Обговорення освітніх програм з підготовки аспірантів, магістрів та бакалаврів за спеціальністю «Фінанси, банківська справа, страхування та фондовий ринок»

11 листопада 2023, 13:22
У НУБіП України на кафедрах банківської справи та страхування та фінансів має місце безперервний процес удосконалення програм та процесу підготовки здобувачів вищої освіти ступеня доктора філософії, магістр та бакалавр. У форматі семінару, взяли участь члени проєктних груп, внутрішні стейкхолдери – здобувачі вищої освіти, зовнішні стейкхолдери – представники закладів вищої освіти і роботодавці та експерти НАЗЯВО.

З вітальним словом виступив декан економічного факультету, д.е.н., професор Анатолій Діброва, який зазначив, що важливим критерієм оцінки якості надання освітніх послуг закладом вищої освіти є працевлаштування його випускників, тому час диктує необхідність проведення подібних заходів та наголосив на важливості співпраці з роботодавцями. Якість підготовки фахівців це в першу чергу – адаптовані навчальні плани, але саме головне – це реалізація цього плану, яка залежить від студентів та викладачів.
 
Відкрила зустріч гарант освітньо-наукової програми «Фінанси, банківська справа та страхування» підготовки здобувачів PhD доктор філософії, в.о. завідувача кафедри фінансів, д.е.н., професор Наталія Швець, яка зазначила, що зустрічі такого формату дуже корисні і проводяться кафедрами неодноразово, обов’язково із залученням експертів НАЗЯВО, а також наголосила на необхідності і важливості обговорення якості і наповнення освітніх програм, а саме на предмет відповідності навчальних планів реаліям та комплексним вимогам до фахівців від роботодавців.
    
 
Наталя Романівна зазначила, що сьогодні до обговорення представлені освітні програми рівня PhD доктор філософії, магістр та бакалавр. Загальна мета освітніх програм всіх рівнів – забезпечити здобувачеві вищої освіти засвоєння знань у сфері фінансів, банківської справи, страхування та фондового ринку на належному рівні та розвиток професійних умінь і навичок, що надасть можливість вільного доступу до працевлаштування та наукової діяльності. ОНП зосереджена на здійсненні наукових досліджень в галузі фінансів, банківської справи, страхування та фондового ринку, пов’язаних із сучасними проблемами науки про життя, навколишнім природним середовищем та розвитком біоресурсів. Гарант зупинилась на основних напрямках вдосконалення освітньої програми з огляду на її унікальність і відповідність вимогам підготовки фахівців за європейськими стандартами.
 
Далі гарант освітньо-професійної програми «Фінанси і кредит» підготовки здобувачів ОС «Магістр», в.о. завідувача кафедри банківської справи та страхування, к.е.н., доцент Вікторія Костюк презентувала магістерську програму. Вона закцентувала увагу на значимості практичних навичок для підготовки фахівців у галузі фінансів, банківської справи, страхування та фондового ринку з орієнтацією їх потреби у фінансових послугах аграрного бізнесу. Гарант ОПП наголосила на тому, що дуже важливо, щоб студенти мали змогу підвищувати свої фахові компетентності, навчаючись на освітньому рівні «Магістр» та отримали практичне застосування отриманих знань.
 
Гарант освітньо-професійної програми «Фінанси і кредит» підготовки здобувачів ОС «Бакалавр», д.е.н., професор кафедри фінансів Юлія Негода презентувала бакалаврську програму. Вона наголосила на необхідності вивчення економічних процесів управління фінансами, банківських операцій, страхування ризиків та функціонування фондових ринків. Студенти, які здобувають досвід та знання в цій галузі, мають можливості для кар’єрного росту та високооплачуваних робочих місць. Гарант ОПП підкреслила значимість програми для тих, хто цікавиться фінансовими питаннями та бажає розвивати відповідні професійні навички для побудови успішної кар’єри в цій галузі.

    
Гарант освітньо-професійної програми «Корпоративні фінанси» підготовки здобувачів ОС «Бакалавр», к.е.н., доцент кафедри фінансів Юлія Біляк презентувала бакалаврську програму. Вона звернула увагу на особливості програми, серед яких вміння планувати бюджети, оцінювати інвестиційні проекти, управляти оборотним та основним капіталом. Студенти вивчають методи фінансового аналізу, а також принципи підготовки та аналізу фінансової звітності компаній. Це є ключовими навичками для оцінки фінансового стану підприємства. Гарант ОПП підкреслила важливість отримання студентами навичок взаємодії з інвесторами та фінансовими аналітиками, що є важливим для приваблення інвестицій та забезпечення позитивного іміджу компанії на ринку капіталу.
 
Після представлення чотирьох освітніх програм освстніх ступенів PhD доктор філософії, магістр та бакалавр перейшли до обговорення. В обговоренні прийняли участь гаранти освітніх програм, представники підприємств та фінансових установ, вчені закладів вищої освіти та експерти НАЗЯВО, зокрема: Олексій Томілін, д.е.н., професор, професор кафедри фінансів, банківської справи та страхування (Полтавський державний аграрний університет); Наталія Танклевська, д.е.н., професор, професор кафедри економіки та фінансів підприємства, експерт НАЗЯВО (Державний торговельно-економічний університет); Оксана Гривківська, д.е.н., професор, професор кафедри економіки (Національний університет харчових технологій); Леся Барабаш, к.е.н., доцент, доцент кафедри фінансів, банківської справи та страхування (Уманський інститут садівництва); Лада Ширінян, д.е.н., професор, завідувач кафедри фінансів (Національний університет харчових технологій); Оксана Драган, к.е.н., доцент, завідувач кафедри фінансів, банківської справи та страхування (Білоцерківський національний аграрний університет); Віктор Тринчук, к.е.н., професор, в.о. завідувача кафедри фінансів, обліку і банківської справи (Луганський національний університет імені Тараса Шевченка); Ганна Братусь, д.е.н., доцент, завідувач кафедри економіки та управління бізнесом (Міжрегіональної Академії управління персоналом національний університет); Юлія Коваленко, д.е.н., професор, професор кафедри фінансових ринків та технологій (Державний податковий університет), експерт НАЗЯВО; Наталія Ткаченко, д.е.н., професор, директор Інституту післядипломної освіти (Київський національний університет імені Тараса Шевченка); Наталія Приказюк, професор, завідувач кафедри страхування, банківської справи та ризик-менеджменту (Київський національний університет імені Тараса Шевченка); Роман Коробенко, к.е.н., начальник відділу аналізу грошово-кредитного ринку Департаменту монетарної політики та економічного аналізу Національного Банку України; Олена Халіцька, заступник начальника управління-начальник відділу перевірок юридичних осіб з питань банкрутства Управління податкового аудиту інших податків та категорій платників Головного управління ДПС у м. Києві; Ганна Кіщенко, к.е.н., начальник управління розвитку дистрибуції та контролю сервісу мережі банку департаменту регіональної дистрибуції АБ «Укргазбанк»; Вячеслав Черняховський, генеральний директор Асоціації «Страховий бізнес»; Шафарчук Л.С., фахівець з фінансової роботи відділу бюджетування та контролінгу української продуктової ІТ-компанії «EVO»; Неля Гребініченко, HR-Бізнес-Партнер в регіонах ГО АТ КБ «ПриватБанк».
Прийняли участь в обговоренні представлених двох освітніх програм рівня PhD доктор філософії та магістр професор Наталія Танклевська та професор Юлія Коваленко, які були присутніми впродовж декількох років при обговоренні освітніх програм. Вони відмітили, що зауваження, які були висунуті до навчального плану рівня PhD доктор філософії були враховані й наразі представлений навчальний план виглядає як збалансований, в ньому чітко враховані всі освітні компоненти.
 
 
Також професор Наталія Танклевська зауважила, що дисциплін можна пропонувати багато, а можна в межах обсягу ОНП та ОПП переглянути тематику самих дисциплін, які вивчаються і внести актуальні теми, які необхідні для сьогодення.
 
 
Професор Юлія Коваленко додала, що можливо варто підсилити освітні програми рівня бакалавра новими дисциплінами, пов’язаними з діджиталізацією у сфері фінансів та банківської діяльності.
  
Професор Оксана Гривківська зазначила, що в ОПП ОС бакалавр «Фінанси і кредит» та «Корпоративні фінанси» слід урізноманітнити підсумковий контроль дисциплін заліками та екзаменами для зменшення навантаження на студентів.

Професор Олексій Томілін, зазначив, що для збереження своєї унікальності доцільно максимально наповнити тематику дисциплін особливостями фінансів в аграрному секторі. Такіі особливості мають знайти своє відображення також у силабусах дисциплін. Окрім того професор запропонував розширити блок вибіркових дисциплін на рівні ОС «Магістр» дисциплінами «Поведінкові фінанси» та «Фінанси – дизайн мислення».
Доцент Леся Барабаш внесла пропозиції до поліпшення навчального плану ОС «Магістр», які стосувалися практичної підготовки студентів магістратури. Щодо освітніх програм ОС «Бакалавр», то варто уточнити мету освітньої програми для чіткого розуміння унікальності програми. Також слід розбити дисципліну «Бухгалтерський облік» на декілька дисциплін «Фінансовий облік», «Управлінський облік», оскільки дисципліна викладається декілька семестрів.

Генеральний директор Асоціації «Страховий бізнес» Вячеслав Черняховський звернув увагу присутніх на необхідності врахування в робочих програмах дисциплін ОС «Бакалавр» та ОС «Магістр» змін, пов’язаних із введенням в дію з 2024 року нової редакції Закону України «Про страхування». Він підкреслив важливість підготовки студентів до роботи в різних сферах фінансового сектору, таких як банківська діяльність, фінансовий аналіз, страхування, інвестиції та фондовий ринок.
 
Начальник управління розвитку дистрибуції та контролю сервісу мережі банку департаменту регіональної дистрибуції АБ «Укргазбанк» Ганна Кіщенко зазначила, що освітню програму ОС «Магістр» варто б доповнити дисциплінами, які пов’язані з платіжною безпекою банківських установ та убезпечують клієнтів від різних шахрайських схем, особливо в період воєнного стану в країні. Також слід орієнтуватися на міжнародний банківський бізнес та викладати банківські дисципліни згідно політики і курсу НБУ.
 
Для удосконалення освітньо-професійної програми «Корпоративні фінанси» було запропоновано наступне:
Гарант к.е.н. Юлія Біляк запропонувала ввести до дисциплін вибіркового характеру дисципліни «Фінанси природокористування», «Платіжні системи та мерчат прийому платежів у бізнесі», «Фінансовий аналіз», «Аналіз господарської діяльності» за результатами анкетування студентів та включенням деяких питань з цих дисциплін до предметних тестів ЄФВВ за спеціальністю 072 «Фінанси, банківська справа, страхування та фондовий ринок» при вступі в магістратуру та дисципліну «Фіскальне регулювання ЗЕД» - за результатами опитування роботодавців. Також було обговорено зміни до ООП, запропоновані членами робочої групи. За результами анкетування здобувачів освіти було запропоновано зменшити загальний обсяг годин на викладання дисципліни «Технологія виробництва продукції рослинництва та тваринництва» з 6 кредитів (180 год.) до 5 кредитів (ЄСТС) (150 год.).
Роботодавець Вячеслав Черняховський, генеральний директор Асоціації «Страховий бізнес» запропонував перенести обовʼязкову дисципліну загального циклу підготовки «Економікс» з 3,4 семестру в 2,3 семестр для покращення структорно-логічної схеми вивчення навчальних дисциплін, та вказав на необхідність на другому курсі вводити до навчального плану дисципліну «Бухгалтерський облік», так як вона закладає основу для розуміння та здійснення фахівцями обліку господарської діяльності підприємства, інтерпретації облікових даних та інформації фінансової звітності, аналізу стану та фінансових результатів компанії, сприяє формуванню системного мислення.
Роботодавець Роман Коробенко, к.е.н., начальник відділу аналізу грошово-кредитного ринку Департаменту монетарної політики та економічного аналізу Національного Банку України запропонував перенести дисципліну «Лідерство та управління карʼєрою» з 2 семестру в 3 семестр для покращення структурно-логічної схеми вивчення навчальних дисциплін та зменшити аудиторні години на її викладання в звʼязку із необхідністю збільшення цих годин для фахових дисциплін.
Студенти Тетяна Гордієнко та Віта Вʼязовченко запропонували іноземну мову вивчати в 1,2,3 семестрах вмісто 1-4 семестрів, так як на четвертому курсі є вибіркові дисципліни «Іноземна мова (підготовка до ЄВІ), «Бізнес курс англійської мови».
Роботодавець Ганна Кіщенко, к.е.н., начальник управління розвитку дистрибуції та контролю сервісу мережі банку департаменту регіональної дистрибуції АБ «Укргазбанк» підкреслила важливість дисципліни «Міжнародні фінанси» в сучасних умовах розвитку фінансової системи та запропонувала збільшити аудиторні години на вивчення цієї дисципліни, а по дисципліні «Міжнародна економіка» - зменшити години і перенести її на старші курси.
Академічна спільнота Наталія Танклевська, д.е.н., професор, професор кафедри економіки та фінансів підприємства, експерт НАЗЯВО (Державний торговельно-економічний університет) запропонувала в ОПП та навчальний план «Практичну підготовку» та «Атестаційний екзамен» внести як ОК29 «Практична підготовка», ОК30 «Атестаційний екзамен»; з ОПП прибрати матрицю відповідності програмних компетентностей компонентам освітньо-професійної програми та матрицю забезпечення програмних результатів навчання (ПРН) відповідними компонентами освітньо-професійної програми для вибіркових компонент.
Професор Оксана Гривківська зазначила, що в ОПП «Фінанси і кредит» та «Корпоративні фінанси» підготовки здобувачів ОС «Бакалавр» слід урізноманітнити підсумковий контроль дисциплін заліками та екзаменами для зменшення навантаження на студентів.
Член проектної групи Інна Долженко запропонувала вивести з ОП курсову роботу з дисципліни «Корпоративне бюджетування», вмісто неї ввести курсову роботу з дисципліни «Фінансовий ринок», в звʼязку з посиленням складової «фондовий ринок» в назві спеціальності.
Завідувач кафедри фінансів, д.е.н., професор Наталія Швець запропонувала уточнити назву дисципліни «Корпоративні фінанси» у наступній редакції «Основи корпоративних фінансів», обґрунтовуючи це тим що дисципліна з такою назвою вивчається в вибірковому блоці на інших рівнях освіти більш поглиблено та відповідно відкоригувати назву курсової роботи з цієї дисципліни: курсова робота з дисципліни «Основи корпоративних фінансів». Та запропонувала ввести до вибіркової складової дисципліни, які повʼязані з цілями сталого розвитку України на період 2030 року
Роботодавець Людмила Шафарчук, фахівець з фінансової роботи відділу бюджетування та контролінгу української продуктової ІТ-компанії «EVO» запропонувала зменшити аудиторне навантаження дисципліни «Фінансовий контролінг», оскільки ця компонента поглиблює, розширює компетентності, які здобуваються при вивченні інших професійно-орієнтованих дисциплін ОПП, що викладаються раніше.
Роботодавець Вячеслав Черняховський, генеральний директор Асоціації «Страховий бізнес» запропонував унікальні компетентності ОПП «Корпоративні фінанси» «СК11. Здатність формувати та приймати фахові рішення у сфері корпоративних фінансів суб’єктів господарювання аграрного сектору економіки» та «СК 12. Здатність системно оцінювати фінансові показники для обґрунтування ефективних управлінських рішень на підприємстві, уніфікувати в одну, і залишити тільки СК11 в тому ж формулюванні, так як СК 12 за змістом подібна до СК 3, та відповідно підкоригувати ПРН 25: з «ПР25. Знати і вміти застосовувати на практиці методи та інструменти ідентифікації та розв’язання проблем в сфері корпоративних фінансів» на «ПР25. Знати і вміти застосовувати на практиці методи та інструменти ідентифікації та розв’язання проблем в сфері корпоративних фінансів суб’єктів господарювання аграрного сектору економіки», вказавши на основий фокус освітньо-професійної програми та спеціалізацію, відповідно Олександр Володимирович запропонував ПРН 26 – виключити з ОПП, так як виключено СК 12.
Роботодавець Неля Гребініченко, HR-Бізнес-Партнер в регіонах ГО АТ КБ «ПриватБанк» запропонувала розширити перелік вибіркових дисциплін та запропонувала ввести вибіркову компоненту «Методи аналізу та дослідження бізнес-процесів», яка забезпечить студентів необхідними знаннями та навичками для ефективного аналізу, оптимізації та управління фінансовими процесами на підприємствах.
Олена Халіцька, заступник начальника управління-начальник відділу перевірок юридичних осіб з питань банкрутства Управління податкового аудиту інших податків та категорій платників Головного управління ДПС у м. Києві запропонувала розширити вибірковий блок дисциплін в 6 семестрі та ввести вибіркову компоненту «Ціна і ціноутворення», оскільки ціна є одним із головних фінансових показників, що впливає на прибутковість, конкурентоспроможність і стратегічний розвиток компаній.
Роботодавці Ганна Кіщенко, Людмила Шафарчук, Олена Халіцька  підримали пропозицію Романа Коробенка про необхідність введення до навчальних планів таких дисциплін, як «Зелена економіка», «Економіка сталого розвитку», «Моделювання агрополітичних рішень за допомогою Агмемод», наповнення яких відображає місію університету, основний фокус ОПП «Корпоративні фінанси» та Цілі сталого розвитку України на період 2030 року відповідно до Указу Президента № 722, що сприятиме підготовці висококваліфікованих фахівців, які володіють сучасними фінансовими інструментами для підтримки сталого розвитку, екологічної трансформації економіки та ефективного управління аграрним сектором.
Загалом, всі виступаючі позитивно оцінили зміст та наповнення запропонованих освітніх програм. Вони зазначили, що студенти отримують фундаментальні знання та навички про фінансові принципи, інструменти та стратегії, що є важливим для розуміння функцій фінансового ринку. Оскільки фінансовий світ постійно змінюється, вивчення запропонованих програмами дисциплін допомагає студентам адаптуватися до нових тенденцій та технологічних інновацій сучасного світу та побудувати успішну кар’єру в різних сферах фінансового сектора.
На завершення організатори заходу подякували учасникам за цікаву та живу дискусію. Всі учасники висловили побажання і надалі проводити такі обговорення.
Щиро дякуємо учасникам, які взяли участь в обговоренні ОНП, ОПП за спеціальністю «Фінанси, банківська справа, страхування та фондовий ринок» за слушні пропозиції щодо вдосконалення освітніх програм.
 
Руслана Опальчук,
доцент кафедри банківської справи та страхування

 
 
Регіональні навчальні заклади (синій)Захисти дисертаційНабір на навчання (синій)_2015

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook