Чим більше підготовлених людей - тим більше врятованих життів!

10 червня 2024, 17:23
    Протягом тижня Навчально-методичний центр з охорони праці та фахової освіти НУБіП України та Навчально-науковий інститут неперервної освіти і туризму вже вдруге провели навчання з домедичної допомоги у разі нещасних випадків на виробництві в умовах воєнного стану у формі підвищення кваліфікації для 300 співробітників НУБіП України. Якщо стався нещасний випадок, саме від своєчасної та якісної допомоги залежатиме життя та здоров’я потерпілого, і саме як правильно діяти в критичній ситуації розбирались під час проведення тренінгу, який проводила Білько Тамара Олександрівна, к.б.н. “Гігієна та професійна патологія”, доцент кафедри охорони праці та біотехнічних систем у тваринництві НУБіП України, сертифікований тренер ERC з ITLS та BLS, координатор групи Гігієна та здоров’я ESOSH, відмінник освіти України. 

   Керівництво НУБіП України приділяє особливу увагу таким аспектам як безпека, бо, на сьогодні, головний пріоритет для кожного підприємства, а особливо закладів освіти — це безпека людей. Навіщо працівникам підприємств володіти навичками домедичної допомоги? Адже є медичні фахівці ЕМД. Середній час прибуття екстреної медичної допомоги в Україні - 20 хвилин, а от смерть від раптової зупинки серця може настати за 5. Масивна кровотеча, в свою чергу, може вбити за 3 хвилини. Людина без свідомості, що лежить на спині, може померти від задухи. Ці дорогоцінні хвилини без своєчасної допомоги, на жаль, грають проти наявного постраждалого.

 

   Домедична допомога – це не лише певна послідовність заходів, а й дії, що спрямовані на порятунок людського життя. Кожна хвилина для постраждалого є критично важливою і єдиний спосіб дати йому шанс вижити – надати якісну домедичну допомогу до прибуття медиків. Домедична допомога актуальна до тих пір, допоки життя людини є цінністю!
    Це і стало основним девізом для співробітників НУБІП України: Навчайся. Тренуйся. Рятуй.
   Особливого значення набувають знання та практичні навички з домедичної допомоги в умовах воєнного стану. Саме тому важливо, щоб кожен працівник НУБІП України вмів правильно та швидко надати допомогу тим, хто її потребує. Також варто врахувати, що під час надзвичайного стану можуть бути перевантажені служби екстреної медичної допомоги, ДСНС, поліції, комунальні. Тоді допомогу для порятунку життя і збереження здоров’я працівників повинні надати особи, які навчені й підготовлені до цього. Це ситуації, коли прості дії, що вчасно та правильно виконані, рятують життя. На догоспітальному етапі помирає 76% потерпілих, у лікарнях – 24%. У розвинутих країнах світу на догоспітальному етапі помирає 28% потерпілих, у лікарнях – 72%. За інформацією медпрацівників, зі 100 осіб, які померли на догоспітальному етапі, приблизно 20% отримали несумісні з життям травми. А смерть 80% потерпілих настала внаслідок неефективної евакуації до лікувальних закладів і неправильно організованої домедичної допомоги безпосередньо в зоні надзвичайної ситуації.
   В країнах Європи кожні 45 секунд відбувається раптова зупинка серця, рання та якісна СЛР та дефібріляція ( в межах 1-2 хвилин) сприяє виживанню більш ніж 60% потерпілих, шанси на виживання знижуються на 7-15% від кожної хвилини бездіяльності.
   Єдине, що трагічніше за смерть…- це смерть, яку можна було б запобігти, саме тому це знання, які рятують життя!
   Домедична допомога – це невідкладні дії та організаційні заходи, спрямовані на врятування та збереження життя людини у невідкладному стані, що здійснюються на місці події особами, які не мають медичної освіти. Порядок надання допомоги прописаний наказом МОЗ від 09.03.2022р. № 441 «Про затвердження порядків надання домедичної допомоги особам при невідкладних станах». Цим законом про домедичну допомогу зобов'язує здійснити виклик швидкої медичної допомоги кожному, хто перебуває у невідкладному стані та не може самостійно викликати швидку допомогу. Крім виклику ЕМД допомоги, необхідно надати домедичну допомогу. За ненадання допомоги передбачено кримінальну відповідальність за статтею 136 Кримінального кодексу України.
 
  Організм людини – це складна і водночас унікальна система, що забезпечує разом злагоджену роботу всіх внутрішніх органів. Однією з найважливіших систем організму людини є кровоносна система. Її основна функція – безперервне забезпечення циркуляції крові чи кровообіг. Усім відомо, що травми, внаслідок яких відбувається пошкодження судин системи кровообігу, є надзвичайно небезпечними для життя та здоров'я людини. Найчастіше йдеться не про хвилини, а навіть про частки секунд під час надання допомоги постраждалим. Від таких травм ніхто не може бути застрахованим.
 
   Нещасний випадок на виробництві, ДТП, побутова травма або кровотеча внаслідок механічного пошкодження тканин, а також ускладнення деяких хвороб може спричинити раптову, сильну, іноді профузну кровотечу, внаслідок якої людина може загинути.
   Ось чому кожному з нас необхідно навчитися володіти алгоритмами надання домедичної допомоги при кровотечах різного ступеня тяжкості.
 
   Під час навчання працівники НУБІП України отримали знання та відпрацювали практично надання домедичної допомоги особам при невідкладних станах. Визначали, чи людина у свідомості, чи дихає постраждалий і як правильно викликати екстрену медичну допомогу? Що робити, якщо людина без свідомості та не дихає, що таке серцево-легенева реанімація? Як правильно діяти, якщо у людини трапився судомний напад, що таке автоматичний зовнішній дефібрілятор та для чого він потрібен, фібриляція шлуночків серця, чи потрібно боятися АЗД та навіщо вони потрібні в усіх суспільних місцях? А також як діяти при масивній зовнішній кровотечі, при підозрі на гострий мозковий інсульт та інфаркт міокарда, при термічних опіках та відморожені. Особливо зацікавило учасників тренінгу тема якісна комплектація аптечки для надання домедичної допомоги. Для забезпечення надання домедичної допомоги на підприємстві мають бути набори домедичної допомоги (аптечки). Нормативні документи вимагають забезпечення виробничих об’єктів аптечками, але немає однозначних нормативів щодо складу аптечок, за винятком переліку для транспортних засобів. Всі засоби в аптечці повинні бути якісними. Персонал – навчений використовувати засоби домедичної допомоги. Потрібно забезпечити розміщення аптечки у приміщенні та на майданчику. На підприємстві мають бути засоби для евакуації потерпілих.
   Чим більше підготовлених людей - тим більше врятованих життів!
 
   Повномасштабна війна принесла значно більші виклики, тому ми провели тренінг, щоб навчити всіх охочих рятувати життя – інколи для цього потрібно зупинити кровотечу, оцінити стан постраждалого, провести серцево-легеневу реанімацію, а інколи – просто правильно викликати швидку. Та чи впевнені ви, що впораєтесь з таким завданням?

 

   Сьогодні майже три сотні співробітників НУБіП України, можуть з впевненістю сказати: “Так!” Адже бажання допомогти людині говорить про наш високий рівень культури.
   Після успішного проходження тренінгу співробітники отримали сертифікати і залишили надзвичайно позитивні відгуки.
   Щиро дякуємо всім, хто долучився до нашого тренінгу за ваш свідомий підхід та відповідальність.
 
Віктор Ребенко,Тамара Білько
доценти кафедри охорони праці
та біотехнічних систем у тваринництві

Набір на навчання (синій)_2015Захисти дисертаційРегіональні навчальні заклади (синій)

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook