана (2941).png

Серед особливостей прифронтових територій Наталія Коваль виділила психолого-емоційний стан як самих працівників, так і їх оточення, відсутність бачення майбутнього, тривога за дітей, які не мають можливості відвідувати дитячі садки, школи, соціалізуватися та навчитися вчитися. Також вона відзначила, що у людей на прифронтових територіях не задоволена базова потреба у безпеці, наслідком чого є небажання додкладати додаткових зусиль для будь-яких досягнень.

C:\Users\Asus\Pictures\Screenshots\Снимок экрана (2942).png

Поділилась пані Наталія своїм власним досвідом адаптації до таких складних умов життя та праці.

C:\Users\Asus\Pictures\Screenshots\Снимок экрана (2943).png

C:\Users\Asus\Pictures\Screenshots\Снимок экрана (2944).png

Доповіді викликали жваве обговорення учасників зустрічі, велику кількість питань до доповідачів, бажання поділитися власними дослідженнями та досвідом.

Даний захід також дав можливість обмінятися досвідом з європейськими фахівцями для розширення можливостей зайнятості та визначення перспектив розвитку ринку праці.


C:\Users\Asus\Pictures\Screenshots\Снимок экрана (2945).png

C:\Users\Asus\Pictures\Screenshots\Снимок экрана (2946).png


Науково-педагогічні працівники факультету аграрного менеджменту отримали багато інформації для аналізу впливу кризових чинників на ринок праці України, виявлення основних проблем і тенденцій, що виникли в результаті війни, розроблення напрямів їх вирішення шляхом підвищення якості освіти майбутніх фахівців з менеджменту.

Віра Бутенко, д.е.н., професор кафедри адміністративного менеджменту та ЗЕД


Набір на навчання (синій)_2015Захисти дисертаційРегіональні навчальні заклади (синій)

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook