Виїзні практичні заняття з дисципліни «Технологія виробництва продукції козівництва»

24 травня 2024, 11:10
Відповідно до навчального плану факультету тваринництва та водних біоресурсів у підготовці фахівців за спеціальністю «Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва, для студентів 2 курсу СТ та 3 курсу денної форми навчання ОС «Бакалавр», проведено виїзне практичне заняття з дисципліни «Технологія виробництва продукції козівництва» у ФГ «Тетяна-2011» (ТМ «Зінка»). Підприємство має статус племінного репродуктора з розведення кіз французької селекції (зааненська та альпійська породи). Нині в господарстві утримують понад 2000 голів кіз, проєктна потужність – 2500. Тема заняття: «Козівництво як бізнес. Стратегія формування високотехнологічного, інноваційного, конкурентоздатного молочного козівництва в Україні».
            Василь Вікторович Цвик – засновник ФГ «Тетяна-2011», розповів студентам про історію створення власної справи та сім правил ведення «козівничого» бізнесу, яких дотримується і за якими працює, а саме: комфорт тварин, годівля, генетика та біотехнологія відтворення, автоматизоване доїння, рух молока, переробка молока, кваліфікований персонал.
 
 
 
Студенти детально ознайомилися з технологією утримання та годівлі тварин, вирощування козенят, доїння кіз; процедурою розчистки копит у дорослих тварин; мали можливість власноруч провести знероження козенят.
 
 
   
 
   
 
   
 
   

 youtube.com/shorts/3DmBTBh8kSg
 
У господарстві процес доїння кіз автоматизований, проводиться двічі на добу з використанням обладнання провідної фірми De-Laval і виконується у доїльному залі типу паралель (2х18). Потужність цеху переробки молока – 7,5 тонн за добу. За ізраїльськими технологіями в господарстві спроєктовано сироварню. Будується ще одна з врахуванням рекомендацій своїх працівників-технологів (оголошували конкурс на кращий проєкт сироварні). І наразі тут працює цех з виробництва сирів. Це – тверді та м'які сири, а також сир з козиного молока з білою пліснявою, на зразок камамберу. Однак, військова агресія рф внесла певні корективи у виробництво. Нині основна частина сировини йде на виробництво саме твердих сирів, витриманих у камері для дозрівання від 9 до 18 місяців і більше. Весь сир виготовляється вручну за традиціями Крафту і у відповідності до вимог системи НАССР.
Асортимент продукції, що виробляють у господарстві, досить різноманітний, зокрема молоко питне козине пастеризоване різної жирності (1%, 2,8%, 3,6%). Також пропонують біфідойогурт класичний і з різними наповнювачами (зі смаком персика та маракуйї, обліпихи та шипшини, злаків, полуниці). Окрім цього, виготовляють сметану, масло і навіть морозиво. Слід відмітити, що технологію виробництва морозива з козиного молока вперше було розроблено саме у цьому господарстві.
Також варто зазначити, що 28 жовтня 2023 р., в Норвегії завершився Міжнародний конкурс «WorldCheeseAwards» на якому було представлено 4502 різновиди сирів із 43-х країн світу і серед них – 23 з України. Продукція українських сироварів отримала 13 нагород. Зокрема сири ТМ «Зінка», а саме «Гауда з паприкою», «Напівтвердий сир cередньої зрілості», а також сир із білою пліснявою на зразок «Камамбер» із козиного молока одержали Bronze; твердий витриманий «Український» – Silver; витриманий козиний сир «Твердий з пажитником» – Gold. Це не просто успіх – це результат творчої праці команди сироварів, працівників даного підприємства.
 
Студенти і співробітники кафедри висловлюють щиру вдячність засновнику господарства, піонеру у цій галузі, пану Василю Цвику за надану можливість ознайомитися з сучасною технологією виробництва, первинної обробки та поглибленої переробки козиного молока у конкурентоспроможну продукцію на світових ринках. Родзинкою для студентів стала дегустація кисломолочної продукції і сирів ТМ «Зінка».
 
 
 

 

Василь ТУРИНСЬКИЙ,

 

Наталія БОГДАНОВА,
викладачі кафедри технологій
у птахівництві, свинарстві та вівчарстві
 

 


Регіональні навчальні заклади (синій)Захисти дисертаційНабір на навчання (синій)_2015

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook