На секційному засіданні форуму «SEB-2024» стейкхолдери обговорили шляхи забезпечення освітньої та наукової складової підготовки інженерів в нових умовах формування ринку праці

12 жовтня 2024, 12:50
Як зазначається у офіційному зверненні учасників форуму «SEB-2024», співпраця науки, освіти і бізнесу є аспектом нашої Перемоги, відбудови України, крім того, вона сприяє інноваційному розвитку, підвищенню конкурентоспроможності економіки та покращенню якості життя населення.
   Освітні та наукові установи повинні бути надійним гарантом збереження національних і культурних традицій, перш за все на території України, надання майбутньому поколінню якісної освіти, розвитку людського капіталу, сприяти переходу до європейських цінностей, вихованню справжніх патріотів України.
    Дієву участь у роботі форуму SEB-2024 взяли представники компаній-партнерів механіко-технологічного факультетуОлексій Грубрін, директор з післяпродажного обслуговування (департамент з напрямку сервісу/запасних частин/постачання та складської логістики) ТОВ «Агробудівельний альянс «Астра», Максим Антал, представник компанії «КУН-Україна», Станіслав Бельбас, начальник відділу сервісу і гарантії ТОВ «Хюндай Мотор Україна», Аліна Серга заступник директора ТОВ «Хегельманн Транспорте Юкрейн», Катерина Халимон, маркетолог цієї компанії, Станіслав Халін, директор УкрНДІПВТ ім. Леоніла Погорілого, Юрій Чемерис, директор ТОВ «ЛЕНДЕКОТЕХ», Дмитро Баранов, заступник генерального директора ТОВ «Тайтен Машинері Україна», Руслан Бондарчук, директор ТОВ «АСП ТРЕЙДІНГ», Сергій Новиков, директор Київської філії ТОВ «Сканія Україна», Роман Осадчий, генеральний директор ТОВ «АГСОЛКО УКРАЇНА», Леонід Павліченко, директор ТОВ «Агросистема ЛТД», та інші партнери, Анатолій Безолюк, керівник агронапрямку компанії «DroneUA» та інші партнери.
   Важливі питання освітньо-науково-бізнесової співпраці при підготовці фахівців агроінженерних і транспортних спеціальностей піднімалися в ході панельної дискусії.
   Декан механіко-технологічного факультету Вячеслав Братішко зупинився на внеску стейкхолдерів у формування змісту освітніх програм підготовки фахівців інженерних спеціальностей та представив досвід цієї співпраці на факультеті, основними моментами якої є гостьові лекції, спільне оновлення матеріально-технічної бази та навчально-методичного забезпечення, організація практичного навчання, виробничої практики та подальшого працевлаштування випускників у провідних компаніях галузі. І не дивно, що серед спікерів секційного засідання більшість менеджерів компаній-партнерів були випускниками НУБіП України.
    Особливу цікавість викликали доповіді директора з післяпродажного обслуговування ТОВ «Агробудівельний альянс «Астра» Олексія Грубріна, який поділився досвідом успішної багаторічної співпраці низки компаній з факультетом щодо організації навчання, практичної підготовки, виробничої практики та стажування здобувачів освіти. 
   Представник багаторічного партнера факультету компанії «КУН-Україна» Максим Антал зупинився на широкому спектрі створених на факультеті спільних навчально-наукових лабораторій компанії, задіяних у навчальному процесі підготовки агроінженерів, а також поділився досвідом організації виробничого та навчального процесу у прифронтових регіонах. 
    Доповідь начальника відділу сервісу і гарантії ТОВ «Хюндай Мотор Україна» Станіслава Бельбаса була присвячена планам перспективної співпраці компанії і факультету, серед яких відкриття найближчим часом спільної навчально-наукової лабораторії «Хюндай», а також залученню техніку та фахівців компанії до проведення лабораторно-практичних занять.
    Питання освітньо-бізнесового партнерства при підготовці фахівців інженерних спеціальностей були висвітлені у доповіді генерального директора ТОВ «АГСОЛКО УКРАЇНА» Романа Осадчого.
    Директор ТОВ «Агросистема ЛТД» Леонід Павліченко зупинився на питаннях модернізації тваринницького комплексу навчально-дослідних господарств університету. Необхідно відмітити, що усі названі доповідачі, які обіймають керівні посади у провідних підприємствах галузі, є випускниками механіко-технологічного факультету.
    Досвідом застосування агродронів та реалізації навчального процесу підготовки операторів безпілотних летальних апаратів поділився керівник агронапрямку компанії «DroneUA» Анатолій Безолюк
    З огляду на ситуацію, у якій опинилася економіка країни, ННІ енергетики, автоматики і енергозбереження ініціював обговорення нового бачення перспективних планів відновлення і розвитку енергетичної галузі у післявоєнний період.
    У своєму виступі директор інституту Віктор Каплун зазначив, що саме така парадигма сталого розвитку потребує осучасненої підготовки конкурентоспроможних фахівців, професійна діяльність яких дозволить протидіяти військовим, політичним, економічним та кліматичним викликам. 
    Для цього важливо визначитисьз перспективами розвитку нових генеруючих потужностей в Україні, умовами розвитку мережевої інфраструктури у повоєнний період з урахуванням планів економічного відновлення та розвитку регіонів країни на основі сучасних техніки і технологій.
Ринок праці в енергетиці на 10-15% відчуває дефіцит фахового персоналу і для відновлення довоєнного рівня протягом наступних 10 років доведеться підготувати і залучити в галузь щонайменше 70-80 тис нових працівників.
    У якості учасників до панельної дискусії від ННІ енергетики, автоматики і енергозбереження долучились представники бізнесу, органів виконавчої влади, представники громадських організацій, зокрема від Кластеру цифрової енергетики ТОВ «ДТЕК Мережі»ТОВ «ENEXT Україна», ТОВ «Атмосфера»ТОВ «482.solutions». Також у дискусії взяли участь Об’єднання організацій роботодавців Україникомпанія «СВІТЛОТЕК», Управління Держенергонагляду у Київській області, ТОВ «ЕКНІС» і ін.
З ґрунтовними доповідямивиступили Зеновій Монастирський, голова ради директорів групи компаній «СВІТЛОТЕК» та Андрій Семенчук, керівник навчального центру ДТЕК «Київські електромережі».
    Спікери відмітили, що однією з найважливіших прогалин у процесі впровадження сучасних стандартів в енергетичній сфері є невідповідність підготовки персоналу, яку можна вирішити шляхом створення та реалізації адаптивних освітніх програм, створення постійно діючих навчальних платформ та курсів підвищення кваліфікації за участю менторів з бізнесу. Вони є невід'ємною складовою і найкращою практикою ефективної стратегії підготовки кадрового забезпечення для досягнення вагомих практичних результатів здобувачами вищої освіти.
    Для дискусії також брали слово представник КП «Київтеплоенерго» Володимир Рубанка та директор ТОВ «ENEXT Україна» Сергій Кузовкін.
 
    Роботодавці прийшли висновку, що сучасний технологічний тренд розвитку енергетичної галузі базується на широкому впровадженні інформаційних технологій для інтелектуалізації процесів виробництва, транспорту та розподілу електроенергії. Для практичної реалізації цієї роботи необхідне вироблення узгоджених позицій щодо освітньої діяльності в сьогоднішніх особливих умовах, пропозицій для усунення бар'єрів і створення дієвих інструментів формування кадрового потенціалу для нової моделі енергетичного ринку та розбудови «розумних» енергетичних мереж.
    Інформаційний блок факультету конструювання та дизайну відкрив декан Зіновій Ружило.
До дискусії з виступами долучились роботодавці, які зробили вагомий внесок у розбудову освітньої складової факультету.
    Зокрема, Марія Барабаш, докторка технічних наук, професорка, директорка ТОВ «ЛІРА САПР» виступила з доповіддю «ЛІРА-FEM та ЛІРА-CAD – надійне програмне забезпечення для розрахунку конструкцій та інформаційного моделювання будівель». Слід зазначити, що все програмне забезпечення, що розробляє компанія, передається на кафедру будівництва для навчального процесу.
    Ілля Жемелінський, комерційний директор в групі «Варіант Агро Буд» (Variant Irrigation)», член ради Асоціації УкрАгроМаш у своєму виступі зупинився на застосуванні лінійки модульних будівельних конструкцій швидкого монтажу в умовах воєнного стану.
    Голова ради роботодавців факультету Олег Адамчук у своєму виступі звернув увагу учасників форуму на проблеми забезпечення робітничими професіями, зокрема трактористами-машиністами та ролі вищих навчальних закладів з вирішення цієї проблеми.
     Олександр Скориков поділився з присутніми результатами співпраці по підготовці інженерних кадрів.
В усіх виступах звучали слова відповідального ставлення до своїх обов’язків, зокрема щодо забезпечення продовольчої безпеки нашої держави, та слова подяки Збройним Силам України.
        Як завжди, фото на згадку, слова подяки і побажання спільних здобутків і Перемоги!
 
 
Віктор КАПЛУН,
директор ННІ енергетики,
автоматики і енергозбереження
Вячеслав БРАТІШКО,
декан механіко-технологічного інституту
Зіновій РУЖИЛО,
декан факультету конструювання і дизайну 

 

Набір на навчання (синій)_2015Регіональні навчальні заклади (синій)Захисти дисертацій

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook