Середньовічна Україна, її право та державність між міфом, пропагандою та наукою: що і як навіщо вивчати

12 лютого 2024, 19:44

Вже, можемо сказати,  традиційно лекцію-бесіду присвячену періоду Руської держави з дисципліни «Історія держави і права України» на юридичному факультеті НУБіП України, на запрошення Ірини Єрмоленко, доцентки кафедри теорії та історії, читає Євген Ромінський, науковий співробітник відділу історико-правових досліджень Інституту держави і права імені В.М. Корецького НАН України.

 

Зустріч була зорієнтована на необхідність донесення до студентів правильного розуміння історико-правового знання, як засобу протидії пропаганді. Вона мала місце невдовзі після інтерв'ю самопроголошеного президента держави-агресора американському журналісту Такеру Карлсону, де в черговий раз були озвучені антинаукові пропагандистські тези про нібито історико-правову належність українських земель державі-агресору. Відповідно, певна увага була приділена питанням історико-правової реальності та абсурдності спроб підмінити знання пропагандистськими фантазіями щодо минулого.

Розглянуто проблему еволюції цивілізацій у порівнянні з виникненням і зникненням державних утворень. Пояснено різницю в історії держави, суспільства, нації та цивілізації. Звернено увагу студентів на те, що хоч предмет курсу і стосується саме держави і права, однак вивчається не держава як незмінна еволюційна цінність, а розвиток східноєвропейського суспільства та української нації в тих державах, до яких вони належали.

 

Приділено увагу еволюції державних інститутів і права Середньовічної України, особливостям їх регіонального розвитку. Зокрема, звернута увага на розвиток державних утворень на теренах України під загальної владою литовських і польських правителів за часів пізнього Середньовіччя.

Велика увага приділена проблемам термінології, співвідношенню і сутнісному значенню термінів як наукових, призначених для опису певних історико-правових явищ і подій, так і історичних за походженням. Зокрема походження та належність використання термінів Русь, Давня Русь, Київська Русь, Мала Русь та Велика/Мегала Русь, Червона Русь, Біла Русь, Україна тощо.

 

Окремий блок лекції був присвячений історії правових пам'яток Середньовічної України, їх сутності, формі існування та збереження. Пояснено, чому науковці широко звертаються до усіх джерел з усіх куточків поширення східнослов'янського право-культурного простору, а не обмежуються власне теренами сьогоднішньої України. Підкреслено важливість для об'єктивного наукового знання і побудови цілісної історико-правової картини саме комплексного дослідження усієї сукупності історичних правових джерел.

 Адміністрація юридичного факультету щиро вдячна Євгену Ромінському за проведену лекцію-бесіду зі  студентами і за надання практичних порад щодо якісного опанування професії юриста.

 

Ірина Єрмоленко,

доцент кафедри теорії та історії держави і права

Регіональні навчальні заклади (синій)Захисти дисертаційНабір на навчання (синій)_2015

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook