Проведена відкрита лекція на тему «Історія держави та права стародавньої Індії»
27 серпня 2024 року відповідно до затвердженого графіку проведення відкритих лекцій у НУБіП України Іриною Єрмоленко була проведена відкрита лекція на тему «Історія держави і права Стародавньої Індії» для здобувачів вищої освіти 1 курсу спеціальності «Право» з дисципліни «Історія держави і права зарубіжних країн».
Представивши перелік питань, які будуть розкриті в рамках лекції, Ірина Єрмоленко, поцікавилася у студентів які досягнення людства беруть свій початок з Індії, адже і зараз історію Стародавньої Індії вивчають численні вчені, причому навіть в наші дні вони регулярно дізнаються про нові факти, покриті темрявою століть.
Розкриваючи перше питання «Утворення, розвиток та загибель Стародавньої Індії» лектор продемонструвала цікаве відео з якого студенти довідалися про високорозвинені цивілізації, що існували на теренах Стародавньої Індії, їх культуру, побут та правові звичаї. Також Ірина Єрмоленко неабияку увагу приділила суспільному ладу цієї держави з акцентувавши увагу студентів на кастовому устрої, який зберігся і в наш час. Специфіка суспільного ладу Стародавньої Індії полягає в розподілі людей за Варнами (кастами) – замкненими групами. Звернула увагу лекторка і на суспільний лад Стародавнього Єгипту, який вивчався на попередньому занятті, зазначивши, що поділ людей на певні замкнені групи мав місце і в Стародавніх Єгипті та Ірані, але в Індії станова замкненість жителів набула найзавершенішої форми.
Жвавий інтерес у студентів викликав матеріал лекційного заняття де розглядалася правова конструкція «Образа дією». Особливо зацікавило слухачів правило яке стосувалося про відшкодування збитків на лікування, що поширювалося не тільки до людей і тварин, але й до пошкоджених рослин (незаподіяння шкоди живим істотам). Образа дією відноситься не тільки до людини, а й до всього живого, що підтверджувалося нормами закріпленими у писемних пам’ятках Стародавньої Індії : характер покарання, що за вбивство шудри, що за зруб дерева – однаковий (100 разів читати гімни «Ригведи», або за нормами «Махабхарати» – утриматися від їжі протягом трьох діб).
Завдяки ілюстраціям та відеоматеріалам наявним у презентації Ірини Єрмоленко студенти глибше розуміли та сприймали лекційний матеріал. Вони активно долучились до обговорення теми, ставили питання та висловлювали свою думку порівнюючи джерела права Стародавньої Індії з вже вивченими джерелами права Стародавнього Вавилону та Єгипту.
Вдале застосування різноманітних методів і прийомів сприяло встановленню контакту зі здобувачами вищої освіти та їх позитивним відгукам. Логічний, послідовний, доступний матеріал лекції, переконливий виклад резюмувались аргументованими висновками.
На відкритій лекції були присутні: професор Олена Улютіна, завідувач кафедри цивільного та господарського права Олексій Піддубний, доценти Сергій Слюсаренко, Тамара Новак, Олена Попова, Людмила Протосавіцька, старші викладачі Тарас Панталієнко, Ірина Андрушко.
Присутні колеги позитивно оцінили проведену лекцію, відзначили високий науковий і навчальний рівень володіння матеріалом, різноманітність методів і прийомів його подання. Відкрите заняття отримало схвальні відгуки колег і студентів.
Тарас Панталієнко,
старший викладач кафедри теорії та історії держави і права